teeninud, on võimalik kindlaks teha, lausudes mingi afirmatsiooni ja jälgides oma mõtteid, mis seda öeldes tekivad. Pane need kirja, sest kui näed neid paberil, muutuvad nad sinu jaoks selgemaks. Ainus, mis ei lase sul midagi ära teenida ja ennast armastada või mida iganes veel, on kellegi teise arvamus või tõekspidamine, mida sa tõena võtad.
Kui me ei usu, et oleme midagi head ära teeninud, hakkame oma jalgealust õõnestama, ja seda saame me teha mitmel erineval moel. Võime kaose tekitada, asju kaotada, endale haiget teha, samuti võivad meil tekkida füüsilised probleemid, näiteks võime kukkuda või õnnetustesse sattuda. Peame hakkama uskuma, et oleme väärt kõike head, mida elul on pakkuda.
Mis peaks olema esimene mõte, millest alustada uue loomist elus, et valed ja negatiivsed tõekspidamised ümber programmeerida? Mis peaks olema see nurgakivi, millele võiksid toetuda? Mida sa peaksid enda kohta teadma? Uskuma? Heaks kiitma?
Mõned head mõtted alustuseks:
“Olen palju väärt.”
“Olen palju head ära teeninud.”
“Ma armastan ennast.”
“Ma luban endal ennast teostada.”
Need mõtted moodustavad aluse tõekspidamistele, millele saad toetuda. Lausu oma afirmatsioone, seistes nendel nurgakividel, ja loo seda, mida tahad.
Alati, kui kuskil loengut pean, tuleb keegi loengu lõppedes minu juurde või kirjutab mulle kirja teatamaks, et sel ajal, kui ta viibis loengusaalis, leidis aset tervenemine. Mõnikord on see väike paranemine, teinekord toimuvad suured muutused. Hiljuti tuli minu juurde üks naine ja rääkis, et tal oli kõva tükk rinnas, mis loengu ajal sõna otseses mõttes kadus. Ta kuulis midagi ja otsustas millegi vabaks lasta. See on hea näide sellest, kui võimsad me oleme. Kui me pole valmis midagi vabaks laskma, kui tahame tegelikult millestki kinni hoida, sest see aitab meid mingil moel, siis võime teha mida iganes, kuid see ei toimi. Kui oleme aga valmis selle vabastama nagu too naine, siis on imekspandav, kui vähesest vabanemiseks piisab.
Kui sul on mõni harjumus, mida sa pole vabaks andnud, küsi endalt, kuidas see sind teenib. Mida sa avastad? Kui sa vastust ei saa, sõnasta küsimus teisiti. “Mis juhtuks, kui mul seda harjumust enam ei oleks?” Sageli kõlab vastus: “Ma elaksin paremini.” Jõuame tagasi fakti juurde, et enda arvates pole me millegipärast paremat elu ära teeninud.
Tellimine kosmilisest köögist
Kui sa esimest korda lausud afirmatsiooni ehk jaatuse, ei pruugi see tõena näida. Pea meeles, et need jaatused on nagu seemned mullas. Kui külvad seemne, ei saa sa järgmiseks päevaks suurt taime. Peame olema kasvuperioodi vältel kannatlikud. Kui jätkad jaatuste ütlemist või oled valmis midagi vabaks andma, saab jaatus teoks; sulle võib avaneda uus tee. Sulle võib pähe torgata särav mõttevälgatus või helistab sõber ja küsib: “Kas sa seda oled proovinud?” Sind juhitakse järgmise sammuni, mis sind edasi aitab.
Jälgi, et sinu jaatused oleksid olevikus. Sa võid neid laulda, panna nad riimi ja korrata neid üha mõttes. Pea meeles, et sa ei saa oma jaatustega mõjutada ühegi inimese tegusid. Jaatus “John on nüüd minusse armunud” on manipulatsioon ja taotleb kontrolli teise inimese elu üle. Sellel on tavaliselt bumerangiefekt sulle endale. Sa oled väga õnnetu, kui ei saa, mida tahad. Võid öelda: “Minusse on nüüd armunud suurepärane mees, kes on …” ja loe üles kõik, mida sa suhtelt ootad. Nii lased oma sisemisel jõul tuua enda juurde selle nõudmise täitmiseks ideaalse inimese, kes ei pea tingimata John olema.
