е в змозі відвідати всі цікаві куточки нашої планети. І тоді нам допомагають книжки. Але книжки про подорожі бувають різними. Більшість з них розповідає про відвідування однієї чи декількох країн. Наша ж книга, яку ви тримаєте в руках, – це перший том популярного енциклопедичного видання, де зібрані основні відомості про всі країни світу, які можна в наш час знайти на карті. Але за браком місця тут майже не знайшли відображення ті землі, що досі залишаються колоніальними володіннями.
Загалом енциклопедія складається з трьох томів. У першому ви познайомитеся з країнами Європи. Другий том розповість про країни Азії та Африки. Нарешті, третій том присвячений Америці, Австралії та островам Океанії.
Нарис про кожну країну містить відомості про розташування країни, особливості рельєфу, природу, клімат, історію, державний устрій, економіку, туристичні особливості. Ці нариси зібрані у розділи залежно від континентів, де знаходяться країни, і розташовані в алфавітному порядку. Виняток становить лише Україна, бо для будь-якої людини найдорожче місце на землі – Батьківщина. Саме тому розповідь про неї розміщена в книжці на першому місці.
У світі існує декілька країн, які розташовані відразу у двох частинах світу. Розповіді про такі країни винесені на початок кожного тому в окремий розділ, який називається «Між двома частинами світу».
Також до кожного розділу написано певну статтю, що характеризує той чи інший континент у цілому. Особливо заслуговують на увагу різноманітні міжнародні організації, що регулюють взаємовідносини між країнами на міжнародному та планетарному рівнях: Організація Об’єднаних Націй, Європейський Союз тощо. Такі відомості містяться в нарисах про ті континенти, де знаходяться їхні штаб-квартири.
Таким чином, енциклопедія дає повне уявлення про сучасний стан країн світу на всіх континентах, їхні індивідуальні особливості. Крім того, вона надає велику кількість фактів, пов’язаних з тією чи іншою країною. Все це розширить ваше уявлення про навколишній світ, допоможе зробити певні висновки з досвіду світового розвитку. Отже, щасливої вам подорожі!
Наша рідна Україна
Де може бути краще, ніж на Батьківщині? Це не просто земля, де ми народилися, де жили наші предки. Вона є цілим світом звичок, уявлень і почуттів, який кожен з нас усвідомив незалежно від власних бажань і прагнень. Вони притаманні саме цій країні, яка внаслідок довгого історичного розвитку сформувалася як держава і зветься Україною. І для її народу немає жодної країни – хай і дуже заможної, жодної землі – хай і напрочуд мальовничої, – котра була б кращою за неї.
Україна розташована на півдні Східної Європи. Вона є однією з найбільших європейських країн і поступається розмірами лише Росії – найбільшій із держав світу. Навіть Франція, з територією якої так часто порівнюють Україну, менша за неї на 52,2 тис. км2. Загальна площа нашої країни сягає 603,7 тис. км2. Щоб подолати її із заходу на схід у найширшій частині, треба подолати 1300 км, з півночі на південь – 900 км.
Україна здебільшого розташована на рівнинних територіях з окремими узвишшями. Такими є Волинське, Подільське, Придніпровське узвишшя на заході, Донецький кряж та Приазовське узвишшя на південному сході. Поміж ними простягнулися неозорі низовини: Поліська – на півночі, Придніпровська – у середній частині країни, Причорноморська – на півдні.
На південному заході країни здіймаються мальовничі бескиди Карпат. Ці гори, що височать у самому серці Європи, є дуже древніми. За багато мільйонів років вони руйнувалися і стали доволі низькими. Висота окремих вершин ледве перевищує 2000 м над рівнем моря. Східна частина Карпат майже повністю знаходиться у межах України, тому і зветься Українськими Карпатами. Їх ще називають лісисті Карпати, бо тут вони здебільшого вкриті лісами, з-поміж яких виглядають голі скелі. Найбільшу висоту Українські Карпати мають у Карпатській Чорногорі, де знаходиться знаменита Говерла – найвища з гірських вершин України.
На самому півдні країни, на узбережжі Кримського півострова знаходяться ще старіші – Кримські гори. Вони тягнуться по узбережжю Кримського півострова смугою у 50 км завширшки і 150 км завдовжки. Гори складаються з трьох хребтів. Головний з них називають Яйлою. Це голий вапняний масив заввишки до 1545 м над рівнем моря. Саме таку висоту має найвищий шпиль Яйли – Роман-Кош. Північний схил головного хребта є похилим, а південний має високі прямовисні скелі й водоспади.
Головною річкою України є оспіваний у багатьох піснях Дніпро, добре відомий ще давнім грекам під назвами Борисфен і Танаїс. Це третя за довжиною ріка Європи після Волги і Дунаю. Дніпро поділяє Україну на дві частини – Лівобережну і Правобережну. Іншими головними водними артеріями країни є Південний Буг, Сіверський Донець, Прут, Дністер та гирло Дунаю. Завдяки їм Україна має багато красивих ландшафтів.
Північна частина України знаходиться у зоні мішаних лісів, південна та середня – у лісостеповій і степовій зонах. Для першої характерне поєднання лісів, лук та боліт. Лісостеп є перехідною зоною між лісом та степом, де листяні ліси чергуються з великими ділянками степового різнотрав’я. Але найбільшим