u koos oma tahtmist taga ajavate põngerjatega võib aeg-ajalt kellele tahes üle jõu käia. Kord kembeldakse ühe, kord teise asja pärast. Kes saab esimesena lifti nuppu vajutada, auto ukse avada või kes valib tee lasteaiast koju – need küsimused võivad teinekord lausa valjuhäälse peretüli esile kutsuda.
Loomulikult võiks rohuks selle vastu pakkuda rahulikku ja mõnusat koosolemist, selgeid piire ja järjekindlust kasvatuses.
Siiski ei osata vastuolusid ja konflikte alati ette näha ega neid täielikult vältida. Seetõttu võivad allpool toodud võtted päris asjalikuks osutuda.
Käesolev broshüür on välja antud osana Soome Lastekaitse Keskliidu kampaaniast Ära löö last, toetamaks suunavat ja vägivallavaba kasvatust.
Pakume välja 25 võtet, kuidas kriisiolukorras hakkama saada. Võtke heaks!
Jonn ei teki tühjast
Kuigi mõnikord võib tunduda, et põngerjas paneb vanemate närvid proovile tahtlikult, on jonnimiseks enamasti mingi mõistlik põhjus olemas. Väike laps ei oska seda alati välja öelda või ei pruugi isegi aru saada, et tema paha tuju põhjuseks on näiteks väsimus.
Unusta lapse psühhologiseerimine
Kindel viis lisada jonnile tuure, on väsinud lapsele öelda, et sa oled ju lihtsalt väsinud. Täiskasvanutki ärritab, kui teine analüüsib tema käitumist.
Väärtusta last
Võta lapsele ebameeldivat ja teda ärritavat asja tõsiselt, kuigi lapse jonni taga võibki olla ainult kas tühi kõht või väsimus. Et mahla asemel on kruusis piim, jalas vale värvi sokid või see, et lastesaated on juba läbi, võib väikesele tekitada tõsist pahameelt.
Muuda argipäev toimivaks
Kindlusta lapsele piisav uni ja tähelepanu ja et toit oleks õigel ajal laual. Kui sellele vaatamata üllatab sind näljast või väsimusest vallandunud jonn, tegutse tarmukalt ja kiirelt, et probleem saaks lahendatud – pannilabidas kätte ja õhtusöök lauale.
Argirutiin au sisse
Väikesele lapsele on argirutiin oluline. See mõjutab isegi tema väärtuste väljakujunemist. Kui päev kulgeb alati sama skeemi järgi, saab laps aru, et teatud asjad toimuvad kindlas järjekorras. Harjumuspärane rutiin liigendab päeva ja muudab selle selgemaks. Kui elu on kaootiline, siis on lapsel raske asju mõista.
Kui jonn algab, säilita rahu
Alati ei suuda sa kõrvaldada jonni põhjusi ega ennetada selle tekkimist. Näiteks väikevend jõudis juba ukse avada ja esimesena sisse astuda, kuigi õde oleks ise tahtnud esimene olla. Lohutuseks võiks öelda, et järgmine kord on järg õe käes.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.