консультант-редактор. Дуже сумно, що такий видатний дослідник поставив свій підпис під такою нісенітницею. Такий підхід був би більш доречним для тем на кшталт: «Чи подобаєтесь ви протилежній статі?»
Я намагався відверто відповісти на запитання так, як зробив би на згаданій вище стадії моєї алкогольної «кар’єри». Тоді жоден з моїх знайомих навіть не міг припустити те, що в мене є проблеми з алкоголем, не кажучи вже про алкоголізм. Проте я відповів «так» на 5 з 6 запитань. На мій погляд, будь-яка людина, котра випиває, при чесному підході до анкети не змогла б дати менше ніж 3 позитивних відповіді. Логічним буде висновок, що практично кожний у світі, хто вживає алкоголь, повинен звернутися до лікаря, включаючи також більшість тих самих лікарів. Якщо ми звернемося по допомогу до лікаря, цікаво, яку рекомендацію ми отримаємо? Маю велику підозру, що це було б щось аналогічне до рекомендації цієї книги тим, хто відповів «так» хоча б на одне запитання:
Доктор Барнард навряд зможе допомогти визначити, чи є ви алкоголіком. Тепер давайте ознайомимося з декількома уривками з матеріалів АА. Як характеризують себе самі Анонімні Алкоголіки?
Ми – спільнота чоловіків та жінок, які втратили можливість контролювати споживання алкоголю, у результаті чого опинилися в різних неприємних ситуаціях. Ми намагаємося жити повноцінним життям, де немає місця алкоголю, і більшості з нас це вдається. Для цього ми потребуємо допомоги та підтримки інших алкоголіків з ТАА.
Виділені напівжирним курсивом слова здаються мені цілком логічним визначенням алкоголіка. Нещодавно на одному дні народження я поставив присутнім запитання: хто такий алкоголік? Я навмисно зробив це на початку вечері, коли ще не було вжито забагато алкоголю. Iз шістьох присутніх двоє випивали за компанію – це такий тип людей, котрі не отримують великого задоволення від спиртного, але випивають, тому що інакше почувають себе ніяково. Одного гостя можна було назвати людиною, яка помірно випиває, а троє були алкоголіками. Хочу звернути вашу увагу: жоден з цих трьох навіть не натякав, що вважає себе алкоголіком, але будь-якому сторонньому спостерігачеві було очевидно, що кожен із них давно втратив контроль над уживанням алкоголю. Хіба це не дивно – нам так легко помітити, що хтось із наших знайомих є алкоголіком, але в себе ми не припускаємо навіть наявності проблем із спиртним, не кажучи вже про алкоголізм.
Розмова стала дещо гарячковою та непослідовною. Якщо в гостях за вечерею не клеїться розмова, рекомендую поставити те саме запитання. Але за наслідки я не відповідаю! Жоден із гостей не визначив алкоголіка як особу, яка втратила контроль над кількістю вжитого. Один з алкоголіків зазначив, що п’є не заради задоволення, а тому, що це допомагає йому знаходити контакт з товаришами. Інший алкоголік уникнув відповіді й решту вечора пояснював, як саме він контролює вживання алкоголю. Третій, хоча й був присутній за столом фізично, думками вже був десь дуже далеко. П’ятеро iз шістьох категорично стверджували, що п’ють тільки заради задоволення від напою. Алкоголік, який зізнався,