Edgars Auziņš

Kurš no klasesbiedriem esi tu? Saziņas noslēpumi ar vienaudžiem


Скачать книгу

tas nākas, ka klasē ne visi ir vienlīdzīgi? Kāpēc? Kā mēs to varam izskaidrot?

      Apmēram tie paši jautājumi mocīja amerikāņu psihiatru un psihoterapeitu Džeikobu Moreno vēl… pagājušā gadsimta 30. gados.

      Lai to noskaidrotu, viņš izstrādāja īpašu metodi -sociometrija. Šī metode ir smieklīgi vienkārša. Bet vai vienkāršība tiešām ir jēga? Patiešām, pateicoties šai metodei, jūs varat nekavējoties noteikt, kurš ir kurš komandā. Nav svarīgi, kādā veidā – bērni, pusaudži, pieaugušie.

      Kas ir šī metode?

      Saistībā ar skolu tas izskatās šādi.

      Katram skolēnam uz vienas lapiņas jāuzraksta trīs bērnu vārdi, ar kuriem viņš vēlētos sēdēt pie viena galda. No otras – tie, ar kuriem es negribētu.

      Rezultāts ir:

      Kāds komandā ir mīlēts visiem vai gandrīz visiem, kādu mīl vairākums, un kādu nemīl neviens.

      Nu, tas šķiet saprotams pat bez Moreno, jūs sakāt. Protams. Bet fakts ir tāds, ka, pateicoties Moreno, mēs uzzinājām, ka katrā komandā ir grupas, kuras zinātnieks apzīmēja šādi:

      • līderi un zvaigznes;

      • vidējs vai vēlams;

      • pelēkās peles vai novārtā atstātās peles;

      • izolēts;

      • atstumtie vai atstumtie, vai nepiederošie.

      Tiesa, dažkārt gadās, ka kāds ir ne tikai daļa no kādas komandas grupas, bet arī spēlē noteiktu lomu. Piemēram, pirmā skaistuma vai jestras loma.

Reversās kāpnes

      Lai labāk saprastu, kā viena grupa atšķiras no citas, iedomājieties piecu pakāpienu kāpnes. Tikai šīs darbības neiet no apakšas uz augšu, bet gan no augšas uz leju. Tādējādi pirmais solis būs augšpusē, bet piektais – apakšā. Šeit mēs tagad izplatīsim grupas, kuras izcēla Džeikobs Moreno.

      Uz augšējā pakāpiena atradās vadītāji, zvaigznes un dažas “izcilas personības”. Parasti šo soli 30 cilvēku komandā aizņemno diviem līdz četriem cilvēkiem.

      Līderi ir sadalītiformāls unneformāls. Formālie – tie, kurus skolotājs iecēla vadīt klasi. Parasti tie ir aktīvisti un izcili studenti, kuri labprāt iesaistās sociālajā darbā. Puiši viņus klausās, ciena, bet… viņi viņiem nepatīk. Fedjas stāstā tas ir "pastāvīgais priekšnieks Ivanovs". Neformālajam vadītājam klasē ir daudz vairāk mīlestības. Tas ir, zvaigzne ir emocionāli vispiemērotākā persona. Turklāt bieži gadās, ka viņš nemaz nav izcils students un viņam nav īpašu talantu (protams, izņemot līdera īpašības).

      Frāzi “izcilas personības” es lieku pēdiņās kāda iemesla dēļ. Mūsu gadījumā tā ir Jūlija, kura, spēlējot pirmās skaistules lomu, nav nekas īpašs. Lai gan šajā līmenī patiesībā var būt izcilas personības, teiksim, kāda novada konkursa godalgotā vieta vai zonas olimpiādes uzvarētājs.

      Otrais solis no augšas

      To stingri aizņem 10–12 cilvēki, ko sauc par vēlamajiem. Viņi vienmēr ir līderu pusē un kalpo kā viņu galvenais atbalsts. Gandrīz visi komandā viņus ciena. 6 “B” tie ir Vtorņikovs un Dvorņikovs. Un arī Fedja Fedičkina. Jūsu gadījumā Petuhovs pārcēlās uz šo pakāpi (ja ne pakāpi augstāk).

      Puišiem, kuri ir šajā līmenī, praktiski nav problēmu ar komunikāciju. Un arī ar studijām. Galu galā jūs un es jau esam noskaidrojuši, ka akadēmiskais sniegums, sākot no vidusskolas, ir ļoti atkarīgs no jūsu pozīcijas klasē. Tā nav nejaušība, ka psihologi tā uzskatavēlams:

      • pašpārliecināts;

      • labi mācīties;

      • zināt, kā sazināties;

      • draudzīgs;

      • ir daudz draugu;

      • interesē daudzas lietas;

      • ja tas ir zēns, tad tas ir fiziski attīstīts;

      • ja meitene, tad viņa ir glīta.

