Robert T. Kiyosaki

Rikka Isa edulood


Скачать книгу

teie eest kvadrandi paremal poolel kõvasti tööd. Sageli räägivad inimesed meile, kuidas nad on ühendanud kvadrandid, asudes ühe jalaga E või S kvadrandis ning samal ajal omades äri või investeerides kinnisvarasse paremal poolel. Nende eesmärk on luua piisav rahavoog, et jätta seljataha oma töö ja elu S kvadrandis ning jätkata täie rinnaga paremal pool äriomaniku või investorina.

      Nende jutust tuleb välja erinevus selles, kuidas olla oma sissetulekutes täielikult sõltuv teistest või juhtida ise oma finantselu. Nad jagavad meiega oma hirme seoses rahaga ning seda, kuidas nad neist hirmudest võitu said. Vastavalt rikka isa nõuandele on nad loonud oma finantstee, sellise, mis neile sobib.

      Finantsturvalisuse saavutamiseks nad kas ostsid ettevõtteid, investeerisid kinnisvarasse või tegid mõlemat. Juba ettevõtteid omavatel inimestel aitasid rikka isa õppetunnid neid paremini ja omanikusõbralikumalt majandada.

      Keegi neist ei olnud enne enda rahaliselt harima hakkamist finantsekspert. Mõnel neist oli ülikooliharidus, teistel lõpetatud keskkool. Mõned käivad siiani koolis. Olenemata sellest, millisel tasemel hariduse nad on omandanud, mõistavad nad kõik nüüd varade hankimise tähtsust ning teevad vahet heal ja halval võlal. Olenemata sellest, millises olukorras nad olid, millisest riigist või kuidas alustasid rahaga tegutsemist, on nad kõik selgeks saanud rahavoo kõige olulisemad aspektid, vastutavad ise oma finantselu eest ning on kindlalt teel rahalisele vabadusele. Mitmed neist on jätnud seljataha „rottide võidujooksu” ning elavad õnnelikult kvadrandi paremal pool, kiirteel. Kui olete rikka isa õpetuste abil saavutanud finantsedu, nagu inimesed selles raamatuski, palun jagage meiega oma lugu aadressil www.richdad.com, et ka teised inimesed saaksid teie edust innustust.

       Ka teie võite võtta endale vastutuse

      Kui olete kunagi tundnud sisimas masendust soovitud rahalise kindlustunde puudumise tõttu töötamisel palgatöötaja või eraisikust ettevõtjana, siis siin on teile valik. Kui teie investeeringud on kaotanud väärtuse, te olete tüdinud neist igavesti korratud finantsnõuandeist, olete mures, kas kunagi saate jääda pensionile või soovite lihtsalt rohkem aega veeta oma perekonna seltsis, võite leida rahalise vabaduse. See raamat on täis lugusid nendest inimestest, kes leidsid oma tee finantsedule, kasutades rikka isa tarkusi.

      Te võite luua oma Rikka Isa loo.

      Parimad soovid teile, kes te leiate oma tee rahalisele edukusele.

      SHARON LECHTER

      I osa

      Kõik sõltub teie mänguoskusest

      Kui soovite saavutada rahalist vabadust, peate õppima rahamängu. Mina õppisin rahamängu oma rikkalt isalt. Rikka isa õppetundide põhjal lõin lauamängu RAHAVOOG. Selle mängu abil õpite finantsoskusi naljade, kordamise ja tegutsemise kaudu. See on nii ainulaadne, et sellele on antud patent. Mäng esitab teile väljakutse, õpetab teid ning paneb mõtlema rikaste inimeste moodi. Selles osas kirjeldavad inimesed oma finantsedu ja väidavad, et on saavutuste eest tänu võlgu RAHAVOO mängule.

      Need inimesed on avastanud, et erinevalt kõigist teistest lauamängudest, saab seda mängu võita ainult ühtmoodi ja selle mängu mängimise ajal pakub RAHAVOOG niisusguseid kogemusi, mis on kasutatavad hulk aega pärast mängu lõppemist. Iga mängus osalemine mitte ainult ei suurendanud nende finantsoskusi, vaid andis ka kindlustunnet. Mängukaartide kasutamine pakkus neile uusi võimalusi investeeringutele mõtlemiseks, nagu nad mulle väitsid. Igas mängus erinevalt jaotatud mängukaardid pakkusid erinevaid valikuid ning andsid teavet rahavoogu tootvate investeeringute alustamiseks.

      Californias elavaid Ed ja Terry Colmani innustasid mängukaardid tegelema kinnisvaraga. Nende tee finantsturvalisusele kattub ilmselt paljude teiste omaga. Kui olete elanud 1960. aastatel nagu nemad, on ka teid ilmselt mõjutanud hipi-liikumine, milles rahaline edukus ei olnud oluline. Tegelikult oli küsimus hoopis vastupidises olukorras: elage vabalt, unustage raha ja tegelge oma asjadega. Tulevikule keskendumist peeti ajaraiskamiseks.

