Harville Hendrix

Abielu lihtsad tõed. 10 tõdemust, kuidas muuta oma praegune suhe suurepäraseks


Скачать книгу

le:Ray ja NancyScott ja TeresaKanya ja JamesEric ja JenniferDan ja Caroline

      TÄNUSÕNAD

      Ühtki raamatut ei kirjutata erakluses – eriti mitte niisugust, mis räägib suhetest. Paljud suurepärased inimesed on aidanud meid selle raamatu sisu lihtsustada, aga ka dramatiseerida. Me tahaksime alustada erilise tänuga Elizabeth Perrachionele, keda oleme tundnud kakskümmend viis aastat (aga poleks kunagi osanud unistada, et teeme sellise raamatu juures koostööd). Ta mitte ainult ei aidanud meid selle raamatu kirjutamisel, vaid joonistas ka meie arvates täiuslikud illustratsioonid. Me ei usu, et keegi võiks ta annet ületada. Suur tänu!

      Sügav tänu ka meie kirjastajale, eriti toimetaja Sydny Minerile, kes aitas meid meie visiooni teostamisel. Ja enne kui käsikiri ära sai antud, aitasid meid paljud. Sanam Hooni ja Joan Dennistoni tähelepanu detailidele ja hoolimine selle raamatu tulevastest lugejatest oli meile väga oluline. Olulised olid ka need, kes hoidsid veetopse maratoniraja kõrval – Bernadette Gallegos ja Rachel Meltzer – nad lugesid algul mitmeid katkendeid ja andsid tarka tagasisidet. Bob Kamm ja Jill Fein Baker andsid oma panuse just vajalikel hetkedel. Samuti täname oma agenti Doug Abramsit, kes jagab meiega meie armastust tervete suhete vastu – ja mõistab meie visiooni avarust ja sügavust. Tema panus sellesse raamatusse oli suureks abiks. Meil on tohutult vedanud, et meie ümber on suurepärased inimesed, kes toetavad meie visiooni kirglikkuse ja pühendumusega.

      Samuti tahame väljendada oma tänu Imago Therapists (Imago Terapeudid) ülemaailmsele võrgustikule, mis aitab nii paljusid paare. Ja viimane (ent kindlasti mitte vähem tähtis!) sügav tänuavaldus kuulub kõigile neile, kes tunnistavad ausalt, et nende suhe võiks olla parem, ja pühenduvad oma unistuste suhte ülesehitamisele. Me pakume seda võimalust teile kõigile.

      SISSEJUHATUS

      PALJU ÕNNE, SA OLED OSA MILLESTKI TÕELISELT SUUREST!

      Sa ostsid selle raamatu, et muuta oma abielu paremaks. Võid olla kindel, et see aitab sul sellega hakkama saada. Selles raamatus oleme välja toonud oma eelmise raamatu „Teekond soovitud armastuseni“ kõige olulisemad kontseptsioonid ning lisanud suhetega seotud hilisemad tähelepanekud. Meie eesmärk on jagada sinuga oma teadmisi lühikeste selgete peatükkidena. See informatsioon ja siin kirjeldatud protsessid annavad sulle võimaluse liikuda konflikti juurest teineteisemõistmise juurde – tutvustades sulle tõelist ja püsivat armastust.

      Ja veel! Järgnevatel lehekülgedel õpid, kuidas luua uut moodi abielu. Sa oled kutsutud suhete revolutsiooni eesliinile. Lühike jalutuskäik läbi abielu ajaloo aitab selgitada, mida me sellega silmas peame.

ABIELU KUI PIDEVALT ARENEV INSTITUTSIOON

      Armastus on sama vana kui inimkond. Ent abieluinstitutsioon on palju hilisemat päritolu. Ja veel hiljutisem on mõte, et abielul on midagi pistmist armastusega. Et pakkuda sulle võimalust heita pilk abielu arengule, jagame selle keerulise ajaloo kolmeks osaks:

      1. Eelajaloos lõid meie küttidest ja korilastest esivanemad „paarisuhteid” (mis tähendas „kindlaid suhteid”) ning jagasid omavahel toitu ja peavarju. Paarina tegutsemine vähendas mõõkhambulise tiigri saagiks langemise ja näljasurma ohtu. Edukas ja viljakas paarisuhe tähendas ringirändavate inimeste puhul sõna otseses mõttes ellujäämist.

      2. Umbes üksteist tuhat aastat tagasi muutusid kütid-korilased paikseks ja neist said põllupidajad. Hakkas arenema „omandi” kontseptsioon. See sai alguse maast, ent lõpuks (ja kahjuks) hõlmas ka naisi, lapsi ja orje. Abielu oli mõeldud selleks, et kaitsta seda, mis inimesel olemas oli, ning anda talle võimalus saavutada loodetavasti veelgi rohkem. Sageli tähendas see korraldatud abielu (sageli vanemate poolt – nii mõnelegi inimesele hirmutav mõte). Armastus sellesse valemisse ei kuulunud.