      Uz pirmajiem diviem soļiem ir tie, kuri vēlāk atcerēsies skolu kā brīnišķīgāko laiku savā dzīvē. Un, pats galvenais, viņi ir praktiski pasargāti no vienaudžu iebiedēšanas un cietsirdīgas izturēšanās. Bet pavisam nesen tu biji uz šī soļa…

      Trešais solis

      Lūk, tie, kurus stāsta autore nosauca par komandas neuzkrītošākajiem dalībniekiem: novārtā atstātās jeb pelēkās peles. Klasē viņu ir 10–12. Viņi vienmēr paliek savrup un gandrīz nepiedalās komandas dzīvē. Savas nekaitīguma un līdzjūtības dēļ tās netiek aiztiktas, bet tikai pagaidām (dažu gan var neaiztikt līdz skolas beigšanai). Un, ja pelei neizdodas atvairīt likumpārkāpējus (un tā arī notiek), tad tā var kļūt par izsmiekla objektu uz ilgu laiku. Jūs jau uzminējāt, kas notiks tālāk: spēcīgas pieredzes dēļ viņa sāks sliktāk mācīties, mazāk sazināties un pakāpeniski nolaidīsies zemāk.

      Patiesībā šī nav ļoti laba vieta. Un, ja esat šeit, ir pienācis laiks padomāt par to, kas jums ir jāmaina sevī, lai uzlabotu savu statusu klasē. Jūs, protams, varat to nedarīt, bet tikai tad, ja jums ir reāla dzīve ārpus skolas – mūzika, literatūra, glezniecība…

Melanholiskas peles

      Nedaudz vairāk par pelēm. Daži no viņiem ietilpst šajā kategorijā sava temperamenta dēļ. Viņi ir melanholiski.

      Vai jūs nezināt, kas ir melanholiski cilvēki? Un kas ir temperaments?

      Pēc smadzenēs notiekošo procesu spēka, ātruma un līdzsvara cilvēkus iedala sangviniķos, holēriķos, flegmatiķos un melanholiķos.

      Sangviniķis – spēcīgs, līdzsvarots tips. Cilvēki ar šo temperamentu ir aktīvi, sabiedriski, draudzīgi, efektīvi un līdzsvaroti. Viņus ir grūti apbēdināt.

      Holēriķis – spēcīgs nelīdzsvarots tips. Cilvēki ar šādu temperamentu ir nemierīgi, ātri zaudē savaldību, bet ātri nomierinās.

      Flegmatisks – spēcīgais tips ar inhibīcijas procesu pārsvaru. Šādi cilvēki ir lēni, pamatīgi un ļoti mierīgi. Viņus apbēdināt ir gandrīz neiespējami.

      Melanholiķis – vājš tips. Šādi cilvēki ir ļoti iespaidojami, aizdomīgi, neaizsargāti, un viņiem ir grūti izturēt troksni, satraukumu un lielus cilvēku pūļus.

      Tāpēc melanholiķim vispieņemamākā ir peles pozīcija, kas nav ne redzama, ne dzirdama.

      Cita lieta, ka ne katra pele ir melanholiska. Bet mēs par to runāsim nedaudz vēlāk.

      Ieslēgtsceturtais solis divi vai trīs cilvēki, kurus sauca par izolētiem, apsēdās. Viņi nepiedalās komandas darbībā, viņi praktiski netiek ņemti vērā. Tādus puišus vai nu nepamana un izvairās, vai arī pakļauj izsmieklam, bet tas nenonāk līdz iebiedēšanai. Lai gan no šī pakāpiena ir viegli nokrist vēl zemāk – un tad…

      Fedjas Fedičkinas stāstā tā, protams, ir Rita.

      Un visbeidzot,piektais, pēdējais solis. Tajā dzīvo klases nicinātākie – atstumtie jeb izstumtie. Viņus sauc arī par nepiederošajiem. Tiešām nav neviena, ko apskaust! Šos nelaimīgos cilvēkus vai nu aktīvi nepieņem un kategoriski noraida, vai arī apvaino, publiski pazemo un pat sit. Lai gan dažreiz viņi paši uzduras šādai attieksmei. Daži no viņiem par sevi vispār nerūpējas, slikti mācās, ne par ko neinteresējas, bet citi ir ļauni un nelīdzsvaroti. 6 “B” tie ir Ivaščenko un Jaščenko. Jūsu klasē tas ir Potapovs un viņa draugi. Viņiem pievienojas arī Miļņikovs.

      Jūs droši vien jau uzminējāt,