Mira Kirshenbaum

Ma armastan sind, kuid ma ei usalda sind


Скачать книгу

küsi endalt seda:

       Kas teine isik suudab koos sinuga suhtega tööd teha?

      Zoe ja Phil on selge juhtum sellest, kui üks isik kas ei taha või ei suuda suhtega töötada, et usaldust parandada.

      Kuid palun, ära aja seda segamini kellegagi, kel on lihtsalt raskusi suhetest rääkimisega. Kui suhted jääksid parandamata suhtlemisraskuste tõttu, siis paraneksid üldse väga vähesed suhted. Kuid paranevad neist nii paljud.

      SUHTEGA TÖÖTAMISE LIHTSUSTAMINE. Ma aitan sul selgusele jõuda, kas teine inimene suudab suhtega töötada. On kaks peamist põhjust, miks inimesed kardavad oma suhtest rääkida.

      Üks neist on, et nad kardavad, et neid rünnatakse. See on mõistlik. Kes tahab, et teda torgataks ora otsa ja praetaks lõkketulel?

      Kuid sa võid selle probleemi kergesti lahendada. Ära ründa. Ära süüdista. Ära nimeta teda igasuguste nimedega. Jah, ma tean, et just seda sa tahad teha. Sa oled tõeliselt vihane! Aga mõtle, mis võib juhtuda, kui sa väljendad end selles liiga vabalt. Teine isik mõtleb: „Oi, kes seda vajab?” Ta seostab sinuga rääkimist sellega, et tema peale karjutakse, ja ta ei taha sinuga rääkida.

      Nii et see on sinu valik: sa võid karjuda ja teda igat moodi nimetada ja ehk mõnda aega end palju paremini tunda, kuid tal kaob täielikult soov sinuga rääkida. Sina tahad tunda end rääkides ohutult, äkki suudad keskenduda sellele, et tekitad sama tunde ka temas?

      Küsi endalt, mida sa rohkem tahad. Saada asjad endast välja karjutud? Või hoida alles võimalust tõeliseks dialoogiks? Teine põhjus, miks inimesed ei taha suhtest rääkida, on see, et nad ei tunne, et saaksid seejuures ise ka rääkida. Liiga sageli tähendab „me peame rääkima“ hoopis „mina pean rääkima“. Ja mida me siis teeme, kui me niimoodi räägime? Me lööme oma vajadused lauale. Me jagame oma tundeid. Me defineerime oma reaalsust.

      Mis siis juhtub, kui teine inimene tunneb, et ta peab vaid istuma ja kõike ära kuulama? Ta hakkab tundma, et pole ruumi tema tunnetele, tema vajadustele, tema reaalsusele. Ta hakkab tundma survet.

      Nii et miks peaks ta tahtma selles osaleda? Et saada parima kuulaja aumärki? Kui te tahate leida tagasitee teineteise juurde, pead premeerima teda sellega, et teda kuulad.

      Ma tean, mida sa võid mõelda: pea nüüd kinni! Vaata, mida ta minuga tegi! Ta olgu parem vait ja kuulaku mind!

      Jah, see on tõsi: olles haavunud, on sul moraalne eelis. Sa väärid rohkem kõneaega. 50 protsendi asemel ajast on sul ehk õigus 60 protsendile ajast, või isegi 70-le. Kuid mitte kogu ajale. Ta peab tundma, et ka tema võib rääkida.

      Viies tähelepanek: kui soovid teada, kas teine isik soovib suhtega tööd teha, siis proovi seda. Mis juhtub, kui sa ründad vähem ja kuulad rohkem? Kui see suurendab teise inimese soovi sinuga suhteid parandada, siis on teil hea võimalus. Kui see ei muudamidagi või kui sa ei suuda sundida end vähem ründama ja rohkem kuulama, siis te võib-olla ei suuda usaldust taastada.

      Muuseas, kui lähete paariteraapiasse reetmisega tegelema, siis kulutate palju raha sellele, et keegi paneks sind vähem ründama ja rohkem kuulama, kuigi sa oled kahjukannataja. Mis sa siis mõtlesid? Et lähed teraapiasse ja saad vabad käed rünnata, ilma et teine saaks sõnagi vastu lausuda? Nii et miks mitte seda ise teha ja raha säästa?

Miks mitte proovida?Joey ja Cathy

      Nagu välja tuli, ei kaotanud Joey ja Cathy oma maja. Kuid nad olid sellele väga lähedal. Aastaid oli Joey hasartmängusõltuvus nende elud õnnetuks teinud. Sellele jälile saamine võttis Cathyl kaua aega.

      Alati paistis, nagu neil poleks raha, kuid Joey, kes vastutas nende rahaasjade eest, rääkis alati, kui kallis on kõik või kuidas ta palgalisast ilma jäi. Siiski ei suutnud Cathy maha raputada tunnet, et miski pole korras. Ühel päeval tuli Joey koju, nähes välja, nagu oleks ränga kakluse maha pidanud, ja autotuled olid sisse löödud.

