Krista Teearu

Raamatupidamine lihtsalt ja selgelt


Скачать книгу

>Raamatupidamine lihtsalt ja selgelt

      Sissejuhatus

      Miks ma selle raamatu kirjutasin?

      Kui ma küsisin oma blogi lugejatelt, millisest teemast nad tahaksid põhjalikumalt lugeda, siis kõige enam hääli sai Raamatupidamine ettevõtjale. Samas, ega sellest lihtsalt tõesti kirjutatud polegi, olemasolevad raamatud on pigem suunatud raamatupidajatele.

      Kuidas seda raamatut lugeda?

      Raamatus on kirjeldatud ühe ettevõtja esimest tegevusaastat, tema äritegevust ning kuidas see kõik raamatupidamises kajastub.

      Ja vahele teoreetilisemat juttu, peamiselt raamatupidamisest. Natuke ka muust lähetustest ja dividendidest ja raamatupidaja valimisest. Võimalikult lihtsalt ja selgelt :)

      See raamat ei ole mõeldud raamatupidajatele õpikuks, pigem selleks, et ettevõtja saaks aru põhimõistetest ja sellest, kuidas raamatupidamine praktiliselt toimib.

      1. Kümme head põhjust oma ettevõtte asutamiseks

      1) Õpid palju uusi oskusi, mis edaspidises elus võivad kasuks tulla. Paljud töökohad ei paku erilisi arenguvõimalusi, aga oma ettevõtte arendamise käigus õpid sa väga palju, alates raamatupidamise põhitõdedest kuni turunduse ja veebihalduseni. Need oskused suurendavad sinu konkurentsivõimet tööjõuturul.

      2) Saad alustada väikeselt ja kasvatada oma äri orgaaniliselt tasapisi, ei pea võtma pangalaenu kiireks kasvuks.

      3) Saad proovida uut karjääri. Võibolla oled unistanud fotograafiks saamisest, aga pole veel päris kindel, kuidas see sulle sobib? Saad riskivabalt väikeses mahus katsetada, osta endale vajalikud koolitused ja tehnika.

      4) Oma ettevõtte arendamise käigus kohtud sa uute ja põnevate inimestega. Sinu suhtlusoskus areneb kindlasti oluliselt edasi, leiad endale uusi sõpru ja tuttavaid.

      5) Kui tegeled alaga, mis sulle tõelist huvi pakub, siis omandad uusi teadmisi väga kiirelt. Ja targalt toimetades ning oma teadmisi teistega jagades omandad oma ala eksperdi staatuse. See omakorda võimaldab sul leida uusi teenimisvõimalusi, nii palgatööl kui oma väikefirmas.

      6) Keskealisel inimesel, kes on jõudnud tavapärasel töökarjääril oma laeni või on kontorirutiinist tüdinud, on samuti mõistlik hakata vaikselt oma äri kõrvalt arendama. Kui su äri on jõudnud piisavalt suure mahuni, saad põhitööst loobuda. Samuti on alati võimalus jätkata põhitööl või teise tööandja juures osalise töökoormusega või pakkuda end ajutiselt renditöötajaks.

      7) Keegi ei diskrimineeri sind vanuse, välimuse või soo tõttu. Head tööd vajatakse alati.

      8) Teised ettevõtted vajavad tihti juhuslikke väikesemahulisi teenuseid, näiteks tõlkimine või toimetamine ning alati eelistatakse sellist teenusepakkujat, kel on võimalik arve esitada. Muidugi on võimalik maksta ka töövõtulepingu alusel, aga sellisel juhul läheb pea pool rahast maksuametile. Kui saad esitada arve, saad kogu summa oma ettevõtte käsutusse.

      9) Tänased noored ja nooremad keskealised ei saa kindlasti pensionile jääda enne 70ndat eluaastat. Ja siis ka vaid sellisel juhul, kui oled endale piisavalt investeeringuid kogunud. Kui sa ei kujuta end ette veel mitukümmend aastat töötamas praeguses ametis, vaid tahaksid 50+ vanuses töötada väiksema koormusega, omas rütmis ja asukohavabana, saad praegu seda võimalust hakata ette valmistama, rajades oma ettevõtte.

      10) Oma äriga tegelemine suurendab tunduvalt su enesekindlust. Edukas müügitehing või projekti elluviimine annab saavutustunde, tõstab su enesehinnangut ning mõjub positiivselt ka põhitööl töötamisele.

      2. Eve Disain OÜ sündimise lugu

      24.01.2019

      Eve avas oma uue sülearvuti, logis internetipanka ja vaatas rahulolevalt oma pangakontole laekunud dividendide summat. Teise majandusaasta tulemus oli juba palju kopsakam kui eelmine.

