Велика книга маленького українця. Захопливі розповіді з історії, природознавства та народознавства України
його називають першою столицею.
На місці Харкова ще за часів Київської Русі розташовувалося давнє місто Донець. Назва міста, найімовірніше, походить від назви річки Харків. За іншими версіями, в основі лежить ім’я засновника поселення – козака Харитона (Харька) або козака Івана Каркача (Харкача), згаданого в першому списку жителів. Дехто з дослідників навіть пов’язує назву міста з назвою половецького поселення Шарукань (Харукань), яке в давнину нібито існувало на цих землях.
2006 р. Харків відсвяткував своє 350-річчя. 2010 р. його було визнано найкращим в Україні за якістю життя, а у 2011 р. він розділив перше місце з Києвом.
Центральний майдан Харкова – майдан Свободи – є найбільшим в Україні, другим за величиною в Європі та одинадцятим – світу. Планування площі розпочалося 1923 р., а вимощено її було протягом 1930–1931 рр.
…Харків є найбільшим містом Землі на 50-й паралелі, «випереджає» Краків, Прагу, Майнц, Усть-Каменогорськ? У жовтні 2010 р. в харківському Саду ім. Тараса Шевченка було відкрито пам’ятник «50-та паралель», причому саму широту як лінію викладено на тротуарному покритті. У центрі знака встановлено бронзове коло діаметром 2 м із мапою та вказівками відстаней від Харкова до різних міст світу, а широту позначено переривчастою лінією з 20 мідних табличок.
Львів – столиця Галичини та Західної України. 2009 р. місту було надано почесне звання культурної столиці України. Тут перебуває найбільша кількість пам’яток архітектури в Україні, а історичний центр Львова внесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.
Львів заснував король Данило Романович (Галицький) у середині ХІІІ ст. Він же дав назву місту – на честь князя Лева Даниловича, свого сина. Львів жодного разу не змінював назви. Різними мовами вона звучить так: польською – Lwów (Львув), англійською – Lviv (Львів), російською – Львов (Львов), німецькою – Lemberg (Лемберґ), латиною – Leopolis (Леополіс).
Окрім того, Львів має й багато народних назв: місто Лева, місто левів, місто сплячих левів, королівське місто, перлина корони Європи, місто-музей, столиця Галичини, маленький Париж, маленький Відень, український П’ємонт.
Протягом XVI–XVII ст. Львів був найбільшим містом в Україні, його населення вдвічі перевищувало населення Києва. Сьогодні ж за чисельністю жителів місто перебуває лише на сьомому місці в Україні. Проте вже понад 750 років тут живуть представники багатьох народів. Львів’ян не здивуєш ані польською, ані німецькою, ані російською мовою.
…у Львові насправді повно статуй левів? Чому їх так багато і що саме вони символізують? Легенда говорить, що це колишні львів’яни, котрі щось зробили для свого міста. Раз на рік, уночі, усі ці леви збираються разом, щоб визначити, хто з містян упродовж останнього року дослужився до того, аби стати одним із них. Головує на цьому зібранні найстарший лев – з найстарішої міської печатки. Спливає ніч, сходить сонце – і металеві, скляні, дерев’яні