Jaak Roosaare

Kinnisvaraga rikkaks saamise õpik.Teadmised kinnisvarast, mis aitavad sul saavutada rahalist vabadust!


Скачать книгу

m kaugusel jms). Maja on korda tehtud, kommunikatsioonid uued jne. Samuti kiidavad inimesed korteri planeeringut. Lisaks on ikkagi juba praegu reaalne huvi korteri üürijate osas olemas – aga siin midagi hellitama ei hakka – tuttav või mitte – üür saab olema kauba vääriline.

      Lisaks on ikkagi hea see, et kui asi toimib tõrgeteta, korter kapitaalselt korras, septembrist üüril, siis saaks selle peale ilmselt nii palju laenu ka võtta, et järgmine korter ära teha.

      Samal ajal on siiski plaan ka korteri remondi maksumust püüda vähendada – kohad, kust annaks kokku tõmmata on võibolla ka köögimööbel, vannitoas annaks loobuda põrandaküttest? Samas need, kellel põrandaküte on – ütlevad, et ilma ei kujuta ettegi. Umbes 2000 krooni hoiaks aga kokku küll.

      Aknavahetus on minu meelest siiski kohustuslik, et rääkida renoveeritud asjast… Toad on kohe soojemad ja hiljem seda tehes, peaks jälle sees pahteldama ja lihvima hakkama neid aknapõski… Aga Sinu arvamus on teretulnud!

      Aga, et eraldatud finantsid liiga ruttu ei sulaks, võtsime ühel nädalavahetusel kätte ja tegime koos Katrini isa Jüriga ühe töö ka ise juba ära! Lammutasime ja lõhkusime kõik vana jura seest välja. Lõikasime trellid eest, võtsime seinad maha jms nipet-näpet. Mõned koormad sodi on vaja veel ära viia aga siis on plats puhas ka! See hull vant jättis ju oma ema rohud, voodipesud, linad voodisse, diivanid, kapid jms kõik maha sinna ja jalutas lihtsalt minema. Täitsa hull inimene!

      Igatahed eks proovin mõne sellise lükke veel teha – ma ei välista, et paneme parketi ja liistud ka ise maha – see on ka selline lihtne töö ja vähendab resursside vajadust. Igatahes tähtajani on jäänud ainult 35 päeva! Täitsa hull tegelikult… Aga peab saama! Vähemalt 100 krooni põleb iga päev kui korter pole välja üüritud!

      Igatahes mõnusat toimetamist USA-s, tervita Mariat ja teisi, keda ma tean! Kalle

      Suvi vaikselt veeres ja korteris kees tormiline renoveerimine. Umbes nädal pärast eelmist e-maili sain Kallelt järgmise kirja:

      Tere Jaak!

      Asjad edenevad Tallinnas tormiliselt!

      Ehitajad on päris kiired ja oleme ilusti septembriks-valmis graafikus. Ilge andmine käib – iga päev on konsultatsioonid ehitaja Raigoga ja õhtuti vahetame pikki-pikki maile – määritakse alguses lisatöid kaela ja mina siis punnin vastu – hetkel oleme juba tasakaalu saavutanud ja kõik tipp-topp.

      Meil üks otsustuskoht ka nüüd juba. Mul on ühed väga tegijad potentsiaalsed üürnikud – koliksid sisse sõna otseses mõttes paar päeva enne kui korter päris valmis… Hinnaks 126 kr päev. Tegemist siis meie ühiste tuttavate Kristi ja Ristoga. Panen Sulle plussid/miinused kirja ja siis saad öelda, kuidas asjast arvad.

      Plussid:

      1. Pikaajalise üürijad – ise pakuvad, et paar aastat kuni 5 aastat. See on ka reaalne – nad müüvad see reede oma korteri Tiskres ega soovi mõnda aega laenudega tegeleda…

      2. Tuleksid 90 % ulatuses oma mööbliga – diivan, laud, telekakapp, nõustusid ise ostma voodi jne. Me ei peaks ostma eriti mingit mööblit, pesumasinat ega sinna raha maksma.

      3. Mureta, et midagi lõhutakse ära jne.

      4. Potentsiaalsed hilisemad ostjad

      5. Ei teki maksejamasid – praegu on neil laenumakse suurem kui üür saaks olema.

      Miinus:

      1. Võibolla saaksime turult oodates ka suuremat hinda. (ilmselt saaks selle korteri ka 4000 välja üürida, võbolla isegi 4300ga.) Aga võibolla ollaks ainult 6 kuud sees ja siis korter nädal vaba jne. Sellisel juhul ei tuleks aasta lõikes üldse soodsam – küll aga võibolla tahetakse rohkem mööblit, pesumasinat jne…

      Kuidas Sinu arvamus oleks? Ma ei lubanud neile veel midagi – täna käisid vaatamas ja mõtlesime küll kuhu diivan jne aga ütlesin, et see on ikkagi business ja Jaak on praegu ikkagi tuumikinvestor :) Lubasin neile varsti teada anda. Kuidas arvad?

