Janno Seeder

Perekonna, sugupuu ja mineviku feng shui


Скачать книгу

võib muutuda raskemeelseks, tõsiseks ja sulguda endasse. Seevastu nõrk Maa element põhjustab segadust, korratust, selguse ja sensuaalsuse puudumist. Loovat ja kontrollivat ringi lihtsustatul kujul appi võttes kasutame Maa energia tugevdamiseks Tuld ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Puud.

      Palju METALLI tekitab vaimse jäikuse, suurendades kangekaelsust ja suutmatust töötada meeskonnas. Metalli energia nappus soodustab otsustusvõimetust ja tegevuste edasilükkamist, sest inimene ei suuda valida. Taas kord loovat ja kontrollivat ringi kasutades lisame Metalli energia tugevdamiseks Maad ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Tuld.

      Palju VETT vähendab produktiivsust ning inimene muutub ülemäära avatuks ja vastuvõtlikuks. Vee energia puudujääk tekitab ärevust ja stressi, inimesed kalduvad rivaalitsema ning muutuvad sarkastiliseks. Loovat ja kontrollivat tsüklit appi võttes kasutame Vee energia tugevdamiseks Metalli jõudu ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Maad.

      Palju PUU energiat võib tekitada ülekoormatuse tunde, inimese produktiivsus väheneb, ta muutub ebapraktiliseks, kuid samas pealetükkivaks. Puu elemendi vähesus nõrgestab inimese võimet maailmaga kontakti luua, kaob optimism ning eiratakse kohustusi ja reegleid. Loovat ja kontrollivat tsüklit kasutades lisame Puu energia tugevdamiseks Vee jõudu ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Metalli.

      Palju TULD kutsub esile rahutu ja impulsiivse käitumise. Selline inimene tegeleb korraga mitme asjaga, kuid tüdineb neist ruttu ega vii alustatut lõpule. Nõrk Tule energia vähendab suhtlemisvõimet. Sellise inimese emotsioonid on pigem melanhoolsed, ta nutab tihti ja on kohati isegi dramaatiline. Loovat ja kontrollivat tsüklit kasutades lisame Tule energia tugevdamiseks Puu (ka Tule) jõudu ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Vett.

      Viie stiihia omavahelisest käitumisest, vastastikustest mõjudest, nende omadustest ja kasutamise võimalustest tuleb juttu edaspidistes peatükkides, kus tutvume lähemalt mitmesuguste harmoneerimise ja aktiveerimise võtetega.

      KOKKUVÕTTEKS

      „Kordamine on tarkuse ema” ja juba tuttavate teadmiste ülekordamine ei ole mitte rumaluse, pigem avatud taiplikkuse näitaja. Meie käest on tihti küsitud, kuidas me suudame ikka uuesti ja uuesti esimest kursust alustada. Iga tunni, iga kursusega saame üha rohkem iseenda ja ümbritseva maailma kohta teada. Teekond teadmiste varasalve on põnev, ja kui sellele liitub uus energia bagua tsooni kujul, võib tulemus lausa üllatav olla.

      Feng shui on energiaõpetus, mille eesmärk on õppida tundma meie sisemisi ja meid ümbritsevaid energiaid. Energia kvaliteedist sõltub aga meie elu kvaliteet − meie edukus, õnn ja harmoonia. Missugune on energia? Energia väljendub kahe omaduse abil: need on yin-energia, ehk rahulik, rahunev energia, ja yang-energia ehk aktiivne, tõusev energia. Vastavalt olukorrale ja vajadusele kasutame erinevaid energiakvaliteete, näiteks magades yin-energiat ja sportides yang-energiat. Yin- ja yang-energia jagunevad omakorda viieks stiihiaks, mis väljenduvad Maa, Metalli, Vee, Puu ja Tule stiihia kaudu. Need on aga otseselt seotud inimese kaheksa eluvaldkonnaga ehk bagua kaheksa tsooniga.

      II peatükk

      BAGUA KAHEKSA TSOONI TEOORIA

      Meie elutee kvaliteet sõltub teekonnal domineeriva energia qi omadustest. Minu edukus ja rahulolu sõltuvad sellest, missuguseid omadusi kannavad minu kaheksat eluvaldkonda juhtivad energiad ehk feng shui’s tuntud bagua kaheksas tsoonis toimivad energiad. Analüüsi tulemusena võib selguda, et osas eluvaldkondades on qi liikumine harmooniline, osas mitte. Tänu uutele teadmistele on meil võimalik oma elu ja iseennast teadlikult juhtima hakata, võttes appi feng shui’s tuntud bagua kaheksa tsooni harmoneerimise võimalused. Selles raamatus peatume pikemalt perekonna, sugupuu ja mineviku tsoonil, kuid enne vaatame veel kord üle kõik kaheksa tsooni.

