Sandra Peets

Minu Egiptus. Kaunis kaos


Скачать книгу

tle>

      SISSEJUHATUS

      Mäletan selgelt neid ahvatlevaid telereklaame paradiisist. Kollased liivarannad, kuum päike, sinine meri, värvilised korallid ja kirevad kalad – kõik see kokku tundus nagu unistus…

      See oli viieteist aasta eest. Unistamine viis sihile ja ühel oktoobrikuul pakkisingi kohvrid. Ees ootas nädal rannamõnusid ja kultuuri nautimist Sharm el Sheikhis. Tõsi ta on, et elamusi oli meeletult – päevitasin end jumekaks, kalad olid tõesti imeliselt värvikirevad ja kohustuslik püramiidide ekskursioon sai samuti tehtud. Tipphetk oli kauaoodatud Tutanhamoni surimaski imetlemine, ehkki selleks anti aega täpselt 12 minutit. Aga lisaks meeldivale kogesin 14aastase neiuna esimest korda elus, mis on ahistamine. Selgelt on meeles hetk, kui ma seisin abitult keset Kairo tänavat ja paarkümmend last mind juustest tirisid. Seejuures vaatas õpetaja ise rahulikult pealt.

      Peale seda vandusin, et saagu mis saab, aga Egiptusesse mina enam iialgi ei lähe. Kuid kümme aastat hiljem tuli võtta kurss ometigi Hurghadasse. Võib-olla seepärast, et olin oma sõrme uljalt Niiluse vette pistnud. Turistidele räägitakse müüti, et kes Niiluse vett katsub, see leiab tagasitee Egiptusesse. Panin siis müüdi proovile. Seekord jätsin Egiptusesse maha ka oma südame.

      Järgnes viis aastat kaugsuhet ning Egiptuse-reise, mille tõestuseks on passitäis viisakleepse. Alguses olin Egiptusesse kolimisele kategooriliselt vastu. Ma pean ennast iseseisvaks naiseks, kes seisab tuliselt soolise võrdõiguslikkuse eest. Hindan seda vabadust, millega oleme Euroopas harjunud. Egiptuses tundus elu Põhja-Euroopa naisele liialt piiratud ja tülikas. Ma ei suutnud ka kuidagi vaimustuda mõttest elada Hurghadas. See paik on tore, kui sooviks on nädalaga oma akud täis laadida, aga elamiseks on see mannetu paik. Seal pole isegi raamatukogu, rääkimata muust kultuurielust. Kui viimase alla ei liigita just Hurghada ühes tuntumas ööklubis, Little Buddhas, „vaibakloppimise“ laadse tümpsu saatel tantsimist.

      Peale magistrantuuri lõpetamist võtsin vastu otsuse proovida elada vähemalt ühe aasta Egiptuses. Paljudel kaalutlustel sai valitud elukohaks Luxor. Olin isegi elevil mõttest elada iidses linnas, kus kunagi sammusid sellised ajaloolised suurkujud nagu vaarao Ramses II ja kuninganna Hatšepsut. Kujutlesin jalutuskäike mööda maalilist Niiluse kallast, vaadeldes mööduvaid purjekaid ning imetledes iidset Luxori templit. Kuna minu eriala on seotud Iraani ja Lähis-Ida uuringutega, siis pakkus araabia keelekeskkonnas elamine ja keele praktiseerimine mulle muidugi huvi. Leidsin ka tööd vabatahtlikuna – algkooliealiste laste inglise keele eraõpetajana. Kõik sobis ideaalselt minu ootuste ja väärtushinnangutega. Tundus kui tõeliselt idülliline elu.

      Ees ootas minu elu suurim seiklus, mis oli ühteaegu ehmatav, humoorikas, vihastav, kurb ja samas meeletult rõõmsameelne. Minu elukohaks sattus kindlasti üks Egiptuse raskemaid kogukondi. Luxori ilust ja valust heietavad isegi egiptlased ise. Saiidid, nagu Ülem-Egiptuse rahvast nimetatakse, on traditsioonilise ja kiiksuga maailmavaatega inimesed, kellest pajatavad Egiptuse komöödiad ja tragöödiad. Sõõmu värsket õhku pakkusid reisid Aleksandriasse, mis on kindlasti üks kaunemaid ja omanäolisemaid linnu Vahemere rannikul. Seal on ka inimesed veidi teistsuguse temperamendi ja ellusuhtumisega.

      Oma Egiptust tutvustan teile läbi inimeste, kellega mu tee nende aastate jooksul ristus. Meie kohtumiste lugu, sõprus ja elulood avavad eri piirkondadest, ühiskonnakihtidest ning maailmavaadetest kokku põimunud loo, mis illustreerib Egiptuse kontraste ja mitmekesisust. Samas avalduvad eri ühiskonnakihte ja generatsioone läbivad tõekspidamised, mis iseloomustavad iga egiptlast. See on minu lugu, mida aitavad jutustada need inimesed, kes mind minu teekonnal saatsid.

      Vihula mõis – Mustamäe,

      2018. aasta suvel

      TAKSOJUHIST KOSJASOBITAJA

      Taksojuht silkab mu emal sabas ja ujub mulle külje alla sama jutuga, mis autos pooleli jäi. „Anna mulle oma ema number,“ nurub ta, kui kõnnime trepist alla keldrikorrusele, kus ema saaks oma uue leiu eest tasuda. „Kuule, unusta ära! Sa oled igavene petis!“ vastan mina.

