Märten Kress

Dividendifookusega börsil kaubeldavate fondide käsiraamat koos ETFide andmebaasiga. Abivahend dividendifookusega ETFide valimiseks


Скачать книгу

at Abivahend dividendifookusega ETF-ide valimiseks

      “A stock dividend is something tangible – it’s not an earnings projection; it’s something solid, in hand. A stock dividend is a true return on the investment. Everything else is hope and speculation.”

Richard Russell, aktsiaanalüütik ja uudiskirja „dow theory letters“ autor

      SISSEJUHATUSEKS

      Aktsiatesse investeerimise strateegiaid on palju ja erinevaid. Teatud osale investoritest meeldib keskenduda stabiilsematele ja juba teada-tuntud suurettevõtetele (large caps) samas kui teised panustavad kõrgema kasvupotentsiaaliga ent mõnevõrra riskantsematele väike-ettevõtetele (small caps). Osa investoritest peab lugu väärtusinvesteerimisest (value investing), teisi kõnetab hoopis kasvuettevõtetesse raha paigutamine (growth investing). Mõnede jaoks on väga oluline, et rahapaigutus teeniks saadavate dividendide näol ka passiivset tulu, teised regulaarselt laekuvast rahavoost kuigivõrd ei hooli.

      Börsil kaubeldavate fondide ehk ETFide maailm on viimastel aastatel arenenud nõnda kiiresti, et täna leiab juba väga erinevaid investeerimisstrateegiaid järgivaid ja kopeerivaid ETFe. ETFide kujul on saadavad ka kõik ülalpool loetletud investeerimisstrateegiad. Käesolev käsiraamat keskendub sellistele ETFidele, mis ühel või teisel moel paigutavad oma vahendid vaid dividende maksvatesse aktsiatesse.

      Vaatluse all on nii kõrget dividendimäära püüdma minevad ETFid kui ka ainult aastaid regulaarselt dividendimakseid kasvatanud ettevõtteid kaasavad ETFid. Käesolevast käsiraamatust leiab nii globaalse ulatusega, regionaalse fookusega kui ka ühe riigi dividendiaktsiatele keskendunud ETFe. Valikus on nii Euroopa, USA kui ka teiste riikide börsidel kauplevad dividendifookusega ETFid.

      Käsiraamatu esimeses peatükis on vaatluse all rida põhjuseid, miks üldse kaaluda dividendiaktsiatesse investeerimise strateegiat.

      Teine peatükk keskendub dividendifookusega ETFide valimisel tõusetuvatele olulistele aspektidele. Teisisõnu saab vastuse küsimus – mida pidada silmas dividendifookusega ETFi valimisel? Läbi saab käidud ja lahti mõtestatud rida olulisi karakteristikuid, millele dividendifookusega ETFi valides tähelepanu pöörata.

      Käsiraamatu järgnevad peatükid on jaotatud vastavalt ETFide registreerimise (ja noteerimise) riigile. Kolmas peatükk keskendub erinevates Euroopa riikides registreeritud ja noteeritud dividendifookusega ETFidele. Neljandas peatükis on vaatluse all populaarsemad USA-s registreeritud ja USA dollaris kauplevad dividendiaktsiatesse raha paigutavad ETFid. Viies peatükk koondab kokku ülejäänud riikides registreeritud ja kauplevad ETFid, mis eelnimetatud börsidel ei ole kättesaadavad ja mis dividendistrateegiat viljelevale investorile huvi võiksid pakkuda. Siin leiavad kajastamist näiteks Kanada ja Austraalia dividendiaktsiatesse investeerivad ETFid.

      Iga ETFi kohta on välja toodud tema peamised karakteristikud muuhulgas varade maht, kauplemissümbol, börsid, kus ETF on noteeritud, ETFi kulukuse määr, registreerimise riik ja palju muud. Veelgi olulisem on detailne ETFi alusindeksi ( underlying index , benchmark index ) kirjeldus. Just see tegur määrab ära ETFi investeerimispoliitika ja aktsiate valiku põhimõtted. Teisisõnu olen iga dividendifookusega ETFi kohta lihtsal viisil eesti keeles kirja pannud, kuhu täpselt antud ETF investeerib ja mis on peamised aktsiate valiku kriteeriumid. Selline kirjeldus on kindlasti abiks ennekõike alustavatele investoritele, aga kindlasti ka neile, kel on raskusi erialase inglise keelega. Iga ETFi puhul on võimalik otselingile klikates jõuda vastava ETFi enda kodulehele ja/või ETFi andmeid koondavale veebilehele, kus saab siis soovikorral uurida lisa juba ise.

      Nagu selliste ülevaadete puhul ikka, kehtib tavapärane märkus – tegu ei ole investeerimissoovitusega, vaid informatiivse ja andmeid koondava materjaliga; käsitletud ETFide sobivuse hindamise eest oma investeerimisportfelli ja fondide põhjaliku analüüsi tegemise eest vastutab ikka iga investor ise.

