Валентина Мастєрова

Смарагд


Скачать книгу

сварила із сім’єю, яка гордувала такими родичами.

      Сьогодні нарочито довго поралася на вулиці, раз у раз позираючи на багаття, де було видно темні постаті. Раніше б і сама пішла туди, допізна сиділа коло вогню, що зігрівав і досі її душу, розпитала про знайомих та родичів. Потім забрала б до себе стільки старих і малих, скільки могла вмістити її маленька хата.

      Цигани знали Маріуцу й робили чималий гак на своєму шляху, щоб її провідати. По кілька днів жили на хуторі: старші сиділи днями в саду, а молодші розходилися по навколишніх селах – ворожили, дурили, випрошували. Хлопці пасли коней біля річки, чоловіки лагодили кибитки, щоб потім знову їхати далі. Дякували Маріуці за гостину й рушали, обіцяючи колись іще заїхати. А вона з табором, що від’їжджав, кланялася родичам і тим, кого знала і пам’ятала.

      Із цього табору ніхто не зайшов до Маріуци. Вона б сама пішла туди, та боялася сина. Потім вирішила, що то незнайомий табір, бо такого ще не було, щоб її двір обминули. Позакривала худобу і стала на подвір’ї, роздумуючи, куди йти, – в хату йти не хотілося. Відчинила хвіртку на вулицю, але її спинив Григорій:

      – Куди це ти, мамо?

      Хотіла сказати, що іще її воля іти, куди хоче, та не сказала. Постояла у хвіртці, потім мовчки повернулася до хати.

      Вранці син, аж поки не поснідав і не почав збиратися на роботу, не обізвався до неї. А коли вже йшов, у дверях обернувся:

      – Не додумайся циган впустити, – сказав, мовби Маріуца була не його матір’ю, а кимсь чужим і недоумкуватим.

      Та спершу розгубилася, а потім вийшла за ним у двір і кинула, як могла, зневажливо:

      – А сам ти хто? Поглянь на себе у дзеркало. – У голосі матері була неприхована образа.

      – Я, мамо, – Григорій не дивився на неї, а взявся за руль мотоцикла й, упираючись, повів до воріт, – я – інженер із вищою освітою. По паспорту – українець, як ти знаєш. І дід у мене був не конокрад якийсь, і батько не волочився по світу, а хату оцю збудував і колгосп на ноги піднімав. – Зупинився перед ворітьми, сам собі відчинив, потім подивився у той бік, де стояв циганський табір. – І я не хочу, щоб твоїми немитими родичами смерділо навіть у дворі. Хоча я зараз їх потурю від хутора, а не поїдуть – міліцію викличу.

      – Що? – змінилася на обличчі Маріуца. – Міліцію? Ще не було такого…

      Але син не дослухав, вивів мотоцикл на вулицю і поїхав у бік табору. У неї болісно стиснулося серце, коли побачила, як за кілька хвилин там заметушилися, почали впрягати у кибитки коней. А потім табір пішов. Не витираючи сліз, Маріуца стояла біля ґанку, скривджена не тільки сином, а й оцим слухняним від’їздом одноплемінників.

      Трохи пізніше велосипедом на роботу поїхала Марта. Маріуца залишилася з дітьми сама, попоралася і зайшла до хати. Зібрала на столі немитий посуд, хотіла нести, щоб поставити на лавку біля печі, та мало не впустила – двері відчинилися, і на порозі стала розповніла, із сердитим обличчям циганка.

      – Захаріє! – зойкнула Маріуца.

      – Ага, – кивнула та і додала замість вітання: – Може, й ти нас