a Witecka
Projekt okładki
Amadeusz Targoński, targonski.pl
Ilustracja na okładce
Credit: fot. Everett Collection/EastNews
Skład i łamanie
Protext
Opracowanie wersji elektronicznej
Nagranie, realizacja dźwięku, opracowanie muzyczne
Studio Maxx Grzegorz Dondziłło
Lektor:
Ewa Wodzicka-Dondziłło
Copyright © 2019 by Poltext sp. z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci zabronione. Wykonywanie kopii metodą elektroniczną, fotograficzną, a także kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym, optycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji. Niniejsza publikacja została elektronicznie zabezpieczona przed nieautoryzowanym kopiowaniem, dystrybucją i użytkowaniem. Usuwanie, omijanie lub zmiana zabezpieczeń stanowi naruszenie prawa.
Wydanie z mp3
Warszawa 2019
Poltext Sp. z o.o.
ISBN 978-83-7561-984-3 (format epub)
ISBN 978-83-7561-985-0 (format mobi)
W SERII KLASYKA PO ANGIELSKU:
A Christmas Carol
Opowieść wigilijna
Alice’s Adventures in Wonderland
Alicja w Krainie Czarów
Anne of Green Gables
Ania z Zielonego Wzgórza
Christmas Stories
Opowiadania świąteczne
Fairy Tales by Hans Christian Andersen
Baśnie Hansa Christiana Andersena
Fanny Hill. Memoirs of a Woman of Pleasure
Wspomnienia kurtyzany
Frankenstein
Frankenstein
Peter and Wendy
Piotruś Pan
Pride and Prejudice
Duma i uprzedzenie
Short Stories by Edgar Allan Poe
Opowiadania Allana Edgara Poe
Short Stories of F. Scott Fitzgerald: A Collection
Opowiadania autora Wielkiego Gatsby’ego
The Adventures of Sherlock Holmes Part 1
Przygody Sherlocka Holmesa
The Adventures of Sherlock Holmes Part 2
Przygody Sherlocka Holmesa. Ciąg dalszy
The Blue Castle
Błękitny Zamek
The Great Gatsby
Wielki Gatsby
The Hound of the Baskervilles
Pies Baskerville’ów
The Picture of Dorian Gray
Portret Doriana Graya
The Secret Garden
Tajemniczy ogród
The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde
Doktor Jekyll i pan Hyde
The Time Machine
Wehikuł czasu
The War of the Worlds
Wojna światów
The Wonderful Wizard of Oz
Czarnoksiężnik z Krainy Oz
Three Men in a Boat (To Say Nothing of the Dog)
Trzech panów w łódce (nie licząc psa)
Wstęp
Powieść Sense and Sensibility („Rozważna i romantyczna”) po raz pierwszy ukazała się drukiem 30 października 1811 roku w Londynie, nakładem wydawnictwa Thomasa Egertona.
Była debiutancką powieścią trzydziestopięcioletniej autorki, Jane Austen, która zapewne nie miała pojęcia, że pozostało jej zaledwie niecałe sześć lat życia.
Austen (1775–1817), najmłodsza z siedmiorga dzieci pochodzącego z Hampshire duchownego, George’a Austena, sięgała po pióro już w dzieciństwie. Pisywała wiersze i opowiadania, które chętnie czytała na głos rodzinie. Tworzyła także sztuki dramatyczne wystawiane następnie w domowym zaciszu z pomocą rodzeństwa. Młodzieńczy, niesforny i buńczuczny charakter utworów z tego okresu niektórzy krytycy porównywali z anarchiczną twórczością kabaretowej grupy Monty Python.
Według Cassandry Austen, jednej z sióstr autorki, pierwsza wersja powieści zatytułowana Elinor and Marianne została ukończona już w 1796 roku, a First Impressions (później przemianowane na Pride and Prejudice, czyli „Dumę i uprzedzenie”) zaczęła powstawać w październiku tego samego roku. Na początku 1797 roku ojciec pisarki wysłał tekst Elinor and Marianne – co ciekawe posiadającej wówczas formę powieści epistolarnej – do jednego z londyńskich wydawnictw, które odesłało tekst nawet się z nim nie zapoznając.
Ostatecznie, po wielu korektach, przeróbkach i latach, książka trafiła do druku w 1811 roku. Jane Austen zmieniła również tytuł. W miejsce Elinor and Marianne na okładce pojawiło się Sense and Sensibility. W myśl umowy z wydawnictwem Egertona autorka była zobowiązana pokryć wszelkie ewentualne straty, lecz powieść okazała się sukcesem i zamiast strat, przyniosła zaskakujące zyski. Do 1813 roku sprzedał się cały nakład, wynoszący 750 egzemplarzy.
Co ciekawe, pierwsze wydanie Sense and Sensibility ukazało się anonimowo, autorka podpisała się jedynie jako „Lady” i pilnie strzegła tajemnicy swojej tożsamości. W 1813 roku Egerton wydał „Dumę i uprzedzenie”, a rok później Mansfield Park. Kolejne powieści Austen wydawał już inny wydawca – John Murray. Zagorzałymi wielbicielami jej książek byli m.in. książę regent Jerzy IV i słynny powieściopisarz, sir Walter Scott.
Krytycy zwracają uwagę na wyjątkowe wyczucie ironii i dowcipu autorki, a także na ostrożność w ferowaniu wyroków. To przede wszystkim my, czytelnicy, musimy zdecydować, czy większe znaczenie w życiu ma sense, czy sensibility, „rozwaga” czy może jednak „romantyczność”. Aby jednak rozstrzygnąć tę kwestię we własnym sercu, warto jest zapoznać się z losami sióstr Elinor i Marianne Dashwood, do czego serdecznie namawiamy, gdyż, kto wie – może się okazać, że konflikt jest tylko pozorny.
Z uwagi na bogate słownictwo, dowcip i zajmującą fabułę, „Rozważna i romantyczna” jest z pewnością znakomitą lekturą dla pragnących udoskonalić swój angielski Czytelników i Czytelniczek w niemal każdym wieku.
Opracowany