k
Paleo. Patuvabad koogid ja magustoidud
Minu köögist kuuleb alatihti vahustamise, jahvatamise ja hakkimise hääli. Seejärel, pärast pisukest ärevus- ja ootusaega, kostabki äkitselt tirin. See helin on märguandeks, et ahjus on valmis saanud järjekordne küpsetis!
Liigun esmalt aastakese tagasi. Ühel hilissuvisel päeval avasin ahjuukse ja võtsin sealt välja oma esimese teadlikult valmistatud paleokoogi. See oli meeldejääva lõhnaga, pisut magus, veidi kaneeline ja mandline – just selline, nagu üks kodune õuna-mandlikook olema peabki. Seesama ahjusoe kook tekitas aga suure soovi kokku segada veel mõni samasugune küpsetis. Tekkis huvi valmistada ülimalt tervislik kook ilma piimatoodete, tera- ja kaunviljadeta. Otsida magustamiseks suhkru asemel paleotoidule sobivaid alternatiive ja avastada gluteenivabade jahude põnev maailm. Mulle meeldib katsetada ja proovida. Kuigi ma ei ole päris paleotoituja, on mulle meele järele see, mida pakub paleokookide ja – magustoitude maailm – see tekitab rohkelt katsetamispõnevust ja – elevust.
Olen juba väikesest peale küpsetanud kooke ja katsetanud mitmesuguseid magustoite. Selles ei ole midagi keerulist, vaja läheb vaid pisut magusasoont ja küpsetamisindu. Paleokookide valmistamine on aga midagi muud – tuleb mõelda, kuidas kavalalt ära kasutada pähkli- ja mandlijahusid, millega asendada suhkrut ja piimatooteid. Mõtetest tekivad kindlad plaanid ja mõne aja pärast leiangi end õhinal köögist, käed tainasegamisest kanged. Ma ei tea kunagi, millega lõpeb minu järjekordne katsetus. Üks on aga kindel – see peab tulema sama maitsev, sama hästi lõhnav, samamoodi suussulav nagu iga mu traditsiooniline küpsetis!
Seesama patuvabade paleomagustoitude raamat ei ole mõeldud ainult paleoeluviisiga inimestele, vaid kõikidele, kes oma magusa ampsu pisut tervislikumaks soovivad muuta. See raamat sobib neile, kes tahavad kaotada küpsetistest nisujahu ja suhkru ning maiustada nii, et see tervisele kasulik on. Ka paljud minu tuttavad otsivad viimasel ajal tervislikumaid alternatiive nii oma igapäevamenüüle kui ka patustamissoovidele. See raamat sobib kõigile!
Astu aga julgelt ligi ja pööra juba teine lehekülg, sest selles raamatus pakun nii lihtsaid kui ka pisut uhkeldavaid koogikesi, krõbisevaid küpsiseid, jäiseid ahvatlusi ning kreemjaid magustoite, pudinguid ja vahtusid. Trühvlikommidki teevad suu magusaks!
PS! Loomulikult läheb minu suurim pai selle raamatu projektijuhile Lia Virkusele. Suure kniksu teen kõigile neile, kes raamatu valmimise ajal minu kooke maitsesid! Ja aitäh Ardi Ravalepikule, kes raamatu retseptid oma paleopilguga üle vaatas!
Aitäh, Andra ja Kati, kes te olite nõus pildistamisel abiks olema!
Märkused ja soovitused, mis on abiks selle raamatu kookide ja magustoitude valmistamisel
• Ahi olgu alati enne kuum!
• Kontrolli koogi küpsust puutikuga. Kui see jääb tainast puhtaks, on aeg koogil ahjust välja tulla!
• Ahjud on tihtipeale erinevad, seetõttu usalda koogi küpsetamisel oma vaistu. Kui kook vajab retseptis toodud ajaga võrreldes vähem või rohkem küpsetamist, siis olgu nii.
• Seemnete ja pähklite purustamiseks kasutan vanaaegset kohviubade jahvatajat. Sama töö teeb aga ideaalselt ära ka köögikombain. Jahvatamisega saab hakkama ka saumikser.
