u kobiet rozwinął się cykl menstruacyjny trwający 28 dni, czyli poczęcie jest możliwe 13 razy w roku, cykl jest pod kontrolą układu hormonalnego system.
Mutacja wystąpiła tylko w jednej populacji starożytnych hominidów, reszta osobników z tej populacji najprawdopodobniej zmarła. Śmierć mogła nastąpić w wyniku jakiejś choroby, infekcji, promieniowania, infekcji itp., co doprowadziło do znacznego zmniejszenia populacji starożytnych hominidów, reszta (warunkowy Adam i Ewa) była w stanie przetrwać osłabiona i dać potomstwo ze zmodyfikowanymi genetycznie mięśnie kości policzkowych (łuk jarzmowy jest dziedzictwem jaszczurek o zębach zwierzęcych), geny te okazały się dominujące podczas kojarzenia z bliskimi krewnymi z innych populacji, mutacja ta została utrwalona i dalej rozwijana u przodków człowieka.
Wcześniej uważano, że sekret tkwi w tych genach, które różnią się u ludzi i małp, w 2006 roku odkryto nawet fragment genomu, który zmienił się najbardziej u ludzi, ale to niczego nie wyjaśniło. Jest całkiem możliwe, że różnice między małpami człekokształtnymi a ludźmi leżą nie tylko w różnych genach, ale także w tych samych. Ralph Haygood i jego koledzy z Duke University byli w stanie udowodnić słuszność tego przeczucia. Naukowcy przeanalizowali 6280 genów obecnych u ludzi, szympansów i makaków. Okazało się, że w 575 ludzkich genach, z których wiele było związanych z funkcjonowaniem mózgu i, co bardziej zaskakujące, z odżywianiem, promotory bardzo różnią się od ich odpowiedników u małp. Promotory to ciche geny, które w sprzyjających warunkach pełnią funkcję regulacyjną, czyli kierują pracą innych genów. Promotory w razie potrzeby wytwarzają białka, które z kolei wpływają na działanie innych genów. Naukowcy uznali to za oznakę pozytywnej selekcji ewolucyjnej, która pomogła nam stać się tym, kim jesteśmy. Co ciekawe, regiony DNA, które najbardziej odróżniają małpy człekokształtne od ludzi, są związane z funkcjonowaniem mózgu i odżywianiem. Ponad 100 genów z 575 różnych miejsc jest związanych z metabolizmem węglowodanów, a zwłaszcza glukozy. Haywood uważa, że kiedyś człowiek otrzymywał energię do rozwoju mózgu poprzez zmiany w diecie – przejście z owoców na bulwy i warzywa korzeniowe.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.