n>
ESTHER PEREL
Kuidas säilitada kirge argielus
Inglise keelest tõlkinud Mirjam Parve
Originaali tiitel:
Esther Perel
Mating in Captivity.
Reconciling the Erotic + the Domestic
Harper Collins Publishers
2006
Toimetanud Tiina Aug
Copyright © 2006 by Esther Perel
© Tõlge eesti keelde. Mirjam Parve, 2021
Kõigi selles raamatus mainitud patsientide nimed ja muud tuvastamist võimaldavad andmed on muudetud, et kaitsta inimeste privaatsust.
ISBN 978-9985-3-5111-6
Kirjastus Varrak
Tallinn, 2021
www.varrak.ee
www.facebook.com/kirjastusvarrak
Trükikoda OÜ Greif
Minu vanematele Sala Ferlegierile ja Icek Perelile.
Nende elujõud elab minus edasi.
Sisukord
1. Seiklustest argipäeva. Miks tung turvatunde järele närvutab erootilise elujõu
2. Rohkem lähedust, vähem seksi. Armastus otsib lähedust, kirg vajab distantsi
3. Tänapäevase lähedustunde lõksud. Sõnad pole ainus tee läheduseni
4. Demokraatia versus kuum seks. Iha ja võrdõiguslikkus ei järgi samu reegleid
5. Saame hakkama! Kuidas protestantliku tööeetika abil kirge taastada
6. Seks on räpane, hoia see inimesele, keda armastad. Kui kohtuvad puritaanlus ja hedonism
7. Erootika ülesehitus. Ütle, kuidas sind armastati, ja ma ütlen, kuidas sa armatsed
8. Elu lapsevanemana. Kui kolmas seab paari ohtu
9. Ihust ja fantaasiatest. Erootiliste mõtete pelgupaigast otse naudinguteni
10. Kolmanda vari. Teistsugune arusaam truudusest
11. Seks taas särtsuma. Kuidas erootika uuesti ellu äratada
Tänusõnad
Ma ei ole kunagi varem raamatut kirjutanud. Arvasin, et ma ei suuda taluda kirjutamisega kaasnevat üksindust. Üllataval kombel avastasin, et saan oma armastuse koostöö ja südaöiste jutuajamiste vastu võtta kaasa ka kirjutuslaua taha. Mu mõtted liiguvad kõige paremini vestluste käigus –
just kõneledes tärkavad minus ideed ja omandavad selgema kuju. Mõned inimesed aitasid mul rääkida, teised kirjutada.
Olen neile nii palju võlgu – palju enam kui selle tagasihoidliku austusavalduse. Kuna oleme kaks aastat vahetanud mõtteid armastusest ja seksist, ütlen lihtsalt, et iga sõna saadab teele tänusuudluse.
Suurepärane toimetaja Sarah Manges, sina oled olnud mu kompass. Oled mind õigel kursil hoidnud, kui ideede iilid mind kõrvale juhtida ähvardasid. Laura Blum, sina andsid mu lausetele tiivad. Inglise keel pole mu emakeel ja ma ei valda selle keele kõiki nüansse, sinu poeetiline anne aga tabab need alati ära. Michele Scheinkman, ma pole kunagi kindel, kas mu mõttel on jumet, kuni sina pole seda heaks kiitnud. HarperCollinsi toimetaja Gail Winston, sina uskusid minusse nagu mu oma ema. Sa sundisid mind mu laialipillutud mõtteid kokku korjama ja rookisid mu jutust erialažargooni välja. Mary Wilie, kui sa toimetasid esialgset artiklit „Erootilist intelligentsust otsides: kuidas lepitada meelelist argisega”, millest see raamat alguse sai, kas sa
teadsid, kui kaugele me välja jõuame? Tihti taipasid sa, mida ma öelda tahan, juba enne kui ma ise. Miriam Horn, sina olid esimene, kes algsele artiklile mingi vormi andis.
Rich Simon, sina panid kogu masinavärgi tööle. 2002. aasta kevadel esitatud lihtne küsimus „Mis sul viimasel ajal mõttes on? ” ajendas mind saatma sulle kimbukest mõtteid, mis pärast seda, kui neid oli üksteist korda ümber kirjutatud, ilmusid vast loodud ajakirja The Psychotherapy Networker veergudel. Seal, lihtsalt ühe huvitava artikliga olekski kõik võinud lõppeda. Aga sina, Tracy Brown, sirvisid ajakirjariiuleid nii, nagu seda oskab teha üksnes ettevõtlik agent. Sa märkasid Utne Readeri esikaant – see ajakiri oli mu artikli Networkerist üle võtnud. Meil tekkis jalamaid side ja asusime sellele imelisele retkele. Soovitan sind paremale ja vasakule. Ilana Berger, sina tutvustasid mulle seksiteraapia maailma. Oled olnud mentor ja sõber. Peter Fraenkel, sa uskusid sellesse projekti juba enne selle algust. Michael Schernoff, sa valgustasid teemat gei vaatepunktist ega lasknud mul heteroseksuaalsetesse klišeedesse langeda. Patti Cohen ja David Bornstein, on au kuuluda teie literaatide ringi. Debora Gieringer, Sandy Petrey ja Katherine Frank, aitäh, et olete nii nõudlikud lugejad ja mõtlejad. Phillis Levin, sina oled mu luulemuusa. Shelly Kellner, sa tood mu kaosesse külluslikult korda. Sinu uurimistöö, millega mind aitasid, oli laitmatu.
Anya Strzemien, sa veetsid tunde minu juttu lindilt maha kirjutades. Kas sa teeksid minuga veel koostööd? Miriam Baker, aitäh sulle osutamast D. H. Lawrence’i luuletusele
„Vangistuses metsik loom”.
Minu patsientide panust pole võimalik üle hinnata. Teie usaldus minu vastu on mulle suur au. Aitäh, et avasite mulle oma hinge ja lubasite mul oma lugusid kasutada, et teiste elusid rikastada. Sõbrad, palun ühinege teiegi nimekirjaga.
Ma ei jõua üles lugeda kõiki, kes on mu söögilaua taga
istunud ja kire keerdkäikude üle arutanud, aga teie, kellest käib jutt – teie tunnete end ära ja ma ei jõua teid iial küllalt tänada.
Jack Saul, oleme peaaegu veerand sajandit koos olnud. Ma tean, et sa hindad mu teemavalikut! Ma poleks suutnud seda projekti lõpule viia ilma sinu pideva toetuse ja innustuseta.
Sa panid alati õla alla, kui mina kippusin alt ära hüppama.
Adam, mu vanem poeg, sina oled mu arvuti võlur. Mind liigutab väga, et sa minu töö vastu nii suurt huvi tunned, isegi kui töö mind vahel sinust eemale viib. Noam, mu noorem poeg, luban sulle, et kui sa täiskasvanuks saad, annan sulle rõõmuga oma raamatut lugeda.
Vangistuses metsik loom
Metsik loom, kes vangistuses
püsib õilsas metsikuses –
konutab, sureb, ei paaritu.
Kõik