A. S. Byatt

Lumm


Скачать книгу

hädalist hõiget

      ilge moori ta suust

      „Rapuntsel, Rapuntsel

      lase alla sa juus!”

      Ja läiklevaid lõimi

      langeb väreldes koos

      eks ikka kuldkroonist

      lasti valla see voog.

      Musti küüniseid haarab

      tõstes käe ette käe.

      Iga salk kiljub valust

      ei me kuule ei näe.

      Seal siis küüraka tõusu

      vaikselt jälgimas mees.

      Pisarad endal silmis

      ahastusest on need.

(Christabel LaMotte)

      Kui Roland Lincolni jõudis, ärritas teda juba see, et ta oli pidanud rongiga sõitma. Bussisõit oleks olnud odavam, kuigi pikem, aga dr Bailey oli saatnud postkaardi napi teatega, et talle sobiks kõige paremini rääkida Rolandiga kohe, kui see tuleb lõunaselt rongilt – et ülikoolilinnak on pisut Lincolnist väljas, oleks nõnda kõige parem. Rongis oli aga võimalik proovida välja uurida, mida üldse on teada Christabel LaMotte’ist. Rolandi kolledžiraamatukogu oli pakkunud kaks raamatut. Üks oli väga õbluke ja daamilik, kirjutatud 1947. aastal ja saanud Christabeli ühe luuletuse järgi pealkirja „Valge pesu”. Teine oli tüse feministlike esseede kogumik, enamasti Ameerika autoritelt ja avaldatud 1977. aastal: „Tema temas endas, LaMotte’i varjatuks jäämise strateegia”.

      Veronica Honiton andis natuke biograafilist informatsiooni. Christabeli vanavanemad Jean-Baptiste ja Emilie LaMotte olid põgenenud pärast 1793. aasta terrorit Inglismaale ja asunud siia elama, otsustades Bonaparte’i kukutamise järel mitte Prantsusmaale naasta. Isidore, kes sündis 1801. aastal, oli õppinud Cambridge’is ja kaalunud luuletamist enne seda, kui temast sai tõsine ajaloolane ja mütograaf,

      keda olid tugevasti mõjutanud saksa uurimused muinasjuttude alal ning piiblinarratiivi allikad, kuid kes oli siiski kõigutamatu omaenda müstilises bretooni kristluses. Tema ema Emilie noorem vend oli vabariiklane ja antiklerikaalne ajaloolane, aga ka folkloorientusiast Raoul de Kercoz, kes hooldas veel Kernemetti, perekonna härrastemaja. 1823. aastal abiellus Isidore preili Arabel Gumpertiga, St Pauli katedraali kanooniku Rupert Gumperti tütrega, kelle kindel religioosne usk oli võimsaks Christabeli lapsepõlve tasakaalustavaks jõuks. Abielust sündis kaks tütart: 1830. aastal sündinud Sophie, kes abiellus Sir George Baileyga Seal Close’ist Lincolnshire Woldsis, ning 1825. aastal sündinud Christabel, kes elas vanemate juures kuni 1853. aastani, mil tema vallalise tädi Antoinette de Kercozi talle jäetud väike, kuid äraelamiseks piisav pärandus võimaldas tal asuda elama Richmondi Surreys koos ühe noore sõbrannaga, kellega ta oli kohtunud mingil Ruskini loengul.

      Preili Blanche Gloveril olid loomingulised ambitsioonid nagu Christabelilgi ning ta maalis suuri õlimaale, millest pole säilinud ainsatki, aga ta tegi ka osavaid ja müstilisi puugravüüre, mis illustreerivad Christabeli veetlevaid, kuid pisut ärevust tekitavaid raamatuid „Lood süütutele” ja „Novembris jutustatud lood” ning ka tema religioosset luulet „Palved”. Arvatakse, et just preili Glover julgustaski Christabeli kirjutama seda grandioosset ja segast eepilist poeemi „Haldjas Melusina”, mis jutustab ümber vana loo maagilisest poolnaisest, poolmaost. „Haldjas Melusina” fraasid on maagiaga üle koormatud ning prerafaeliitide ajal imetlesid seda mõningad kriitikud, sealhulgas ka Swinburne, kes nimetas seda „rahulikuks, lihaseliseks, madu meenutavaks looks, milles on rohkem jõudu ja mürki, kui üldse peetakse tavaliseks naisterahva sulest tulnule, aga selles puudub narratiivne hoog, üsna sama moodi, nagu see puudus Coleridge’i Maos, mis kujutas Kujutlusvõimet, saba omaenda suhu topitud”. See on nüüd ärateenitult unustatud. Christabeli tagasihoidlik, kuid turvaline kuulsus põhineb tema hillitsetud ja peenel lüürikal, mille on loonud peen tundelisus, mõnevõrra sünge temperament ja häiritud, kuid vankumatu kristlik usk.

