Іван Нечуй-Левицький

Семен Палій. Герой Українського народа


Скачать книгу

Герой Українського народа 

      Семен Палій. Герой Українського народа

      Не богато таких славних і веселих хвиль було в нашій історії, як рік 1648 і кілька дальших років. Увесь український нарід під проводом свого «батька» Богдана Хмельницького підняв ся проти ворожої кормиги. По всій Українї від Сїчи аж до Львова пройшов Хмельницький, розбиваючи і розгоняючи польське війско раз за разом. Ні одного шляхтича, нї одного жида, нї одного ксьондза-єзуїта не стало на Українї. А з ними не стало і гіркої панщини, що на н’їй мучив ся нарід що тижня через шість днїв, та ще і в неділю; нестало безправств та безкарних насильств поневолених хлопів; не стало диких переслідувань прадїдної віри, православної. Український нарід, вибивши ся збільш як столїтної неволі став знов паном у своїй хатї. І залунала тоді по всїй широкій нашій землї одна весела пісня:

      «Та не має лучше, та не має красше. Як у нас на Вкраїнї».

      Але так було не довго. Приборкана Польща стала знов по троха підносити голову. Татари, що дотепер помагали Хмельницькому, зрадили та стали нищити Україну, а й Москва тайком спомагала Польщу, бо вона боялась сусїдуваня самостійної української держави. До того й сам Хмельницький, впрочім незвичайно спосібний проводир та організатор, не мав досить ясного політичного світогляду, та хитав ся на всі боки. В тім нїчо дивного: він був дитиною свого на роду, а тоді український нарід стояв під зглядом культури не так, як нинї і не мав потрібного розуму політичного: знав скинутії з себе те, що було для нього погане, але не знав, як здобути собі те, що йому потрібне.

      От і Хмельницький, оглядаючи ся на всї боки за союзниками, заключає вкінци 1654 р. в Переяславю спілку з Москвою, бо вона дотепер ще найменьше ворожо виступала проти України. Цар присягою прирік шанувати права України, що мала остати осібною державою з виборним гетьманом та власною управою. Також зобовязав ся цар боронити України проти Польщі. І так Україна увійшла в залежність від московських царів, в якій остає до нинїшнього дня.

      Однак козаки швидко побачили, що Москва не гадає шанувати з присяжених прав України, але починає обмежувати вольности народні. Тому стали робити заходи, щоби відорвати ся від Москви, а Польща не могла переболіти втрати богатого краю, пишної України і розпочати нову війну. А що найважнїйше, в український нарід вступив той найтяжший зі всїх проклятий ворог, настало роз’єднанє, незгоди, сварнї. Забув нарід те, що сам колись співав про свою давню козацьку єдність і солідарність:

      «Тим то і стала славна страшенна козацька сила, 

      Що в нас, панове молодцї, була воля і дума єдина».

      По смерти Хмельницького тої однодушности не стало і народна борба й оборона не могла остати ся. Притім не було ніякої організації та серед народної темноти не було ясної свідомости того, чого властиво нарід хоче та до чого має прямувати. До того всего народне тїло було знесилене безнастанними війнами та повстанями, а тут ворог зі всїх сторін став напирати.

      І настали дуже сумні часи для України. Сам нарід назвав ті часи «руїною», бо тодї нашу землю зруйновано цілком. Польща, Москва, а відтак і Туреччина стала бити ся за Україну, кожда хотіла загарбати собі сю колись «медом і молоком текучу» землю. Мов хижі зьвірі роздирали українську землицю, руйнували, дїлили ся, якби своєю.

