ei või säilitada toorel kujul, halvasti tuulutatavas ruumis ega ka värske õhu käes ja pakkimata. Kõige parem on hoida seda riidest või paberist kotis. Õisi, ürti ja lehti võib säilitada spetsiaalses, seestpoolt pärgamendiga vooderdatud kastis.
RAVIMPREPARAATIDE VALMISTAMINE
Tinktuurid
Tinktuuriks nimetatakse taimetooraine piirituse-tõmmist. Ravimpreparaadi saamiseks lasta taime-materjalil tõmmata etüülpiiritusel, viinal või veinil.
Tooraine peenestada, puistata klaasnõusse, lisada piiritus (1: 10, 1: 7 või 1: 5), viin (1: 5 või 1: 4) või vein (1: 4, 1: 3 või 1: 2) ja lasta retseptis ette nähtud aja tõmmata. Seejärel tinktuur kurnata ja kallata tumedasse klaasanumasse.
Valmis ravimit tuleb tarvitada väikestes kogustes ja annustada reeglina tilkadena.
Palsamid
Palsam on tervisele kasulik jook, mille koostisesse kuulub suur hulk ravimtaimi, marju, juuri, erinevaid siirupeid, leotisi, aga ka eeterlikke õlisid.
Enamasti kuulub palsami koostisesse 20 kuni 60 komponenti. Kvaliteetne palsam on meeldiva aroomi, pruuni värvuse ja kibedavõitu maitsega. Piiritusesisaldus preparaadis võib kõikuda 30 kuni 60 % piires.
Kõiki palsameid võib tarvitada vähestes kogustes kas siis puhtal kujul või ka lisandina tees, kohvis ja mineraalvees.
Peenestatud tooraine segada, panna klaasnõusse, lisada piiritus (1: 10, 1: 7 või 1: 5) või viin (1: 5 või 1: 3). Nõu sulgeda kaanega ning jätta pimedasse ja jahedasse seisma. Umbes 20–60 päeva pärast vedelik ära valada, kallata toorainele väike kogus piiritust või viina, segada ja pressida. Palsam kurnata läbi mitme marlikihi, lisada retseptis märgitud siirup (1: 1), lasta tõmmata 2–3 päeva pimedas ja jahedas ning seejärel kurnata ja valada klaaspudelisse.
Salvid
Salviks nimetatakse sellist ravimivormi, mille puhul ravimtooraine segatakse hoolikalt ümbritsevast keskkonnast saadud komponentidega (searasv, vaseliin, lanoliin, õli, sulavaha jt). Sellised preparaadid on alati poolvedela pudrutaolise konsistentsiga ning neid kasutatakse välispidiselt.
Ravisalvi valmistamiseks tuleb tooraine peenestada, hõõruda lahti ning segada seejärel kreemi, vaseliini, õli, sulavaha või rasvaga. Saadud salv paigutada tumedasse klaasnõusse ja säilitada jahedas.
Tõmmised
Tõmmiseks nimetatakse vedelat ravimivormi, mille saamiseks lastakse taimeosadel vees tõmmata. Kasutatakse enamasti kahte peamist tõmmise valmistamise moodust: külma ja kuuma.
Esimesel juhul kallata peenestatud ravimtoorainele (lehed, juured, õied, viljad) külm keedetud vesi ja lasta tõmmata suletud nõus retseptis ette nähtud aja jooksul (2 kuni 12 tundi). Seejärel tõmmis kurnata.
Teisel juhul valada vajalikule kogusele peenestatud ravimtoorainele keev vesi, katta nõu kaanega, lasta tõmmata 10 minutit kuni 8 tundi ja seejärel tõmmis kurnata.
Tõmmist võib valmistada ka termoses. See on mugav viis juhul, kui soovitakse tarvitada tõmmist kuumalt või soojalt. Taimetooraine peenestada, puistata termosesse, lisada kuum vesi ja jätta ööseks tõmbama. Hommikul on ravim valmis tarvitamiseks.
Teed
Tee on vedel ravim, mis saadakse ravimtooraine pikemaajalise termilise töötluse tulemusena. Teed võib valmistada mitmel erineval moel:
• Ravimtoorainele valada keev vesi, nõu katta kaanega, asetada tasasele tulele, keeta retseptis ette nähtud aja vältel, seejärel lasta seista ja kurnata.
• Peenestatud taimeosadele valada vesi, panna nõu suurde, keeva veega täidetud kastrulisse ja keeta tasasel tulel 15–30 min. Seejärel lasta sisul seista 15–45 min, kurnata, pressida ja lisada keeva vett, kuni maht saavutab retseptis ette nähtud taseme.
• Ravimtoorainele valada külm vesi ja lasta mõni tund seista, misjärel keeta tasasel tulel 10–20 min. Pärast seda lasta teel seista (või jahtuda) ja kurnata.
Tõmmiseid ja teesid võib tarvitada seespidiselt, nendega võib teha kompresse ja maske, lisada vannivette ja kasutada ka inhalatsioonide tegemiseks.
Mahlad
Mahla valmistatakse tavaliselt ravimtaimede lehtedest ja viljadest. Selleks tuleb tooraine peenestada, paigutada puhta marli või salvräti sisse ja pressida mahl välja. Suurema koguse tooraine puhul on mugavam kasutada hakklihamasinat või pressi. Mõningatest viljadest, näiteks sidrunist, võib mahla välja pigistada mahlapressi abil.
Mahla valmistatakse tavaliselt vahetult enne tarvitamist, sest siis ei jõua bioloogiliselt aktiivsed ained ravimtaimedes päikesevalguse ja hapniku mõjul laguneda. Mõningate taimekultuuride mahla võib konserveerida, segades seda piiritusega vahekorras 4: 1. Sel juhul pikeneb preparaadi säilivusaeg, kuid seda ei soovitata anda lastele.
Üks mahla konserveerimise moodus on pastöriseerimine. Mahl valada steriliseeritud klaasnõusse, katta eelnevalt kuumutatud kaanega ja paigutada kuuma vee kastrulisse. Kuumutada nõu kuni 85 ºC, hoida sel temperatuuril 15–20 min ja seejärel hermeetiliselt kaanetada.
Mahla võib kasutada nii sees- kui välispidiselt, mahlad kuuluvad salvide, maskide ja kompresside koostisesse.
Pulbrid
Pulber on tahke kuiv ravivorm. Ravimtaime osad tuleb eelnevalt kuivatada ja seejärel uhmris peenestada. Valmis pulbrit võib kasutada nii sees- kui ka välispidiselt.
Ekstraktid
Ekstrakti saadakse taimetoorainest vee või piirituse ekstrahendi abil. Aktiivsete ainete kontsentratsioon ekstraktis on kõrgem võrreldes teiste ravimivormidega.
Kodustes tingimustes tuleb kõigepealt valmistada ravimtoorainest tõmmis või keedus ja seejärel hautada tasasel tulel suletud nõus, kuni alles jääb pool esialgsest mahust.
Õlid
Õlide valmistamiseks kasutatakse peenestatud ravimtaimeosi või neist saadud mahlu. Taimetoorainele kallata oliivi- või puuvillaseemneõli, lasta 2–3 nädalat seista ning seejärel kurnata ja pressida.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.