      Kalle

      Mulle ka idee tuttavatest üürilistest meeldis, sest olgem ausad, olime ju alustajad ja mingeid lisajamasid ei oleks tahtnud. Lõime siis Kristiga üüritehingu lukku – üüriks 3800 krooni (240 eurot) pluss kommukad. Paar nädalat hiljem tuli Kallelt järjekordne e-mail.

      Tere Jaak!

      Eestis käib hull möll – vahepeal on tunne, et tahaks USA-sse ära, oleks kindel schedule ja muudkui toimeta. Siin on aga viis rinnet, mida peab hoidma ja see jätab igale päevale oma pitseri – ehk siis ajajuhtimist saab harjutada!

      Meie kinnisvarast – asjad liiguvad jõudsalt edasi. Terve nädal on nüüd ehitatud ja sisuliselt on kõik lammutatud seinad taas tuhast tõusnud, elektrikaabeldus tehtud, ripplaed ehitatud jne. Kolmandast toast sai hetkel siis Kristi soovil suur sissekõnnitav garderoob (alati saab vajadusel toaks tagasi teha…selle arvestusega tegin ka elektri projekti).

      Seinad on ka enamjaolt krohvitud, et ma ei kujutagi ette, mis seal enam septembrini teha on.

      Üks jamam asi on ka – kutsusin köögi seinal olevate radikate köögi akna alla tõstmiseks santehniku, keda ühistu esinaine soovitas. Ta on seal majas mitu korterit teinud ja hakkas mulle rääkima, et kas me radikaid välja ei vahetagi. Ma ütlesin, et ei hakka päris hulluks minema, et puhastame ja värvime… Selle peale ta rääkis, et see on nii vana maja, et radikad on osalt omadega kutud (vesi ei käi kõigist ribidest läbi). Mul oli seal enne ka kaks tädi käinud rääkimas, et jube külm oli talvel ja radikad ainult alt soojad aga ribid külmad… Ma soovitasin siis tädidele, et vaheta aknad ära, läheb soojemaks. Aga mingi jama vist ikka on…? See müüja ei anna ka muidugi näole, et küsida, kas oli külm talvel…

      Santehnik pakkus kolm varianti:

      uued radikad köögi akna alla + torutööd, mida nii-kui-nii oli vaja – 2900 kr uued radikad köögi akna alla + elutuppa + tööd – 6000 kr uued radikad kööki + elutuppa + magamistuppa + tööd – 7 500 kr.

      See esimene variant oleks sisuliselt ainult 1500 krooni eelarvest väljas. Ülejäänud aga juba rohkem. Kuidas arvad – millist varianti eelistaksid?

      EDU!

      Kalle

      Loomulikult otsustasime lõpuks ikkagi kõik radikad ära vahetada ja nii need kulud siis juurde tiksusid. Päris 1. septembriks korter valmis ka ei saanud, akendevahetus võttis paar nädalat kauem aega kui oli planeeritud. Lõpuks kulus korteri renoveerimiseks kokku ca 180 000 krooni ehk siis investeerisime sinna kokku 515 000 krooni (ca 32 900 €). Nagu juba mainitud, üürisime korteri välja tuttavatele üüriga 240 eurot kuus. Aastas tegi see üürituluks 2880 eurot ehk üüritootluseks kujunes 8,7 % aastas. Et hoiuseintressid olid samal ajal ca 2% aastas, siis jäime saadud tootlusega igati rahule. Lisaks olime andnud renoveerimisega korterile ka piisavalt lisandväärtust, et ta vajadusel turul müüa ca 40 000 euroga. Tänu tõusvatele üürihindadele saime 2012. aastal üürihinda kergitada 285 euroni ja korteri tootluseks tuli 10,4 % aastas. Pangast me selle korteri jaoks lõpuks laenu ei saanudki, refinantseerisime võõrlaenud 5 % intressiga uute laenudega ja panime kumbki oma säästud ka mängu. 2013. aasta suvel kolisid meie algsed üürnikud välja (nad olid lõpuks ostnud endale oma elamise) ja leidsime uued üürnikud 290 euroga kuus (tootluseks 10,6 %). Suhteliselt madala üüri põhjuseks on asjaolu, et majal on endiselt päris suured remondilaenu maksed ja seega üürnikule kogukulud päris suured. 2015. aasta suveks on meie Kopli tänava korter kokku üüri teeninud enam kui 14 000 eurot ja korteri turuhind on tõusnud 55 000 euro tasemele.

      Alustava kinnisvarainvestorina ei saa kuidagi ümber ka maksudest. Siinkohal tuleb paraku üles tunnistada, et alustades me eriti maksudele ei mõelnud ja käitusime tüüpiliste „ühe korteri omanikena” – õiendasime arved sulas ja tulu kusagil ei raporteerinud. Põhjendasime seda sellega, et korteris elab Kalle sugulane ja läheb veel väga kaua aega, enne kui me selle korteriga tulu hakkame teenima (arvestades, et olime ise raha renoveerimiseks päris korralikult