le armastuse ja tänuga
ILLUSTRATSIOONIDE NIMEKIRI
1. Sügavalt mõttes Lenin (© Getty Images)
2. Punaarmee vormis Trotski (© Getty Images)
3. Saksa ja Vene sõjaväelaste kohtumine eikellegimaal (Hooveri instituudi arhiiv)
4. Brest-Litovski rahukõnelusdelegatsioonide elupaigad (Hooveri instituudi arhiiv)
5. Rahukõnelused Brest-Litovskis enne Trotski saabumist (Topfoto)
6. Sir George Buchanan (National Portrait Gallery)
7. David Francis (St. Louisi linnaraamatukogu)
8. Joseph Noulens (Roger-Viollet)
9. Tšekaa juhid Feliks Dzeržinski ja Jakov Peters (© Getty Images)
10. Välisasjade rahvakomissariaadi juhid 1922. aastal Berliinis (Roger-Viollet/Rex)
11. Buhharin (avaldatud Harry Shukmani lahkel loal)
12. John Reed (© Getty Images)
13. Louise Bryant (© Getty Images)
14. Sylvia Pankhurst (avaldatud Harry Shukmani lahkel loal)
15. Saksa 1919. aasta spartaklaste- ja enamlastevastane plakat, mis kujutab spartaklast perekonda mõrvamas (© Getty Images)
16. Plakat, millel pakutakse 10 000 marka Karl Radeki vahistamise eest (avaldatud Harry Shukmani lahkel loal)
17. Spartaklased tegevuses 1919. aasta jaanuaris (Hooveri instituudi arhiiv)
18. André Marty (avaldatud Harry Shukmani lahkel loal)
19. Kamenev (avaldatud Harry Shukmani lahkel loal)
20. Béla Kun (© Getty Images)
21. Robert Bruce Lockhart (Corbis)
22. Moura Budberg (© Tania Alexanderi pärandi hooldajad)
23. Sidney Reilly (Alamy)
24. Clare Sheridan pojaga (© Getty Images)
25. Ukrainakeelne punasesse ratsaväkke värbav plakat (© Getty Images)
26. Valgete polk Siberis 1920. aasta algul (© Getty Images)
27. Kodusõjaaegne enamlastevastane kasakaüksus (© Getty Images)
28. Kindral Anton Denikin (© Getty Images)
29. Sir Paul Dukes (Hooveri instituudi arhiiv)
30. Agent ST25 ehk Paul Dukes maskeerununa (Hooveri instituudi arhiiv)
31. Toidutünni kandmine kodusõja ajal 1919. aastal (© Getty Images)
32. Torino tööliste kapitalismivastane mäss 1920. aastal (avaldatud Harry Shukmani lahkel loal)
33. Suurbritannia kommunistliku partei juhid ja aktivistid 1920. aastate algul (avaldatud Harry Shukmani lahkel loal)
34. Itaalia delegatsioon Kominterni teisel kongressil 1920. aasta juulis (avaldatud Harry Shukmani lahkel loal)
35. Arthur Ransome (Brothertoni raamatukogu)
36. Jevgenia Šelepina (Brothertoni raamatukogu)
37. Willie Gallacher (avaldatud Harry Shukmani lahkel loal)
38. Tankid Glasgow’ tänaval 1919. aasta alguse streikide ajal (avaldatud Harry Shukmani lahkel loal)
39. Punaarmeelased Soomes sõjavangis (avaldatud Harry Shukmani lahkel loal)
40. Ida rahvaste kongressi istung Bakuus 1920. aasta septembris (avaldatud Harry Shukmani lahkel loal)
41. Kominterni kolmanda kongressi (juuni–juuli 1921) juhtivad delegaadid Marxi ja Engelsi ühismonumendi all (avaldatud Harry Shukmani lahkel loal)
42. Nõukogude delegatsioon Genova ja Rapallo läbirääkimistel 1922. aasta aprillis (© Getty Images)
43. Jossif Stalin kõneleb 1924. aasta jaanuaris Lenini matustel (© Getty Images)
EESSÕNA
Raamatu, mida lugeja käes hoiab, sündimisele aitasid lahkelt kaasa paljud inimesed. Põhimaterjal Venemaa ja Lääne kõigi tahkude kohta revolutsiooniperioodil on pärit Hooveri instituudi arhiivist ning ma olen tänulik Sarah Scaife’i fondile, mis võimaldas mul Stanfordis kahe suve vältel projekti kallal töötada. Samuti tänan Hooveri instituudi direktorit John Raisiani ja vanem-asedirektorit Richard Sousat vaimustuse eest, mida nad näitasid üles instituudis tehtava uurimistöö suhtes. Sealseid erakordseid tingimusi uurimiseks ja kirjutamiseks aitas veelgi parandada kõigi arhiivitöötajate aktiivne koostöö ning erilist tänu väärivad Linda Bernard, Carol Leadenham, Lora Soroka, Zbig Stanczyk, Brad Bauer ja Lisa Miller. Nende asjatundlikkus ja kiirus mulle tundmatute säilikute väljapakkumisel ning abi väärtuslike, kuid seni salastatud toimikute kättesaadavaks tegemisel oli väga väärtuslik. Selles osas pean tunnistama oma võlga 2010. aastani Suurbritannia San Francisco peakonsulina töötanud Julian Evansi ees, kes veenis Briti välisministeeriumi lubama mul pääseda ligi mõningatele Hooveri instituudis hoitavatele Robert Bruce Lockharti dokumentidele.
