підошвою й глибокими протекторами. Важливо доглядати свої черевики, і завжди є сенс мати при собі запасну пару шнурків. Підтримуйте м’якість і водонепроникність верха взуття за допомогою крему й завжди перевіряйте свої черевики перед викорис танням, виявляючи шви, що розійшлися, протектори, що стерлися, тріщини на шкірі, зогнилі нитки й зламані застібки. Багато туристів та солдатів поверх черевиків носять нейлонові краги – під час ходіння по вологій траві ноги не промокають. Важливою частиною екіпірування є шкарпетки, і більшість туристів надягають по дві пари для зручності та профілактики потертостей. Носити тонку чи щільну пару, дві тонкі або дві щільні пари – ваша справа, підберіть комбінацію, яка вам підходить.
У британської морської піхоти є два перевірених правила догляду за взуттям.
Напхайте в мокрі черевики сухі газети і сушіть в теплому місці, що провітрюється, але не безпосередньо на обігрівальному приборі, інакше шкіра буде пересихати й репатися. Узимку змащуйте шнурівки кремом на основі силікону або воску, щоб вони, змокнувши, не замерзли.
Штани
Для походів радимо вітронепроникні штани, але вони мають бути легкими й швидко сохнути. Перевагу слід віддати тканинам на кшталт габардину із суміші синтетики й бавовни. Кращі моделі відрізняються компактністю, легкістю, а коли намокають, висихають на диво швидко. Крім того, бажана наявність кишень на застібках-блискавках, що дозволить безпечно носити в них різні дрібниці. Зверху цих штанів можна надягнути ще одні, водонепроникні, з блискавками по всій довжині штанин або просто достатньо широкі, щоб їх можна було знімати й надягати, не роззуваючись.
Куртка
Куртка – це верхній шар вашого одягу. Вона має бути вітро- й водонепроникною. Каптур має бути доволі великий, щоб його можна було надягнути на капелюха, він повинен закривати нижню частину обличчя й мати жорстку дротяну вставку. (Каптур із фіксатором, що стягується, та приробленою заскочкою, краще від варіанту із зав’язками, особливо якщо на вас надягнуті рукавички.)
Рукави мають закривати руки, а на зап’ястках застібатися. Куртка має бути достатньо великого розміру, щоб під нею можна було носити кілька шарів одягу та щоб вона могла продуватися за теплої погоди. Кількість кишень залежить від вашого смаку, одначе слід вибирати куртку, в якій є не менше двох зовнішніх кишень з водонепроникними клапанами та одна внутрішня кишеня для мапи. Куртка повинна бути довжиною до колін й мати зав’язки на поясі та полах.
Колір обирають на смак. Дехто віддає перевагу оливково-зеленим або камуфляжним моделям у військовому стилі. Однак пам’ятайте наступне. Хоча носити одяг такого кольору, який зливається з довкіллям, може бути приємним для ока, та у разі екстремальної ситуації рятівному патрулю буде складніше вас побачити. Яскраві кольори виділяються й привертають до себе увагу – чудова якість в ситуації, коли необхідно вижити.
У