Vlad Vas

Lõpp?


Скачать книгу

empty-line/>

      Vlad Vas

      © Vlad Vas, 2022

      ISBN 978-5-0059-2594-7

      Created with Ridero smart publishing system

      Sissejuhatus

      Elu valmistab meile palju üllatusi, millest enamik on ebameeldivad ja mõnikord südantlõhestavad, võttes kogu meie energia ja pannes meid põlvili vajuma. Just siis, kui me leiame end meeleheitlikus olukorras ja arvame, et asi ei saa enam hullemaks minna, seisame silmitsi palju raskemate väljakutsetega. Alles siis, kui oleme kaotanud kõik, hakkame mõistma ja hindama elu tõelisi väärtusi, seda, mis on tegelikult oluline ja mis on vaid ajutine.

      See on kurb, kui mitte traagiline lugu tavalisest noormehest, kes pealtnäha ei erine teistest meist. On ebatõenäoline, et ta oleks võinud eristuda rahvamassist oma väljanägemise tõttu. Tema sarnaseid inimesi on tuhandeid, kui mitte miljoneid.

      Aga kui te peaksite teada saama, mis tema sees toimub, oleksite kahtlemata vaimustuses. Ta seisab pidevalt silmitsi raskustega, mis löövad maa alt välja ja tõsiste kaotustega, kuid mitte tavalise inimliku hajameelsuse tõttu, vaid katsumuste tõttu, mis tema teele satuvad: lähedaste surm, ebaõiglased süüdistused, vangla, vara kaotamine ja paljud teised saatuse löögid, mis võivad kedagi hulluks ajada, meeleheitele ja võib-olla isegi oma füüsilise keha, oma elu irratsionaalsele hävitamisele…

      Mis saab temast ja kuidas ta lõpuks käitub – kas ta aktsepteerib olukorda või võtab olukorra enda kätte ja läheb kogu kurbusest ette või äkki nõrgeneb ta nii palju, et enesetapp on ainus õige vastus kõigile tema küsimustele?

      Selle raamatu lehekülgedel saab sellest kõigest üksikasjalikult ja järjekindlalt teada.

      1. Sild

      Öö, novembrikuu ja aastaajale sobiv ilm – taevast langesid väikesed lõputud vihmapiisad, temperatuur ikka veel vaevu üle nulli, teed märjad ja libedad, veidi valgustatud haiglaselt kollaste tänavalampide poolt ja kauguses vilksatavad võimsa linna erksad värvid.

      – Milline kõrge sild…» ütles noormees, tõstes oma häält veidi põnevusest ja hämmastusest, kui ta astus üle aia, mis eraldas kõnniteed ja sõiduteed, mille kõrval oli pargitud auto.

      Hooletult ta astus lompide vahelt läbi, pööramata neile erilist tähelepanu, lähenes ta reelingule, mis tõkestas tema tee umbes kakskümmend viis meetrit allpool asuvasse külma, tormilise jõevee voolu. Kui ta sellisest kõrgusest kukkumine ei tapaks teda kohe, siis kindlasti halvaks ta tõsiselt, mistõttu oleks vee temperatuuri ja kiiret voolu arvestades väga raske end päästa. Isegi professionaalsele ujujale on see peaaegu võimatu väljakutse, kus ellujäämisvõimalused on võimalikult väikesed.

      Mees, kellest lugu algas, oli keskealine mees, kelle nägu oli vaevu näha ja raske oli välja lugeda ainult tema siluetti ja tumedaid lühikesi juukseid. Ta oli keskmise pikkusega, sportliku kehaehitusega. Tõstnud oma musta mantli krae üles, pigistas loo kangelane silmi vastu vihma, mida tuul oli üles võtnud, mis lendas talle otse näkku ja tilkus mööda põski alla. Kuigi see tekitas temas ebamugavust, ei häirinud ega häirinud see teda liiga palju.

      Temas ja kogu selles olukorras oli mingi salapära, mingi kurbus ja tohutu kuhjumine küsimusi.

      – Ja milline ilus vaade siit avaneb… Imeline koht, kus maailmaga ja eluga hüvasti jätta…

      2. Tutvumine

      Aga kõigepealt tutvume. Lubage mul end tutvustada: minu nimi on Igor. Kolmkümmend kuus aastat olen eksisteerinud sellel kaunil maal ja see on pidev eneseotsing, vastuste otsimine küsimustele, mis tekivad iga päev.

      Minu elu ei ole olnud lihtne, magus ja sile, ma ei ole sündinud hõbelusikaga suus.

      Aga minu elu on olnud väga värvikas, intensiivne, see on mind mitu korda heitnud kuristikku ja ometi ei ole lasknud mul täielikult ära vajuda, justkui mõnitades mind või püüdes mulle midagi uut õpetada: maailmavaadet, tundeid, suhteid, arusaamist, väärtusi jne. Selles oli palju tõususid ja mõõnasid, õnn rändas alati ringi, kuid väga sageli läks minust mööda, ma ei suutnud seda vaevu tabada, nagu kassipoeg, kes ajab taga päikeselist jänest.

      Parem oleks alustada algusest ja liikuda järjestikku, ma püüan mitte midagi vahele jätta ja rääkida ka sellest, mis mind täpselt siia sundis.

