і національної безпеки України;
8) організація і забезпечення здійснення зовнішньоекономічної діяльності України, митної справи;
9) спрямування і координація роботи міністерств, інших органів виконавчої влади. Крім цього, Кабінет Міністрів здійснює інші повноваження, визначені Конституцією, законами України та актами Президента України.
У межах своєї компетенції Кабінет Міністрів України видає постанови і розпорядження, які є обов’язковими до виконання. Ці акти підписує Прем’єр-міністр України.
Кабінет Міністрів України є колегіальним органом виконавчої влади. Тому основною організаційно-правовою формою його роботи є засідання, які двічі на тиждень скликаються Прем’єр-міністром України.
Кабінет Міністрів України складає свої повноваження перед новообраним Президентом України, може піти у відставку в зв’язку із відставкою Прем’єр-міністра України.
8.11. Центральні органи виконавчої влади в Україні
До системи центральних органів виконавчої влади належать міністерства України та інші центральні органи виконавчої влади.
Організацію, повноваження та порядок їх діяльності визначає Закон України «Про Центральні органи виконавчої влади». Згідно із цим Законом, міністерства забезпечують формування та реалізують державну політику в одній чи декількох сферах, а інші центральні органи виконавчої влади виконують окремі функції з реалізації державної політики. Вони утворюються, реорганізуються та ліквідуються Президентом України за поданням Прем’єр-міністра України.
Міністерство, як центральний орган виконавчої влади, очолює міністр, який є членом Кабінету Міністрів України. На сьогодні в Україні діє 10 міністерств, таких як Міністерство оборони, Міністерство фінансів, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство закордонних справ та інші. Кожне міністерство має свій апарат, який забезпечує діяльність міністра, а також виконання покладених на міністерство завдань, патронажну службу, яка здійснює консультування міністра, забезпечує організацію зустрічей та зв’язків із громадськістю і т. ін., колегію міністерства та інші консультативні, дорадчі та допоміжні органи міністерства.
Інші центральні органи виконавчої влади утворюються для виконання окремих функцій з реалізації державної політики: служби, агентства, інспекції. Їхня діяльність спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через відповідних міністрів. Вони також мають свої апарати і територіальні органи.
Центральні органи виконавчої влади поділяються на власне центральні органи виконавчої влади, яких існує кілька десятків у вигляді державних агентств – їх 11 (наприклад, Державне агентство лісових ресурсів, Державне агентство резерву України та інші); служб – їх 16 (Державна служба статистики, Державна служба фінансового моніторингу України та інші); інспекцій – їх 3 (Державна фінансова інспекція України, Державна архітектурно-будівельна інспекція України, Державна