Mitmed San Francisco lahe piirkonna teadlased jagasid mulle ideid ja arutasid uurimistöö mõningate tahkude üle: Robert Conquest, David Holloway, Norman Naimark, Yuri Slezkine ja Amir Weiner. Nende sõbralikus ja kaasaelavas seltskonnas oli erakordselt turgutav proovile panna mõningaid mõtteid, mis mul olid seoses raamatuga tekkinud.
Suurbritannias jagas Roy Giles minuga oma laialdasi teadmisi luurealal ja Simon Sebag Montefiore julgustas mind endale kindlaks jääma küsimuses, millised peavad olema raamatu suunitlus ja põhiväited. Kirjastusagent David Godwin toetas mind jäägitult kogu projekti vältel.
Nagu ikka, oli suur rõõm kõnelda temaga paljudest ideedest. Samuti tänan konkreetsetele küsimustele vastamise eest Norman Daviest ja Ian Thatcherit. Andrew Cook jagas suuremeelselt mitmeid andmeid, mida ta oli oma tarbeks suutnud Suurbritannia arhiivides välja peilida Briti 1918. aasta luuretegevuse kohta, ning Harry Shukman tutvustas mulle koopiaid, mida ta oli teinud Georgi Tšitšerini kohta käivatest Briti dokumentidest. Ma tänan nii Andrew’d ja Harryt kui ka Michael Smithi, kes kõik vastasid paljudele küsimustele paljudel teemadel, ning Angelina Gibsonit abi eest bulgaaria keele alal. Tänamist väärivad John Murphy BBCst, kes ajal, mil me valmistasime ette raadiosaadet Briti 1918. aasta vandenõu kohta, kõneles mulle Oxfordis leiduvatest materjalidest Antandi poliitika ja luure kohta. Venemaa ja Euraasia uuringute keskuse administraator ja raamatukoguhoidja Richard Ramage suhtus suure kannatusega minu sagedastesse abipalvetesse saada teada seda või teist, millele suudab anda vastuse St. Antony kolledži raamatukogu.
Harry Shukman oli agaralt nõus läbi lugema kogu esimese mustandi ning mul jääb vaid üle tunnustada tema asjatundlikkust Nõukogude ja Briti ajaloo alal. Ka Katja Andrejev oli valmis peaaegu kohe pärast palve esitamist peatükke läbi lugema. Ma kõnelesin temaga väga mitmel teemal ning olen tänulik, et ta vaatas üle, mida ma tema nõuannetega peale olin hakanud. Ronald Quinault luges suuremeelselt mustandi läbi oma Ühendriikide reisi ajal ja jagas nõuandeid Briti poliitilise ajaloo kohta. Georgina Morley, minu toimetaja Macmillani kirjastuses, luges ülihoolika pilguga mustandi läbi ning soovitas hulga stiili- ja sisuparandusi. Samuti oli mul taas õnn teha koostööd korrektor Peter Jamesiga. Teistest enam tuleb esile tõsta mu abikaasat Adele’i, kes luges mustandi läbi lausa kaks korda. Nagu mind, on ka teda tabanud nakkus, mis on süvendanud huvi Briti poliitika ja luuretegevuse vastu Nõukogude riigi algusperioodil. Tema väle ja asjatundlik pilk säästis mind paljudest piinlikest ebatäpsustest ja näpuvigadest.
Lõpuks ka mõnest tehnilisest üksikasjast. Ma olen kasutanud venepäraseid nimesid mõningate Poola või Läti päritolu isikute puhul (näiteks Feliks Dzeržinski või Jakov Peters), kelle puhul on selge, et nad olid täielikult või peaaegu täielikult venestunud. Mõningate institutsioonide nimetusi on lihtsustatud. Näiteks sõja- ja mereväeasjade rahvakomissariaati nimetan ma lihtsalt sõjaasjade rahvakomissariaadiks. Raamatus on kõikjal kasutatud Gregoriuse kalendrit, ehkki 1918. aasta jaanuarini kasutas Venemaa ametlikult endiselt vanemat Juliuse kalendrit. Ma mõistan, et see tekitab vähemalt ühe suure segaduse, sest enamlaste võimuhaaramist