      Андрусівським договором 1667 р. розпаювали Україну між себе Москва й Польща. Москва взяла собі весь край по лївім боцї Дніпра, Польща забрала правобічну Україну. На московськім боцї, заведено поволи кріпацтво, а на правий беріг, винищений та вилюднений довгими війнами й по ходами чужих війск стали знов один за другим напливати з Польщі пани, жиди й ксьондзи.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

/9j/4AAQSkZJRgABAQEASABIAAD/2wBDAAMCAgMCAgMDAwMEAwMEBQgFBQQEBQoHBwYIDAoMDAsK CwsNDhIQDQ4RDgsLEBYQERMUFRUVDA8XGBYUGBIUFRT/2wBDAQMEBAUEBQkFBQkUDQsNFBQUFBQU FBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBT/wAARCAMeAjoDAREA AhEBAxEB/8QAHQAAAwEAAgMBAAAAAAAAAAAAAAECAwYHBAUICf/EAGMQAAIBAwIDBQUEBgQJBQsH DQECEQADIRIxBAVBBgciUWEIEzJxgZGhsfAUI0LB0eEJUmLxFRYXGDNygpLSJCZDs7Q0NzhTVmNz dHV2shklJzU2VFdklaJGg4TE00RlhZOU/8QAGAEBAQEBAQAAAAAAAAAAAAAAAAECAwT/xAAjEQEB AQEBAAICAgMBAQAAAAAAARECMRIhMkEDURMicWFC/9oADAMBAAIRAxEAPwD7WJgmRM/j5V1YKTAO foetUAGYnSD5dTQJn8EASekmgIEhYJYiPlQOWkgtA3p6My7Fvi+7eqFrDEGAfptVD2UEn5YqA/bI EAzBPnVAPERJzsGG1AjgQgaAcHeagD4Tq3PnVE3WWQMjG4FAp17HV1+6gJDaSMdfOgRXxmIBG2aB NidpNBQbSfXagmCDqWRAwBRSZxG8DfeoE2TJK6SAMVQQWkDI9OlESRJBAKjzPT50DbSJK7D5xQEa F2GR9v8AKgNQEBpkiaKyNzxq0EdCKByZEk5MCiECQZ3A6xQVEgGc7kUAYO5gbxOCKKz95pbER5b1 F8AkSWAKk7iqiQ7aZIInEmiGsloBicxsTQDwhAAmYkigME5BgUVLKNRbTn0oagsWVtI0sfWZFEB8 CgQJEb9KConUSc75FANsZUTg0Vn8MxOmII8qBSwHXzANEIKrKNJggYJoBhiD5+Uk0UmIk4aPPbNF 8TrBUTnMnFEE7BjEmRP4UQHV4siRnfFAtRYyo3Exmi4TOQFHwqMkjcUUjJB8Pi2ic0RLt4DHyIiY +tEEBWkSFEyTt9KB3Fg4ZQxyFNGkSCTGPMnz8qJpayGAYfSN/wCdEEnGqJ8yZ+tAsgSIOcCNzRcS CwcDzzPWKKTFY/rEnePzFEJTLz6/mKIebmrAgifM/SimwA+IbefWi+M2YapORvO1EDNDIGAjyg/S iAkpGScTnrRUMxdGAmY2+tF8DSEJkhtpA2ommLzAAC7gURzJW8MQZGNqyCT5A48+tWAXxYwTHTap QMROkbzg+VBHvII6nafKqFGZMnfJ6iqFIbY+u0mgoHQFGJO89PWgjp5rtnzoLEkGD4m2oJmcZJoC CGGSYzIoJZshQYK7t5UCMTg6TmgQiDmgTBsAiAPXNA9HhJwRsYNAyIODGPoaCZzM4AiQKKWstBED GT5GoJLINvuFVASSFHmNx0oJABzI8vWgvrG+/wBRQIuNJnoNiKKTOwWdgBAxkUEsVkjKzkUEhhAA baiKCggDzOATigSgGRMAbaaCWIUTHpIO/rUUnbCggz6bn6UNInIYgEDyNVAwEEgYB8yJNAg0DxY6 b9aB6gpnbVn+VFSSPeSIxgx0qCC+WA2GZJNUVDSMzGN96IIBYE7n