      Kuidas see kõik algas ja kuidas kulges?

      31.08.2017

      Eve istus pikast töönädalast väsinuna oma klassiõe Tiinaga kohvikus. Ta oli just lõpetanud pika ja vihase tiraadi hommikustest ummikutest, nõmedast avatud kontorist ja imepisikesest palgatõusust.

      Tiina vaatas teda uudishimulikult. „Sul on ju oma „haltuurakliente“ olnud küll ja küll, kas sa oma firma kaudu end ära ei majandaks?“

      Eve vaatas Tiinale jahmunult otsa. „Mina? ..“

      14.09.2017

      Eve saatis Tiinale meili. „Nii, nüüd on kõik. Mina enam ei taha. See uus ülemus on täiesti .. $@124(¤&¤!!! Tule homme õhtul külla, palun ..“

      17.09.2017

      Eve ja Tiina kohvikus, tähistamas Eve Disain OÜ sündimise päeva.

      „Tiina kuule, sa mind oma kliendiks ikka võtad? Ma maksan sulle heameelega su tavalise hinna, aga ma tahaks, et sina minu paberimajanduse eest hoolitseks ja nõu annaks.“

      3. Eve Disain OÜ raamatupidamise alustamine

      18.09.2017

      Tiina kirjutas Evele e-maili raamatupidamisega alustamiseks vajalike tööde loeteluga:

      1) Käi palun pangas, ava arveldusarve, tee internetipanga leping ja anna mulle raamatupidaja õigused (võtta ise pangast pangaväljavõtteid).

      2) Tee palun e-maksuameti leping ja mulle ligipääs e-maksuametisse, deklaratsioonide esitamiseks, õpetus siin: https://www.emta.ee/et/e-maksuamete-toll/arikliendi-e-teenuste-konto-loomine

      3) Tee mulle palun aastaaruande esitamiseks ligipääs ettevõtjaportaali. Logid end ettevõtjaportaali https://ettevotjaportaal.rik.ee/ sisse, valid – majandusaasta aruanded, sisestajate määramine ja lisad minu isikukoodi.

      4) Tegin sulle dokumentide majutamiseks Dropboxi kataloogi, saatsin lingi, palun aktsepteeri.

      5) Tegin sulle online raamatupidamisprogrammi Erply Books ligipääsu su tavalise meiliaadressiga, palun registreeri end seal kasutajaks.

      6) Võta palun pangast pdf-na riigilõivu maksekorraldus ja pane „uute dokumentide“ kausta.

      7) Kui hätta jääd, anna aga teada! :)

      4. Raamatupidamise liigid

      Raamatupidamine on majandustehingute registreerimine ja andmete kasutamine vajalike aruannete koostamise ja tõlgendamise jaoks. Selleks, et erinevate ettevõtete andmed oleksid arusaadavad ja võrreldavad, on kokku lepitud raamatupidamise korraldamiseks teatud reeglid.

      Eesti hea tava ja rahvusvahelised standardid

      Enamus Eesti ettevõtteid korraldab oma raamatupidamist Eesti finantsaruandluse standardi järgi. IFRS ehk rahvusvaheliste raamatupidamisstandardite rakendamine on kohustuslik börsil noteeritud ettevõtetele, samuti finantsasutustele ja kindlustusseltsidele, ülejäänud ettevõtetele on IFRS kasutamine lubatud alternatiiv. IFRS reeglite maht on märkimisväärselt mahukam ja nõuab enamate andmete avalikustamist, vastavalt on ka IFRS aruanne mitu korda mahukam.

      Eesti fianantsaruandluse standardi leiad siit: http://www.fin.ee/aruandluskorraldus – Eesti raamatupidamise seadus koos raamatupidamistoimkonna juhenditega on üle 200 lk teksti koos näidetega. IFRS standardeid on üle 1300 lk ja lisaks üle 2000 lk lisadokumente.

      Finantsarvestus, juhtimisarvestus ja maksuarvestus

      Üks osa raamatupidamisest tegeleb välistele infotarbijatele kindlas formaadis aruannete koostamisega – bilanss, kasumiaruanne, aastaaruanne. Need välised aruanded peavad olema vastavuses Eesti hea tavaga või teatud juhtudel IFRS-ga. Seda raamatupidamise haru nimetatakse finantsarvestuseks.

      Raamatupidamine annab ka ettevõtte juhtkonnale infot ettevõtte käekäigu kohta. Need aruanded koostatakse täpselt vastavalt vajadusele ja on mõeldud ainult ettevõttesiseseks tarbimiseks. Näiteks võrreldakse viimase kuu tulemusi eelarvega ja eelmise kuu sama kuu tulemustega. Seda nimetatakse juhtimisarvestuseks.

      Lisaks