      Õnnetuseks uppus preili Glover 1861. aastal Thamesi. Näib, et see surm mõjus Christabelile masendavalt ning ta läks lõpuks oma perekonna rüppe tagasi ja veetis õde Sophie juures oma ülejäänud vaikse ja sündmustevaese elu. Paistab, et pärast Melusinat ta enam luulet ei kirjutanud, vaid tõmbus üha enam vabatahtlikku vaikimisse. Ta suri 1890. aastal kuuekümne viie aastasena.

      Veronica Honitoni kommentaarid Christabeli luulele keskendusid armsalt tema „kodusele müstitsismile”, mida ta võrdles viisiga, kuidas George Herbert ülistas teenijat, kes „pühib tuba nagu Sinu seadust” täites:

      Kord ja puhtus meeldib mul

      rüüsid puhtad, kohevad.

      Mis on täpselt tehtud sul

      halvasti ei olla saa.

      Maja laitmatult on korras

      külastajat ootamas

      kes näeks meie valget linast

      korras kõige paremas

      kes siis kõik need paneks kokku

      meid kuid paneks puhkama.

(George Herbert)

      Kolmkümmend aastat hiljem pidasid feministid Christabel LaMotte’i meeletuks ja raevukaks. Nad kirjutasid käsitluse„Ariachne lõhutud lõng: Kunst kui kõrvaleheidetud ketramine LaMotte’i luules”. Või „Melusina ja deemonlik teisik: Hea ema, paha madu”. „Taltsas raev: Christabel LaMotte’i ambivalentne kodune elu”. „Valged kindad: Blanche Glover: tõkestatud lesbiline seksuaalsus LaMotte’i loomingus”. Maud Bailey oli ise kirjutanud ühe essee: „Melusina, linnade ehitaja: õõnestav naiskosmogoonia”. Roland teadis, et ta peaks selle kirjutise esimesena ette võtma, aga selle hirmuäratav pikkus ja tihedus takistasid teda. Ta alustas „Ariachne lõhutud lõngaga”, mis lahkas elegantselt Christabeli üht putukaluuletust, milliseid oli nähtavasti palju:

      Nii plekke täis, ahtast olendist

      välja võlutud valuga

      töntsil sõrmil imetabaseist niitidest

      helkurpüünised saand.

      Suminal ekslevad putukad, kaunilt sädelev liik

      ringi rändlev veel geomeetria, valgust püüdmas veel siit.

      Keskendumine oli raske. Lauge Kesk-Inglismaa libises mööda, küpsisevabrik, metallkarpide kompanii, põllud, hekid, kraavid, meeldivad ja harilikud. Preili Honitoni raamatus, palgelehel, oli ka esimene Christabeli pilt, mida Roland oli näinud – väga ammune pruunikas foto, mida looritas krabisev ja läbipaistev kaitsepaber. Christabelil oli seljas suur alt laienev mantel ja peas väike rüüsiga ääristatud tanu, mille lai pael oli lõua all suurde lehvi seotud. Tema rõivad olid silmapaistvamad kui ta ise, ta taandus neisse, pea võibolla küsivalt, võib-olla „linnulikku” poosi matkides, pisut viltu. Tema oimukohtadel olid väga heledad kähardatud juuksed ning paotunud huulte vahelt paistsid suured ja ühtlased hambad. Pilt ei jätnud muljet mingist isikupärast – see kujutas otsekui üldistatud Victoria-aegset daami, täpsemini ujedat poetessi.

      Roland ei tundnud alguses Maud Baileyt ära ning ega ta ise ka ei olnud mingilgi viisil tähelepanuväärne, nii et nad jäid seal värava juures peaaegu viimaseks paariks. Maud Baileyt võis olla küll raske ära tunda, kuid teda oli ka raske mitte märgata. Ta oli pikk, piisavalt pikk, et Fergus Wolffiga silmitsi seista ning palju pikem kui Roland. Ta oli rõivastatud ülikooli õppejõu kohta tavatult läbimõeldult, mõtles Roland, heites kõrvale mitu teist moodust kirjeldada Maudi rohevalget kostüümi, pikka männirohelist tuunikat männirohelise seeliku peal, valget pluusi tuunika all ja ning pikki mahevalgeid sukki pikkade läikivate roheliste saabaste sees. Läbi sukkade kiirgas looritatud ihu peaaegu roosakaskuldset kuma. Roland ei näinud Maudi juukseid, mis olid keeratud kõvasti talle otsaesisele surutud maalitud siidkangast ja paabulinnusulega turbani alla. Tema kulmud ja ripsmed olid blondid – seda pani Roland tähele. Maudil olid klaar ja piimjas nahk, värvimata huuled ja küllaltki tasakaalukad, selgepiirilised näojooned. Ta andis märku, et oli Rolandi ära tundnud ja püüdis