      Inimesed, saades teada, et ma olen abielus egiptlasega, küsivad huviga, et kuidas me kohtusime ja jäävad siis õhinal romantilist lugu ootama. See on tavaline lugu valel ajal vales kohas, või siiski tagantjärele vaadates just seal õiges, olemisest. See on ka lugu sellest, et enne kui oled ise sama olukorra läbi elanud, ei saa teha üldistusi ega saa ka aru, miks asjad lähevad just nii, nagu nad läinud on. Enne Hurghadas armastuse otsa komistamist olin mina kõige suurem lõunamaal algatatud suhete vastane ja vaatasin kahtlustavalt iga naist, kes kohalikega meelalt flirtis. Eks igaühele oma ja puhkuseseiklust võibki normaalseks pidada, aga ma ei mõistnud neid, kes lasevad sellisel suhtel edasi areneda ja veel abieluranda sõuavad. Seda eriti kõigi nende kurbade lugude juures, kus naised on ilma jäänud oma lastest, mehed tulevad Euroopasse ja siis petavad, rääkimata kultuurierinevustest. Tundus, et selline elukorraldus toimib ainult siis, kui naine mehe survele järele annab ja moslemiks hakkab.

      Arvan, et pean pisut selgitama oma varasemat väga trotsivat meelsust egiptlaste suhtes. Olin käinud Egiptuses kümme aastat varem, 2002. aastal. Koos emaga, kellega me minu neljandast eluaastast saadik oleme pool maailma läbi reisinud. Tee on viinud isegi kahekesi omapead Namiibiat avastama ja jõematkale Venezuelasse. Kümme aastat ei jõudnud me Egiptusesse tagasi, sest otsisime uusi elamusi ja me pole kumbki vaid rannas lebotajad. Lõpuks oli käes aga kõle jaanuarikuu, mil Eestis vaatas köögiaknast sisse kahemeetrine lumevall. Aitab, lähme reisile. Kuna töökiirel ajal oli võimalus vaid nädalaseks puhkuseks, siis osutus valituks Hurghada. Olin selle mõtte osas pisut ebalev. Viimati Egiptusesse reisides olin 14aastane, väga häbelik ja vaikne, blondide juustega tüdruk. Mul on siiani eredalt meeles, kuidas mind Kairos Muhammad Ali mošee alal tualetist naastes ümbritses koolilaste parv, kes mind kõik korraga juustest tirisid. Kohalikud täiskasvanud vaid itsitasid. Veelgi ehmatavam oli kogemus kuulsa Giza püramiidi sees, kus vaevalt ruumi poolkükakil üles-alla liikuda ja kus minu taga seisvad noormehed mind sõna otseses mõttes kabistasid. Minna polnud kusagile. Lõpuks tekkis võimalus emaga kohad ära vahetada ja sellest pääseda. Tema pilgust piisas, et poisid tekitasid meetrise vahe. Neid juhtumeid oli veel ja veel ning ma ei olnud päris kindel, et seekord asjalood paremad on. „Sa oled nüüd täiskasvanu, ega nad ei julge enam nii pealetükkivad olla,“ kinnitas ema ja arvasin ka ise, et küll ma neile alles näitan, kui nad julgevad iitsatadagi. Hurghadas oli meil emaga plaan ainult hotelli suurel territooriumil peesitada ja ilma tungiva vajaduseta välja mitte liikuda. Tungiv vajadus tekkis siiski kord päevas, kui emal oli vaja osta sigarette ja minul oli kommiisu. Suure maiasmokana lähen kommi nimel kasvõi üle sõjatandri.

      Kümme aastat vanema ja targemana ei olnudki enam midagi hullu ja puhkus möödus eriliste vahejuhtumiteta. Ainult et kole igav hakkas ühtesid ja samu restorane, basseine ja inimesi vaadates. „Läheks vaataks väljapoole ka, jube tüütu on siin hotellis,“ kurdab ema, kui algab juba kolmas saksa šlaager, mille saatel mõned julgemad vanemad paarid tantsu keerutavad.

      „Linna ma hea meelega ei läheks, äkki saame sinna suurde kaubanduskeskusesse, mis jäi tee peale, kui lennujaamast tulime.“

      „Ma usun, et taksojuht viib meid sinna, kui me seletame. Palju neid nii suuri kaubanduskeskusi siin ümbruses ikka on.“

      Jaanuarikuus on Hurghadas õhtuti päris jahe. Seepärast paneme soojemad riided selga ja asume uljalt teele, et hotelli ees seisvatest taksodest endale sobiv leida. Taksosid seisab hotelli väravas parasjagu kolm. Oma loogikast lähtuvalt seame sammud esimese auto juurde, mille ees seisab vanem djellaba’s härra, kelle nägu kaardub meie lähenedes naerule. Jõuan vaevu auto juurde, kui meile hüppab ligi teise takso juht.

      „Ei-ei, tulge minu takso peale!“ seletab noorem mees, kelle kaela ümber on traditsiooniline Palestiina sall, mida araablased solidaarsuse märgiks uhkusega kannavad. Samu salle kantakse ka näiteks kõrbesafaril näokaitseks.

      „Tänan ei, aga me valime selle takso,“ vastan viisakalt ja astun veel sammu taksole lähemale. Ema jääb juba seisma, sest ta on harjunud, et kõik asjad lahendan meie reisidel mina. Esiteks on põhjuseks ema vähene inglise keele oskus, aga ma olen kindel, et ka tema mugavus, sest on ju hea kui keegi kõik ära teeb – broneerib piletid, jookseb