      Joey tunnistas kõik üles: ta oli palju raha maha mänginud. Ta oli pidevalt katseid teinud kaotusi tasa teha. Ta oli võtnud hämaraid laene. Järjest sügavamale langenud.

      Cathy usaldus oli läinud. Ta ei tundnud mitte ainult uskumatut õudust, kuidas mees oli pere raha minema visanud, jättes neid sügavasse auku. Ta teadis ka, et mees oli kohutava, hävitava haiguse võimuses.

      Kuid Joey anus, et ta käega ei lööks. Ta laskus põlvili nagu siis, kui ta oli teda naiseks palunud, ja palus võimalust usalduse tagasi teenimiseks.

      „Miks ma peaksin sind usaldama, Joey?” küsis Cathy. Joey vastus üllatas teda.

      Ta lubas, et hakkab käima Anonüümsete Mängijate koosviibimistel igal õhtul nädalas. Ta ütles, et naine võib teda sinna viia, kui tahab. Naine võib koos temaga seal istuda, kui tahab.

      Ja ta andis naisele täieliku kontrolli pere rahaasjade üle, nagu need olid.

      Siis tuli Cathyle pähe kummaline mõte: „Miks mitte? Mis mul kaotada on?“ Ilmselgelt olid nad juba kaotanud kogu oma raha. Miski poleks olnud kergem ega mõistlikum kui mees maha jätta. Aga Cathy jaoks muutus kõik siis, kui ta mõistis, et jäämise hind on minimaalne. Sa võid alati lahkuda. Aga kui sa oled lahkunud, pole asjade parandamine enam valikuvõimalus.

      Cathy mõtles oma kahetsustele. Praegu oli tal neid palju. Kogu see raha, mis nad olid kaotanud. Meelerahu, mis oli läinud. Aga kui ta lõpetab oma abielu ja kaotab selle ka, tahtis ta olla kindel, et ta ei kahetse seda otsust. Ja mis võiks olla see asi, mis paneks teda lahkumist kahetsema? Muutunud Joey. Mis siis, kui Cathy lahkub ja selgub, et ta on läinud just siis, kui saabuvad paremad ajad? Pealegi, ta võib alati hiljem lahkuda.

      Ta ütles mehele: „Joey, niikaua, kui käid koosviibimistel ega mängi enam, annan sulle võimaluse mu usaldus tagasi võita. Ma ei oota, et sinust saaks täiuslik inimene, kuid pole mingit põhjust, miks sa ei võiks igal õhtul neil koosviibimistel käia. Sa just lubasid mulle seda. Nii et unusta minevik. Kuid ma usaldan sind, et sa nüüd seda lubadust peaksid. Kui sa seda teed, on meil tulevikku. Kui mitte, on meie suhe läbi.”

      See oli parim otsus, mida Cathy oli kunagi teinud. Joey käis pidevalt koosviibimistel. Tal õnnestus hasartmänge vältida.

      Nii et just seda peadki endalt küsima:

       Mis mul kaotada on, kui annan meie suhtele võimaluse?

      Tegelikult küsid sa seda: mis see mulle maksab, kui ma eksin? See pole end eluaegsesse suhtesse lukustamine. Cathy jaoks oleks olnud viga pühenduda terveks eluks kompulsiivsele mängurile (või kellelegi, kes on reetnud ta usalduse). Kuid ta ei teegi seda. Ta pühendub vaid protsessile. Ta tegi Joeyle selgeks, et kui protsess katkeb, on nende suhe ajalugu.

      Cathy mõte oli suurepärane. Jah, usalduse murdmine on laastav kogemus. Jah, eluaegne usaldamatus on võimatu. Kuid võrreldes kogu kahjuga, mis on tehtud, võib usalduse taastamise püüdmise hind olla üllatavalt madal.

      Mõtle sellele. Mis on kõige hullem, mis võib juhtuda? Et kui isik, kes sind reetis, näitab, et ta pole muutunud. Ta kohtub ikka veel oma väidetavalt endise armukesega. Ta unustab ikka veel kõiki asju, mida ta teha lubas. Ta mängib ikka veel hasartmänge.

      Hästi. Nüüd sa siis tead. Ta ei suuda – või ei taha – teha seda, mida sinu usalduse väärimiseks tegema peab. Mõtle sellele kui tema viisile sind vabaks anda. Ja nüüd sa võid minna, vabana võimalusest, et sa kahetsed, et ei andnud usaldusele võimaluse.

      Kuid sellest võib ka asja saada. Kui sa teed seda õigesti ja kui ta tahab su usaldust ära teenida, siis sellest saab asja.

      Ja siis oled rõõmus, et tegid selle katse.

      Kuues tähelepanek: kui sa mingil hetkel tunned, et sul pole teisele inimesele võimalust andes midagi kaotada, siis tasub jääda ja püüda usaldust taastada.

      Need kuus küsimust ja juhtnööri peaksid andma sulle selguse, mida otsid. Aga kui sul on väikenegi kahtlus, kas otsus lahkuda on õige, siis ma väga loodan, et annad armastusele ja oma suhtele uue võimaluse. Püüa usaldust taastada.