ööpäevane tsükkel määrab optimaalse mõjuperioodi iga meridiaani kohta.
Meridiaanid reguleerivad verevoolu ja eluenergiat, aitavad tasakaalustada yin’i ja yang’i, tugevdavad lihaseid ja luid ning soodustavad liigeste tööd. Nad suunavad energia inimese siseelunditest nahale, mille tulemusena võib näha haiguse ilminguid ka väljastpoolt.
Eksisteerib kolme tüüpi positiivset energiat: kaitseenergia, esivanematelt päritud energia ja toiteenergia.
Kaitseenergia võimaldab inimesel edukalt vastu seista ümbritseva keskkonna negatiivsetele mõjutustele. Kogu nahapinnal tsirkuleerides tagab ta õigeaegse pooride avanemise ja sulgumise, tundlikkuse ja teised tähtsad funktsioonid. Haigus hakkab arenema, kui kaitseenergia nõrgeneb, valud aga tekivad pindmise energia muutumise tagajärjel.
Igale inimesele on juba sündides kaasa antud teatud kindel hulk esivanematelt päritud energiat. See ringleb meridiaanides ja reguleerib keha energeetilist süsteemi. Kui kaitseenergia ei suuda toime tulla tõvepisikutega, võtab ta funktsioonid üle esivanemate energia. Päritud energia ammendumine toob kaasa vananemise ja surma.
Toiteenergia ringleb peamistes meridiaanides, võimaldades organismi elunditel ja süsteemidel normaalselt funktsioneerida. Seda toodetakse sissehingatavast õhust ja ümbertöödeldud toidust.
Lisaks kolmele positiivsele energiale eksisteerivad ka patogeensed energiad. Need on mugavuse mõttes jaotatud nelja kategooriasse, millest igaüks vastab teatud kindlale aastaajale: külm – talvele; tuul – kevadele; tuli ja niiskus – suvele; kuivus – sügisele. Organismi tungides suudavad need energiad tekitada kõige erinevamaid häireid.
Meridiaanid
Meil kõigil on olemas teatud isiklik resonantssagedus, millele reageerib organismi iga rakuke. Ehk teiste sõnadega, organism tunneb täpselt ja ilma erilise vaevata ära oma elektromagnetvälja sageduse. Muide, just seda nähtust me nimetamegi isiklikuks bioväljaks ehk auraks.
Sellest võib järeldada, et kui viia akupunktuuri nõelad teatud kindlatesse punktidesse inimese kehal, hakkavad nõelad nagu antennid püüdma kosmosest ainult talle omase resonantssagedusega kiirgust. Nad võivad saada impulsse Päikeselt, mis on teatavasti kõige elava allikas.
Toome sellesse loosse pisut rohkem selgust. Meie füüsilist keha juhib energeetiline süsteem tšakrade ja meridiaanide näol, mis asetsevad keha eri osades, näiteks käe- ja jalalabadel ehk siis neis kohtades, kus ringleb energia.
Seda, et tšakrad on meie energeetilised keskused, teavad paljud. Aga meridiaanide olemasolu pole arvatavasti veel nii tuntud. Need on füüsiliste, emotsionaalsete ja metafüüsiliste väljade jõujooned, mis lähtuvad siseelunditest. Seda võib ka teisiti seletada. Te loomulikult teate, mis on aura. Niisiis, meridiaanid on meie aurasfääri jõujooned.
Sel moel saab nõela kaudu teoks teatud kindla sagedusega energia vastuvõtt või tagastamine antud punktis. See protsess sõltub nõela asendist vastavalt energiavoo suunale meridiaanis või tšakras.
Kõik energiatüübid ringlevad mööda meridiaane.
Hiina meditsiinis kujutab meridiaan endast elundi funktsionaalset lahutamatut osa, seega on igal meridiaanil vastava elundi nimetus. Tänapäeval on juurde lisatud ka rahvusvaheline indeks (esimene täht elundi prantsuskeelsest nimetusest):
✓ kopsumeridiaan – P,
✓ jämesoolemeridiaan – GI,
✓ maomeridiaan – E,
✓ põrna- ja kõhunäärmemeridiaan – RP,
✓ südamemeridiaan – C,
✓ peensoolemeridiaan – IG,
✓ kusepõiemeridiaan – V,
✓ neerumeridiaan – R,
✓ südamepaunameridiaan – MC,
✓ kolmiksoojendimeridiaan – TR,
✓ sapipõiemeridiaan – VB,
✓ maksameridiaan – F (vt jooniseid 2–15).
Akupunktuuris eristatakse nelja liiki meridiaane: kõõlus-lihaselised, erilised, peamised, imelised.
Kõõlus-lihaseliste meridiaanide hulka kuulub 12 meridiaani. Need asetsevad kõige lähemal keha pinnale ja kaitsevad organismi väliste ebasoodsate mõjutuste eest.
Erilised meridiaanid tagavad kaitseenergia tungimise siseelunditesse. Peale selle tugevdavad erilised meridiaanid peamiste meridiaanide efektiivsust ja võimaldavad avaldada mõju neile kehaosadele, mille juurde nad ise ei sobi. Erilised meridiaanid on kõik yang-meridiaanid.
Peamisi ehk põhilisi meridiaane (12 paaris- ja 2 paaritut meridiaani) kirjeldatakse kõigis akupunktuuri õpetustes. Igaüks neist vastab mingile zang-fu elundile ja tagab selle ringlusele toiteenergia.
Kõigil 12 peamisel paarismeridiaanil on hiinapärased nimetused, mis koosnevad kolmest osast:
✓ jäseme nimetus (käsi-jalg), millel meridiaan algab või lõpeb;
✓ kuulumine yin- või yang-süsteemi nende avaldumise näitajaga (tai – kõige tugevam avaldumine, min – tugev, zhue – mõõdukas, shao – madal);
✓ elundi nimetus, millele "kuulub" meridiaan; näiteks "käe tai-in kopsumeridiaan" tähendab, et see lõpeb käel, kannab endas väga tugevasti väljendunud yin-faktorit (käe mediaalne külg) ja vastab kopsu chan-elundile.
Kopsumeridiaan (P)
Üleküllus
✓ Kõrge kehatemperatuur, higistamine, peopesa katsudes kuum, vali ja valus köha, rohke rögaeritus, astma.
✓ Verevool pähe, valud selja- ja õlapiirkonnas, pingul õlalihased.
Puudus
✓ Külmavärinad, külm higi, nohu, kähisev köha, kuivus kurgus.
✓ Peapööritus.
✓ Valud rangluus ja rindkerepiirkonnas, tuimuse- ja külmatunne ülajäsemetes.
✓ Nahasügelus, unetus.
Jämesoolemeridiaan (GI)
Üleküllus
✓ Kõhukinnisus, valud ja puhitus kõhupiirkonnas.
✓ Peavalud.
✓ Valud õlapiirkonnas, küünarvarres ja sõrmedes.
✓ Keha kuum.
✓ Suukuivus.
✓ Seisund halveneb soojas.
Puudus
✓ Kõhulahtisus, korin kõhus, häired soolestikus.
✓ Peapööritus.
✓ Nõrkustunne ülajäsemetes.
✓ Keha külm, lööve, sügelus, väike köha, neelu tagaseina punetus.
✓ Seisund paraneb soojas.
Maomeridiaan (E)
Üleküllus
✓ Ärritus, kõrge kehatemperatuur, kõhupuhitus, röhitised, kõhukinnisus, suurenenud söögiisu, spasmilise iseloomuga valud maopiirkonnas, suurenenud happesus.
✓ Lõhed huule