      Niisiis, minu pere oli tavaline, ma ütleksin isegi, et keskmine. Üldiselt oli kõik nagu kõik teisedki, vähemalt mulle tundus see sel ajal nii. Mu ema jõi regulaarselt, mul ei olnud õdesid-vendi. Ma ei olnud oma isa kunagi näinud, ja kui olinki, siis ilmselt nii noorelt, et ma ei mäletanud seda enam.

      Minu emaga seevastu oli mul au teda iga päev näha. Soovisin sageli, et ma poleks teda näinud, vähemalt purjus olekus, kuid sellest õnnest jäi ma ilma. Öeldakse, et me ei vali oma vanemaid, kuid ma arvan, et nad on meie jaoks valitud kusagil ülevalpool, isegi enne rasestumist. Nad määravad täpselt kindlaks, millal ja millisesse perekonda me peame minema, et täita teatud ülesandeid, mille Jumal on meile usaldanud, et saada jõudu lukustatud hingele.

      Minu arvates on meid saadetud mingi eesmärk, kas selleks, et parandada perekonda, kuhu me tuleme, või selleks, et vältida halba ja muutuda tugevamaks, targemaks ja lahkemaks kõigi meid ümbritsevate õuduste taustal. Praegu ma muidugi nii arvan, aga tollal ei seletanud mulle seda keegi, selliseid abilisi ei olnud, vähemalt mitte minu piirkonnas, nii et see oli väga tihti raske ja valus, sest ma pidin ainult oma muredest ja vigadest õppima.

      Ilmselt ei olnud mul lapsepõlve kui sellist. Kindlasti ei käinud ma oma vanematega pargis, merel, loomaaias ega atraktsioonidel jalutamas. Ma ei käinud isegi lasteaias. Ma mängisin kodus tühjade pudelite ja koeraga nimega Jack the Ripper, mu parima lapsepõlvesõbra, koos. Meie peamine mäng oli leida turvaline koht, et mitte saada peksa minu ema joomakodanikelt, ja leida midagi süüa.

      Seda kohta, kus me elasime, ei saanudki nimetada majaks, nii ebasanitaarsed ja inimvaenulikud tingimused rivistusid. Aga nagu selgub, võib iga inimkonna liige kohaneda ja harjuda kõigega, isegi magada voodi või vähemalt madratsi asemel vanadel asjadel, kõndida paljajalu nii kleepuval põrandal, et jalgu maha rebida on raske, hingata sisse purjus haisu, haiseda mädanenud toidust ja prügist, süüa räpasest nõudest, kui üldse suudad toitu leida. Tualettruumi asemel oli auk põrandas ja ma olin vannidest kuulnud ainult muinasjuttudes. Aga millised muinasjutud? Lihtsalt kuulsin.

      3. Esimene kaotus

      Kui ma sain kuueaastaseks, lahkus mu armastatud ema sellest maailmast. Kahjuks ei suutnud ta kunagi lõpetada joomist, või võib-olla ta ei tahtnudki; ma ei saa sellele küsimusele enam kunagi vastust.

      Ka Jack suri vaid mõned kuud enne mu ema, olles surnuks pekstud mõne joodiku poolt, keda minu või õigemini minu ema ringkonnas oli palju.

      Üldiselt oli emast lahusoleku koormus talumatu, sest mis iganes ta ka ei olnud, ta oli ikkagi minu ainus perekond ja armastatu, kuigi ta ei andnud mulle kunagi mingit armastust, hellust ega tähelepanu, vaid tõrjus mind igal võimalusel eemale. Samuti igatsesin hirmsasti oma ustavat koera, nad olid minu perekond, kes on pöördumatult läinud kohta, kust nad enam kunagi ei naase.

      Esialgu saadeti mind lastekodusse, kuid õnneks ei pidanud ma sinna kauaks jääma, sest hiljem leiti minu vanaema – minu ema ema -, kes sai minu eestkostjaks, võttis mind enda juurde ja aitas mind läbi üksinduse valu ja kaotuse kurbuse.

      See üsna suure kasvu naine, tumedate juuste, laia naeratuse ja säravate, merevaikude silmadega, mis särasid ja kiirgasid ehtsat rõõmu ja hoolivust, oli väga ligipääsetav ja isegi altkäemaksu oma lahkusega, kui ta tervitas mind kindla, sõbraliku kallistusega. Meie kohtumise esimestest sekunditest alates oli selge, et võin teda usaldada.

      Elamistingimused tema korteris olid palju atraktiivsemad ja rahuldavamad ning võrreldes sellega, kus ma varem olin elanud, võisin neid julgelt kuninglikeks kambriteks nimetada. Mul on isegi oma tuba. Mõned vanad asjad, riided ja mänguasjad saime naabritelt, nii et mul oli alati midagi selga panna ja midagi teha. Ma isegi sõin kolm korda päevas ja mõnikord kostitas mind vanaema maiustustega. Ma õitsesin ja muutusin iga uue hetkega õnnelikumaks, nii palju kui võimalik.

      Aga minu vanaema oli kahjuks liiga vana ja invaliid ja tal oli sageli probleeme jalgadega, mis