      Vastavalt feng shui printsiipidele ümbritsevad meid kõikjal ja igal ajal kaheksa eluvaldkonda, mida nimetatakse tsoonideks. Nüüdisaegses feng shui’s on bagua tsoonid abivahendid, mille abil saab mõista iseenda, oma kodu ja büroo energeetikat, kindlaks määrata, kuidas ja missugune energia uuritavas eluvaldkonnas liigub.

      Bagua mõiste sellisena, nagu me seda tänapäeval teame, pärineb muistse Hiina „Muutuste raamatust” („Yijing”) – umbes 3000 aastat tagasi ülestähendatud filosoofilisest teosest.

      Paljud feng shui raamatud käsitlevad bagua’t kui kodu energiakaarti. Loomulikult on kodu meile oluline, sest siin viibime suurema osa oma vabast, taastootvast ajast. Siin tahame me taastuda ja tunda ennast hästi, tunda end loova ja arenevana. Tegelikult on bagua energiakaardi mõiste palju laiem. See on meie isiklik filosoofia, iseenda mõistmine, iseenda arendamine ja vajaduse korral ka parandamine. Bagua on meis igaühes. Bagua energiakaarti omab näiteks iga perekond, ettevõte, grupp, rahvus ja riik. Ruumi kaasamine oma bagua energiakaardi aktiveerimiseks on igati loomulik, sest see aitab eesmärke paremini ellu viia.

      Bagua energiakaart koos sisu seletuse, stiihiate ja tsoonide nimedega.

      Bagua tähendus, mõistmine ja kasutamine on aja jooksul muutunud. Üldjuhul ei kuulu bagua mitte ühegi feng shui koolkonna juurde, vaid moodustab omaette koolkonna ehk õpetuse. Sellest hoolimata kasutavad peaaegu kõik koolkonnad kas siis vanal või kaasajastatud moel oma tegevuses bagua teooriat, sest see aitab kaasa meie eesmärkide saavutamisele.

BAGUA SISU

      Bagua’l on rikkalikult tähendusi ja seoseid.

Karjääri ja õigete valikute tsooni sisu

      Tsooni nimi on Vesi. Muud tähendused: elutee, teekond, edusammud erialases tegevuses, akadeemiline karjäär, eluenergia, soojätkamise energia, ellujäämise strateegiate arendamine, hea ajakasutus, täpne orienteerumine elus, uute teede avanemine.

      Tsooni hiinapärane nimi on KAN, mis seostub sõltumatuse ja üksildusega. Inimene on sõltumatu tegema oma otsuseid, sest isiklikke valikuid ja otsuseid tulebki teha üksinda. See eluvaldkond ei ole seotud pelgalt ametialase karjääriga, vaid eluteega. Elukarjääris on olemas koht õppimisajale, kogemuste omandamise ajale, ametialasele ajale ja paljule muule. Sellel eluteel aga tuleb meil teha pidevalt valikuid ja langetada otsuseid. Inimest ei tunta selle järgi, kas tema tehtud otsus on õige või vale, vaid selle järgi, kas ta julges otsuse vastu võtta ja selle ka ellu viia. Alati on olemas võimalus valikut muuta ja teha uus otsus. Kõige halvem otsus on mittemidagitegemine – see ei vii inimest edasi, ei too edu.

      Firma kontekstis esindab see tsoon ettevõtte lühi- ja pikaajalisi strateegiaid. Pikaajaline tegevusplaan on üldisem, lühiajaline seevastu on konkreetselt päevade kaupa kirja pandud ja seda järgitakse alati. Kui olukord muutub, tuleb loomulikult ka strateegiasse muutus sisse viia. Samamoodi peab inimene käituma oma isiklikul eluteel sammudes.

      Feng shui järgi esindab seda tsooni element Vesi. Vesi, mis voolab kivide vahel ja teeb valikuid, pöördudes kord vasakule ja kord paremale. Seisev vesi hakkab aga üsna pea roiskuma.

Teadmiste ja töö iseendaga tsooni sisu

      Tsooni nimi on Mägi. Muud tähendused: teadmised, vaimsus, enesevaatlus, valmidus tajuda nähtamatuid märguandeid, soov teadvustada olulist.

      Tsooni hiinapärane nimi on KEN, mis seostub teadmisjanu, õppimise ja hingerännakutega. Inimene õpib tundma iseennast ja maailma, kus ta elab. Enesearendamine on nagu mäkkeronimine: mäest üles ronides meie silmapiir avardub, me näeme üha uusi teadmisi ja võimalusi, tahame teada, mida veel kõrgemalt näeb. Loomulikult võib ronimine olla ohtlik ja me võime kukkuda. Kuid arenemisvõimeline inimene ei heitu ega loobu, vaid asub uuesti teele, sest matk iseendasse, oma sisemise jõu allikasse on pikk, põnev ja üllatusterohke. Iseenda tundmaõppimine ja enda arendamine eeldab aega ning rahulikku mõtisklemist.

      Firma kontekstis esindab see tsoon ettevõtte meeskonda ja meeskonnatööd. Täpsemalt öeldes on see „ametijuhend”. Iga töötaja