      Ed ja Terry on oma endise vaate osas rahale värskendavalt ausad. Nagu paljud teised nende põlvkonna inimesed, läksid nad kaasa oma ajastu vaimuga ning põlastasid finantsprobleeme. Nad kulutasid kõik, mida nad teenisid. Tuleviku planeerimine ei olnud üldse päevakorras (vähemalt sinnamaani, kui sündis nende poeg Jake, kelle lugu on ka siin raamatus käsitletud).

      Aru saades, et nad vajavad finantsplaani, hakkasid nad katsetama erinevaid võimalusi. Mõned neist toimisid, teised mitte. Kuid nad ei andnud alla. Nad jätkasid õppimist, sest soovisid leida tee rahalisele vabadusele. Lõpuks märkasid nad, et kinnisvarasse investeerimine pakub neile selleks suurepäraseid võimalusi. Te saate lugeda, mida nad tegid ja kuidas nad seda tegid, ning jälgida pisikesi samme, mida nad astusid ja mis ajapikku muutusid aina pikemateks.

      Kui olete beebibuumi põlvkonnast ja kaotanud sideme oma rahaga ning arvate, et on liiga hilja uuele teele asuda, lugege, mida Colmanitel selle kohta öelda on. Kunagi ei ole liiga hilja rikkaks saamise osas oma meelt muuta, eriti kui olete leidnud vahendi, mis teid selles aitab.

      Kui aga olete kolmekümnendates eluaastates, suurtes võlgades ja muretsete, kas te üldse kunagi suudate saavutada rahalise turvalisuse, lugege Tracey Rodriguezi lugu. Nagu paljud teised pankrotistunud inimesed, olid ka Tracey ja tema abikaasa raske valiku ees. Vaatamata oma tublile tööle, olid nad sattunud raskesse rahalisse olukorda. Nende jaoks põhineb rahaline turvalisus nüüd äri omamisel, mida samuti inspireeris kaartide valik RAHAVOO mängus.

      Võib-olla olete viiekümnendates ja usute, et rahavoo investeeringutes osalemine ei ole teie jaoks. Olen selles vanuserühmas inimesi kuulnud eitamas: „Minu jaoks on liiga hilja”, „Ma olen selleks liiga väsinud” ja „Ma olen liiga vana, et muutuda”. Kui usute seda, lugege, mida Cecilia Morrisonil on öelda muutumise kohta. Cecilia ja tema abikaasa pensionipõlve toetab kindel rahavoog, sest mängukaart RAHAVOO mängus innustas teda tegema uusi investeeringuid.

      Kuidas Ed ja Terry, Tracey ja Cecilia on võtnud oma elu rahalise poole juhtimise enda kätesse, on lood tegeliku olukorraga arvestamisest ja valikute tegemisest. Otsused, mida nad on teinud ja teevad ka edaspidi, on põnevad. Saavutades rahalise turvalisuse, on need inimesed elumängus võitjad.

      Esimene peatükk

      Rahaasjad

ED JA TERRY COLMANVenice, California

      Vaadates filmi 1960. aastate vabamõtlejate ümberkehastumisest kahekümne esimese sajandi üürikogujateks, kirjutaksime selle Hollywoodi fantaasialennu arvele. Lugu on aga tõsi. Meie Terryga hakkasime kolm aastat tagasi kokku ostma kinnisvara. Praeguseks on meil ligi miljoni dollari väärtuses kaheksa korterelamut kolmes osariigis.

      Kuidas ja miks muutsime meelt ja asusime rahalise seisaku teelt tegevuse teele, on väga põhjalik jutustus sellest, kuidas nii mõnigi meie põlvkonnast on muutunud.

       Esimene kaader

      Võib-olla ei olegi midagi imestamisväärset meie kinnisvara-eelses rahalises olukorras. Minu kodus ei räägitud eriti rahast, nii ei saanudki ma sellealast teavet, veel vähem õpetust. Minu vanemad pidasid mind rahaasjades vastutustundetuks: kohe kui raha sain, kulutasin selle. Vastukaaluks sellele oli minu noorem õde vastutustundlik, tema säästis alati oma raha.

      Haridust peeti heaks asjaks, kuid mulle ei räägitud kunagi, et pean saama korraliku hariduse, mis tagaks soliidse ameti ning toimetuleku elus.

      Haridus oli oluline mitmekülgseks isiksuseks saamisel. Minu õde lõpetas kõrgkooli, kuid mina jätsin selle pooleli, olles käinud kolm aastat Antiochi kolledžis.

      Mina kasvasin üles Los Angeleses, Terry aga on pärit riigi teisest servast, New Yorgist. Ta käis siiski ka kaks aastat Californias kolledžis. Me kohtusime 1980. aastal, abiellusime 1987. aastal ning jätkasime mõlemad hipide 1960-ndatel ja 1970-ndatel propageeritud elulaadis.

      Me olime kindlalt veendunud, et raha, see „räpaste kapitalisti-sigade” maksevahend, ei ole oluline. Paljud meie põlvkonnast olid raha vastu tõeliselt ükskõiksed. Palgapäevast palgapäevani elamine tundus loomulik ning suure raha kogumise kirg ei haaranud meid kunagi. Vaba armastus oli meie