nomalē. Šajā laikā mans tēvs pārliecinājās par savas idejas ievērības cienīgumu un tikai žēlojās, ka pirms semestra sākuma nebija izdomājis šo spožo ideju.
Akadēmija, neskatoties uz visiem maniem pieņēmumiem, izrādījās ļoti liela: tās majestātiskās ēkas izpletās kā maza pilsētiņa. Un tikai augstais melnais žogs apkārt raisīja nepatīkamas domas. Svīta tika atstāta milzīgajā zālē, un mans tēvs kopā ar tagad pilnīgi klusējošo mani tika pavadīts uz rektorātu. Protams, tētis jau pirms mūsu izbraukšanas ar pasta balodi atsūtīja vēstuli ar paziņojumu, tāpēc bija stingri pārliecināts, ka jautājums jau ir nokārtots.
Rektors izrādījās garš, apmēram četrdesmit gadus vecs tumšmatains vīrietis ar tumšām acīm. Jau viņa bālā seja liecināja par viņa specializācijas būtību, bet melnais apmetnis ar svītrām apliecināja, ka šis ir nekromants. Es neviļus nodrebēju. Skaidrs, ka šajā amatā viņš māca studentus, nevis liek augšāmcelt līķus, taču tik un tā agrākā darbība nekādas patīkamas asociācijas neizraisīja. Tomēr tieši viņš teica, kas ļāva manai cerībai strauji pieaugt:
– Es priecājos klātienē sveikt Genzārijas hercogu. Bet man jāatzīmē, ka uzņemšana uz pirmo gadu jau ir pabeigta. Tu laikam nesaņēmi manu atbildi?
«Es to nesaņēmu,» tēvs viegli pamāja un bez uzaicinājuma apsēdās krēslā. Es turpināju vilcināties pie durvīm. «Es domāju, ka varu izdarīt nelielu izņēmumu tikai vienu reizi!» Čolē kungs, mēs abi saprotam, ka mans tituls dod man iespēju lūgt šo labvēlību.
Rektors tikai paskatījās uz mani, atkal apsēdās pie milzīgā galda un salika rokas. Viņš drūmi precizēja:
«Vai jūs gribat teikt, ka man jūsu meita jāpieņem nevis tāpēc, ka viņa ir apdāvināts bērns, bet tikai jūsu statusa dēļ?»
Tēvs nebija samulsis:
– Tieši tā!
– Bet tu saproti, ka tas skolēniem nebūs noslēpums?
– Un kas? – tēvs no sirds brīnījās. «Es jau esmu vaicājis: šeit mācās daudzu dižciltīgo ģimeņu, tostarp karaliskās, pēcnācēji!»
«Jā,» nekromants nedaudz pacēla balsi, nododot nervozitāti. «Bet viņi šeit mācās cita iemesla dēļ: viņiem ir maģija, kas viņiem palīdzēs nākotnē.» Ja jūs domājat princi Iniranu, tad viņam ir neiedomājamas burvestības spējas. Viņš nemantos troni, ja vien ar viņa vecākajiem brāļiem nenotiks kaut kas slikts, bet viņš kļūs par lielisku burvi Supreme.
Tēvs tikai tagad saprata, ka Čolē kungs nav laimīgs. Tāpēc viņš paliecās uz priekšu un paaugstinātā tonī sacīja:
– Lai tā būtu. Un manai mazajai Tiallai būs iespēja audzēt augus un palielināt ražu – arī, jūs zināt, noderēs veiksmīgā laulībā. Nedomājiet, ka esmu ar tukšām rokām un ieguldu kaut kādu summu. Bet atteikuma gadījumā es nevilcinos atcerēties savu titulu.
– Vai jūs ieguldāt? – pēkšņā nekromanta noskaņojuma maiņa sagrāva manas cerības.
– Man tas patīk. «Summa,» tēvs netieši atkārtoja.
Un uzreiz pēc tam mans liktenis bija uzreiz aizzīmogots. Tagad Čoleta kungs pats sāka meklēt iespējas mani nekavējoties izmitināt. Viņš iedeva manam tēvam papīrus, kurus viņš ar prieku sāka pildīt, un atkal piecēlās kājās un nāca man tuvāk:
– Tātad, Genzārijas Tialla?
Jautājums bija tik stulbs, ka es tikai stulbi pamāju. Nekromants izspieda gandrīz labestīgu smaidu:
– Apsveicam ar stāšanos Augstākajā maģijas akadēmijā! Bet mums ir jānosaka fakultāte, kurā jūsu spējas tiks atklātas maksimāli. Ko tu vari izdarīt?
Es dziļi padomāju un tad izlēmīgi atbildēju:
– Nekas.