• Seemneid ja pähkleid rösti alati kuival (ilma rasvaineta) pannil. Röstimine on kiire toiming, seetõttu ära pliidi äärest vahepeal väga kaugele mine. Jälgi, et seemned-pähklid pannil ei kõrbeks!
• Kui mandlijahu poest ei leia, valmista see ise. Jahvata mandlilaastud või mandlid lihtsalt peeneks jahuks. Väga jämeda jahvatusega jahu käitub küpsetisega hoopis erinevalt!
• Kui retseptis on kookospiim, siis on see vedel. Kui sulle juhtub kätte kookospiim, mis on purgis tahenenud, kuumuta see pliidil väiksel kuumusel taas vedelaks.
• Riivi tsitruselisi peenema riivipoolega! Enne kasutamist ära unusta vilju korralikult pesta!
• Kõik puu- ja juurviljad on retseptides keskmise suurusega (kui ei ole märgitud teisiti).
• Avokaadod peavad olema täiesti küpsenud. Kontrolli poes nende pehmust või osta juba pakendatud avokaadod, millel peal silt “Valmis koheseks kasutamiseks”. Poest soetatud kõvad avokaadod jäta aga toatemperatuurile paariks päevaks pehmenema.
• Kõige paremini kiirendavad avokaado küpsemist selle kõrvale asetatud banaanid või õunad.
• Valmista kooke-pudinguid-jäätisi alati kõige küpsemate banaanidega. Need on magusamad!
• Selle raamatu retseptides on kasutusel kuivatatud ja kivideta datlid.
Kasutan oma retseptides rohkelt tuttava mesiniku käest saadud mett, mis on mõnusalt vedelapoolne. Kui sinul on kodus pisut kõvem mesi, sulata see enne koogi tainasse lisamist pliidil vedelamaks.
Mõned selgitused
Paleomenüü välistab gluteeni ja laktoosi sisaldavad toiduained, samuti kaunviljad. Selline toitumisviis kõrvaldab menüüst rafineeritud süsivesikud ja paneb rõhku just väherasvastele valguallikatele!
Toorkakao. Oma šokolaadistes kookides ja kreemides on mul ühe koostisosana kasutusel toorkakao. Toorkakao saadakse kakaomassi külmpressimisel. Tulemuseks on kakaorasv, millest järele jääv kuiv tooraine jahvatataksegi kakaopulbriks. Nii on külmpressimeetodil valmistatud toorkakaopulber eriti suure toiteväärtu sega, sest selles on säilinud kõik kasulikud toitained. Toorkakao on müügil mahe- ja tervisepoodides. Mujal müüdavad tavalised kakaopulbrid on kuumutatud ja väga väikese toiteväärtusega. Toorkakao on aga äärmiselt kiudainerikas, sisaldab rohkelt E- ja C-vitamiini, looduslikke ensüüme ja antioksüdante. Lisaks on toorkakaos suures koguses magneesiumi, rauda, vaske, kaltsiumi, tsinki ja kroomi. Säilitan toorkakaod õhukindlas purgis köögikapis.
Kookospalmisuhkur. Selles magusaraamatus kasutan peamiselt nelja magustajat: mett, kuivatatud datleid, banaani ja kookospalmisuhkrut. Viimane on väikese glükeemilise indeksiga (GI 35) looduslik magustaja. kerge karamellise maitsega kookospalmisuhkur on valmistatud kookospalmi magusast nektarist. Kookospalmisuhkru peamisi omadusi on see, et sellest saadav energia vallandub organismis aeglaselt ja keha säilitab seda kogu päeva, mis on oluline organismis toimuvatele protsessidele. Kookospalmisuhkur on äärmiselt rikkaliku toiteväärtusega, sisaldades rohkelt mineraalaineid, B-grupi vitamiine ja aminohappeid. Sellega on hea tavalist suhkrut täielikult asendada. Kookospalmisuhkru leiad lihtsasti mahe- ja tervisekauplustest, kuid veendu kindlasti, et see sisaldab vaid puhast kookospalminektarit, kuhu ei ole lisatud roosuhkrut!
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.