принять и в том поступать против инструкции «5» да «6» пунктов.
3) А как приедет в Глухов Миргородский полковник Данило Апостол и ему объявить секретно, что Его Императорское Величество по высокой своей милости указал его, Апостола, а не иного кого в Гетманы обрать; и чтоб он служил Его Императорскому Величеству верно и непоколебимо.
4) Ежели (паче чаяния) старшина и народ Малороссийской Миргородского полковника Данилу Апостола в Гетманы обирать не станут, а будут выбирать иного кого по своей воли, то ему, Наумову, того учинить не допустить и то обрание под каким пристойным претекстом остановить; и писать к Его Императорскому Величеству в Коллегию иностранных дел.
5) Между сим усматривать и разведывать секретно, для чего оный Малороссийский народ того Данила Апостола в Гетманы себе не изобрали и кто в том причиною и помешателем будет. А ежели ево, Апостола, в Гетманы выберут и по вышеписанному оный будет на Гетманство произведен, то присматривать ему, Наумову, как Малороссийский народ принял себе такую высокую милость Его Императорского Величества, что Гетману у них быть повелено…
8) Со временем пристойным образом внушать народу Малороссийскому, а паче казакам, что Его Императорское Величество содержит их в милости своей при данных им от Его Императорского Величества милостивым привилегиям…»10.
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
1. Що таке «суверенітет» та як змінювався зміст цього поняття?
2. Які види суверенітету розрізняють?
3. Що таке «народний суверенітет» та які механізми його здійснення?
4. Що таке гарантії державного суверенітету та які їх види розрізняють?
5. Що таке референдум та які його види розрізняють?
6. Що таке «виборча система» і які види виборчих систем вам відомі?
7. Що таке «виборче право» і в якому розумінні може тлумачитися це поняття?
8. Які принципи виборчого права вам відомі?
9. Які етапи включає виборчий процес? Охарактеризуйте кожен з них.
Глава 8
ОРГАНИ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ В УКРАЇНІ
8.1. Конституційний принцип поділу державної влади
У правових демократичних країнах державна влада здійснюється за принципом її поділу на законодавчу, виконавчу і судову гілки влади. Кожна із цих гілок влади здійснює свої функції й повноваження у відповідності із конституцією і законами держави, а також у встановлених конституцією межах, що виключає дублювання функцій і можливості узурпації влади іншими гілками влади чи державними органами.
Принцип поділу державної влади закріплено у ст. 6 Конституції України. Суть цього принципу полягає в тому, що єдина державна влада організаційно й інституційно поділяється на три відносно самостійні гілки – законодавчу, виконавчу та судову. Цей принцип передбачає існування системи «стримувань» і «противаг», сутність якої полягає в наступному. Закони приймає законодавча влада (парламент), і вступити в силу