Viņš sarauca pieri, tad piegāja pie loga, pacēla no palodzes podu ar kaut kādu augu un iegrūda man rokās.
– Mēģiniet to uzziedēt. Vai vismaz pieaudzis.
Es paskatījos uz augu, tad uz to, tad atkal uz augu. Un viņa bija gatava to turpināt bezgalīgi, līdz atbilde sasniedza gan viņu, gan augu. Rektors bija pārsteigts, atgriezās pie galda, paskatījās uz papīra lapu, kurā tēvs rūpīgi rakstīja nulles, un klusi precizēja:
– Vai tas ir sudrabā?
Tēvs pat nedomāja, ka būtu apjucis:
– Zeltā, mans jaunais draugs, zeltā.
Nekromants kaut kā konvulsīvi ievilka gaisa elpu un atkal paskatījās uz mani:
«Mums nekad nav bijusi pasaku maģijas fakultāte, jo viņu spējas ir pārāk vienkāršas un nav jāattīsta.
Manam tēvam šķita, ka ar izcelto rindiņu nepietiek, lai izrakstītu visas nulles, tāpēc viņš noliecās vēl tālāk un sāka rakstīt pavisam mazas.
– Nu, padomājiet par izeju, Čolē kungs. Jā, Tialla vēl neko nevar, bet viņa ir ļoti spējīga!
«Es saprotu,» nekromants izdvesa, nespēdams atraut acis no papīra lapas, uz kuras viņa tēvs tagad bija parakstījis plašu parakstu un pasniedza to rektoram. – Es redzu, ka viņa ir ļoti, ļoti spējīga…
Ja viņas tēvs būtu apprecējis Mirellu ar tādu pašu dāsnumu, viņš būtu varējis atrast viņai mājas desmit gadu vecumā, kad viņai vēl nebija izveidojies brīnišķīgs ģimenes deguns. Varēju tikai pamirkšķināt acis un gaidīt spriedumu. Misters Chollet uzmundrinoši uzsmaidīja man un teica:
– Neuztraucies, Tialla. Pirmkārt, es jūs piereģistrēšu pie elfiem Dabas maģijas fakultātē. Viņi un fejas ir gandrīz radniecīgi cilvēki. Laika gaitā kļūs skaidrs, vai šī programma jums ir piemērota, vai jums vajadzētu izmēģināt citu. Ja tevī ir kaut pilīte maģijas, tad mēs to noteikti atklāsim un attīstīsim!
Stingri sakot, tas nav tas, par ko es uztraucos. Tajā brīdī es par visu uztraucos. Piemēram, ja Mirella drīz neapprecēsies, tad man te būs jāpavada visus trīs studiju gadus. Jūs nevarēsit noturēt galvaspilsētas, bumbas vai pat turēt dārznieka dēla roku. Un tas pats Čoleta kungs noteikti plānoja mani pārcelt no vienas fakultātes uz citu, pat līdz absolvēšanai.
Tēvs, protams, bija priecīgs. Viņš paspieda rektoram roku un, tikai uz atvadām cieši apskaujot un novēlot veiksmi, atstāja mani vienu šajā nepazīstamajā pasaulē.
Rektors uzdeva komandantam sagatavot manu istabu, un viņš pats īsi aprakstīja pamatnoteikumus:
«Te viss ir ļoti stingri, Tialla!» Un ļaujiet man sniegt jums padomu: neatcerieties sava tēva titulu. Šeit mācās skolēni no dažādām ģimenēm, un neviens nevēlas dzirdēt par statusu salīdzināšanu.
– Tātad hierarhijas nav? – jautāju vairāk no inerces, nevis patiesas ziņkārības.
– Protams, man ir. Atbilstoši manām spējām,» viņš vēsi atņēma man visas atlikušās cerības.
Komandants mani veda uz citu ēku, kur otrajā stāvā bija brīva telpa. Tas ļoti atšķīrās no tā, pie kā biju pieradis, bet piespiedu sevi priecāties, ka vismaz kaimiņu nav. Es nebiju garīgi gatavs dzīvot vienā istabā ar svešinieku. Visu atlikušo dienu skatījos pa logu uz šurpu turpu skraidošos studentus un pats nodomāju, ka labāk būtu, ja man nokaltu rokas, kad atļaušos izbaudīt dārznieka dēla trīsas.
2.nodaļa
No rīta izklāju visas kleitas uz gultas, lai izvēlētos vienkāršāko. Man vienkāršā tekstā teica, lai neizceļos, un mana intuīcija kliedza par to pašu. Izskatās, ka pret parastajiem cilvēkiem nekad neesmu bijusi augstprātīga, ar dažiem pat sadevās rokās,