      1. MIKS KAALUDA DIVIDENDIAKTSIATESSE INVESTEERIMISE STRATEEGIAT?

      Dividendiaktsiatesse investeerimise strateegiat on võimalik ellu rakendada põhimõtteliselt kahel moel – kas valides ise välja ja soetades sobilikud dividendiaktsiad või kasutades ainult dividendiaktsiatesse raha paigutavaid investeerimisfonde, sealhulgas ETFe. Esimene lähenemine nõuab omajagu tööd ja ajalist ressurssi nii investeeringu ettevalmistamise faasis kui ka edaspidi monitoorimiseks. Rakendades dividendiaktsiatesse investeerimise strateegiat ETFe kasutades, piirdub analüüsitöö enamasti vaid ühekordse pingutuse ehk sobiliku ETFi välja valimisega. Edaspidine ettevõtete jälgimine, uute investeerimisobjektide valik ja ebasobivate välja heitmine on juba indeksipakkuja ning ETFi fondivalitseja pärusmaa.

      Seega olles alustuseks üks kord läbi teinud valikuprotsessi ja leidnud enda jaoks sobiliku investeerimis-strateegiaga dividendifookusega ETFi, saame investoritena kogu ülejäänud jooksva jälgimise, haldamise ning portfelli tasakaalustamise jätta ETFi fondivalitsejale. See tähendab, et dividendistrateegia rakendamiseks sobivad ETFid kindlasti sellistele investoritele, kes investeerimistegevuse detailidest ise kuigivõrd huvitatud ei ole ja/või kellel lihtsalt puudub ajaline ressurss, et tegeleda üksikaktsiate analüüsi ning jälgimisega.

      Põhjuseid, miks valida oma investeerimisportfelli vaid dividende maksvad ettevõtted ehk kaaluda dividendifookusega ETFe on laias laastus kolm.

      Efektiivne passiivse rahavoo tekitamise võimalus

      

      Kui laiapõhjalised turuindeksid ja ETFid sisaldavad nii dividende maksvaid kui ka mitte maksvaid ettevõtteid, siis dividendifookusega ETFid keskenduvad vaid dividende maksvatele ettevõtetele. See tähendab, et dividendifookusega ETFide dividendimäär on üldjuhul kõrgem kui laiapõhjalise turuindeksi või vastava ETFi dividendimäär.

      Erinevus dividendimääras sõltub siinkohal paljuski sellest, mis suurusega ettevõtetesse investeerimisest jutt käib. Näiteks USA 500 suurimat ettevõtet koondavas S&P 500 indeksis (ja vastavates ETFides) on viimase 40 aasta jooksul dividende maksvate ettevõtete osakaal kõikunud vahemikus 70-93%. See tähendab, et jättes S&P 500 indeksist välja dividende mitte maksvad ettevõtted ja keskendudes vaid regulaarselt omanikutulu jaotavatele ettevõtetele, on vastava dividendifookusega ETFi dividendimäär tavaliselt vaid õige pisut kõrgem kui S&P 500 indeksil endal.

      Teisalt kaasates oma investeerimisuniversumisse ka väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted, on mõju dividendimäärale hoopis olulisem. Näiteks USA-s noteeritud kuni 3 miljardi dollari suuruse turukapitalisatsiooniga ettevõtete puhul maksid möödunud aastal dividende kõigest 33% ettevõtetest. Laiendades investeerimisuniversumit ja võttes vaatluse alla kõigi arenenud tööstusriikide börsidel noteeritud väike-ettevõtted, selgub, et dividende maksid kõigest 14% kõigist ettevõtetest. Seega keskendudes siinkohal ainult dividende maksvatele ettevõtetele, saame dividendifookusega ETFe kasutades oma raha ikka oluliselt efektiivsemalt (oodatava passiivse rahavoo mõistes) tööle rakendada. See tähendab, et väikese ja keskmise suurusega ettevõtetesse investeerivate dividendifookusega ETFide dividendimäär on sageli isegi kuni 2-3 korda kõrgem kui kõigisse väike- ja keskmise suurusega ettevõtetesse investeerivatel ETFidel.

      Kõrgem ajalooline kogutootlus

      

      Uurides finantsturgude ajalugu ja mineviku tootlusnumbreid selgub, et dividende maksvad aktsiad on pikas perioodis pakkunud kõrgemat kogutootlust kui dividende mitte maksvad aktsiad. Näiteks võttes aluseks USA 500 suurima ettevõtte tootlusnumbrid alates 1972. aastast, on dividende maksvad S&P 500 indeksi ettevõtted pakkunud +9,1% keskmist aastast kogutootlust samas kui dividende mitte maksvate S&P 500 indeksi aktsiate keskmine aastane kogutootlus on olnud vaid +2,4%.

      Võttes vaatluse alla veidi lühema perioodi, viimased 30 aastat, ja kaasates ka teiste arenenud tööstusriikide aktsiaturgude statistika, näeme, et sarnased tulemused kehtivad ka siin. S&P 500 indeksisse kuuluvad dividende maksvad ettevõtted ( all dividend paying stocks ) on alates 1987. aastast pakkunud +9,2% keskmist aastast kogutootlust, samas kui dividende mitte maksvate ettevõtete