      3. Kaheksateistkümnendal sajandil sündis romantiline abielu. Olemata enam patriarhaalse ühiskonna piirangutest ahistatud, oli abielu nüüd isikliku valiku küsimus. Inimesed astusid suhtesse toona äsja avastatud vajaduste alusel. Ent eneseabiliikuminseni oli veel pikk tee. Partnerid ei saanud aru oma vajadustest ega osanud küsida, mida nad tahavad. Seetõttu tekkisid konfliktid. Ameerika Ühendriikides tõusis lahutuste protsent 1970. aastatel kuni 50-ni ning umbes sama on see püsinud viimased nelikümmend aastat.

      Romantilisel abielul polnud kaasas käsiraamatut, küll aga korraldatud abielu pärand – sooline ebavõrdsus. See põhjustas ebavõrdse võimutasakaalu, mis oli tüüpiline vanale abielule. Me nimetame seda valitseja/alluva mudeliks. Mida enam avanes naistele võimalusi, seda enam sattus see mudel ohtu. Järeleandmine oli kõva pähkel. Mõlemad partnerid tahtsid valitseda. Mõlemad kinnitasid: „Sina ja mina oleme üks, aga minul on õigus!”

      Abielu arengus tuli järgmiseks partnerlusabielu, mida oleme aastakümnete jooksul aidanud paaridel üles ehitada. Selles on mõlemad partnerid vabad ja võrdsed. Nad toetavad teadlikult oma partneri psühholoogilist ja vaimset arengut. Seda tehes kogevad nad ülimat lähedust, mis inimeste vahel võib olemas olla.

      Meie kui aastakümnetepikkuse kogemusega abielu- ja perekonnanõustajad võime kinnitada, et selle mudeli loomine võib olla suureks väljakutseks. Meile oli see väljakutse, ehkki oleme olnud teineteisega abielus üle kolmekümne aasta.

      Üle kümne aasta tagasi kogesime jõulist ja hirmutavat äratundmist. Ehkki olime abielueksperdid, mõistsime ühel päeval, et meie abielus on tõeline kaos. Me olime loonud Imago teraapia. Me olime aidanud tuhandetel paaridel üle kogu maailma nende abielu tervendada, ent me ei elanud selle järgi, mida õpetasime. See, kellena me välja paistsime, erines väga palju sellest, millised me olime kodus. Me tülitsesime palju. Oh taevas, me saime aru, kui kahepalgelised me olime!

      Niisiis otsustasime, et hakkame tegema neid harjutusi ja tehnikaid, mis olime teiste jaoks välja töötanud. Ja sama maagia, mida olime näinud teiste paaride puhul, toimis ka meie puhul. Me taastasime oma algse läheduse, ent veel sügavamal, süvatasandil. Meie abielust sai viimaks ometi meie unistuste suhe.

      Me usume, et igaüks suudab taolist suhet luua. See raamat aitab sul seda saavutada. Sa oled abielu järgmise arenguetapi lävel – ja seal on suured võimalused sinu kui isiksuse, aga samuti kogu maailma hüvanguks. Alles praegu on partnerlusabielu saanud võimalikuks. Me tõesti usume, et kui järgid neid tõdemusi, mis on siin raamatus kirjas, lood oma unistuste abielu. Ja ühined nende tuhandete paaridega, kes tasapisi juba töötavad suhete revolutsiooni kallal.

Helen LaKelly Hunt ja Harville Hendrix

      KUIDAS SEDA RAAMATUT KASUTADA

HARVILLE JA HELEN

      Iga peatükk selles raamatus pakub üht abielu kohta käivat tõdemust, mida oleme õppinud aastakümnetepikkusest tööst paaridega. Iga peatükk lõpeb lihtsa harjutusega, mis aitab sul omandatud arusaama praktikas kasutada. Raamatu lõpus oleme pannud kõik harjutused kokku ühtseks harjutuste programmiks.

      Su abielu muutmine nõuab sinupoolset pürgimust. Vahel on tulemused silmapilksed. Mõnikord tunned, nagu mingit arengut ei toimu. Tähtis on ettevõtmisele kindlaks jääda. Kui meie abielu oli ohus, veetsime iga päev teatud aja, utsitades end tegema harjutusi, mille sa siit raamatust leiad. Et saavutada edu, tuleb ka teil leida teile sobiv igapäevane praktika.

      Kui selle asemel, et elevust tunda, pööritad nüüd silmi, siis me mõistame sind täielikult. Täiusliku paarilise leidmise peale on kulunud palju aega ja energiat. Ja paljud (kui mitte kõik!) meist oletavad, et kui oleme kord juba jah-sõna öelnud, siis ongi töö tehtud. Mõte sellest, et teatud aja jooksul tuleb keskenduda oma kõige tähtsamale suhtele, võib tunduda kummaline, võib-olla isegi masendav. See on tõsi eriti sel puhul, kui sa ei tunne end suhtes mugavalt.

      Ajal, mil hakkasime keskenduma oma tervenemisprotsessile, oli meie suhe kohutav. Me mõlemad teadsime abielust palju – teoorias. Aga me ei teadnud, kuidas oma teadmisi ellu rakendada. Ja kui me milleski teineteisega ei nõustunud, ei taganenud kumbki meist tolligi. Me analüüsisime ja süüdistasime teineteist. Kui tead, mida tähendab „jäärapäine”, siis just seda me mõlemad olime! Me olime teineteise peale