Sa ei tea, millised on teise inimese vaimsed õppetunnid ja sul pole õigust sekkuda teise inimese eluprotsessi. Kindlasti ei taha sa, et keegi teine sinu ellu sekkuks. Kui keegi on haige, õnnista teda, saada talle armastust ja rahu, kuid ära nõua tema tervekssaamist.
Mulle meeldib mõelda jaatusest kui tellimuse esitamisest kosmilisse kööki. Kui lähed restorani ning kelner tuleb ja võtab sinult tellimuse, ei saa sa talle kööki järele minna, et vaadata, kas sinu tellimus anti kokale edasi või kuidas kokk toitu valmistab. Sa istud, jood vett või kohvi või teed, ajad sõbraga juttu ja võib-olla sööd koogikest. Sa oletad, et sulle valmistatakse toitu ja serveeritakse siis, kui see on valmis. Samamoodi on siis, kui alustame jaatustega.
Kui anname kosmilisse kööki tellimuse, hakkab sellega tegelema peakokk ehk meie kõrgem jõud. Sina aga ela oma elu edasi teadmisega, et sinu eest kantakse hoolt. Sa oled tellimuse andnud. Sellega tegeldakse. Kui sulle serveeritakse toit ja see pole täpselt see, mida sa tellisid, siis saadad sa selle tagasi, kui endast lugu pead. Kui mitte, siis sööd selle ära. Sul on õigus toimida samamoodi kosmilise köögiga. Kui sa ei saa täpselt seda, mida tahad, võid öelda: “Ei, see pole päris see, ma tahtsin hoopis seda.” Võib-olla ei olnud sa tellimust esitades küllalt täpne.
Ka siin on põhimõtteks vabaksandmine. Raviseansside ja meditatsioonide lõpus lausun ma tavaliselt: “Kõrgem jõud, kõik on nüüd sinu kätes, ma annan selle sulle üle.” Meele vaimne ravimine, mida õpetab Mõistuse Tarkus, on väga efektiivne. Selle kohta võid saada rohkem informatsiooni kohalikust Religioosse Tarkuse Kirikust või Ernest Holmesi raamatutest.
Alateadvuse ümberprogrammeerimine
Mõtted, mida mõtleme, kuhjuvad ja kui me seda ei teadvusta, kerkivad vanad mõtted pinnale. Kui programmeerime oma mõtlemist ümber, on täiesti loomulik ja normaalne, et liigume veidi edasi, tuleme tagasi ja liigume jälle edasi. See kuulub asja juurde. Ma ei arva, et sa võid mõne uue oskuse sajaprotsendiliselt 20 minutiga omandada.
Kas mäletad, kuidas sa õppisid esimest korda arvutit kasutama – kui raske see oli? Harjumine võttis aega. Sa pidid õppima, kuidas kompuuter töötab, millised on selle kasutamise reeglid ja tööpõhimõtted. Andsin oma esimesele arvutile nimeks Minu Müstiline Leedi, sest kui olin tema reeglid omandanud, tegi ta ikka midagi, mis tundus mulle täiesti maagilisena. Õpiperioodil õpetas ta mind viisil, mis ei kulgenud mingit konkreetset rada pidi ja viis hoopis vales suunas, ta hävitas minu kirjutatud leheküljed, mida pidin seejärel uuesti kirjutama. Hoolimata kõigist vigadest õppisin lõpuks tema süsteemi järgima.
Elu süsteemi järgimiseks teadvusta endale, et alateadvus on nagu arvuti – praht sisse, praht välja. Kui sisestad negatiivsed mõtted, tulevad välja negatiivsed kogemused. Uute mõtteviiside õppimiseks kulub muidugi aega ja vaeva. Ole enda suhtes kannatlik. Kas sa ütled endale: “Oh, ma pole midagi õppinud,” kui uut õppides tulevad tagasi vanad mõttemudelid? Või ütled sa endale: “Noh, olgu, proovime teistmoodi.”
Või oletame, et lahendasid ühe probleemi ja arvad, et ei pea sellega enam kunagi tegelema. Kuidas sa siis tead, et oled selle tõepoolest lahendanud, kui sa ennast proovile ei pane? Nii et loo uuesti vana situatsioon ja jälgi oma reaktsiooni. Kui reageerid mõtlematult nii nagu varem, siis tea, et sa pole seda õppetükki ära õppinud ja pead probleemiga veel tegelema. Muud see ei tähenda. Sa pead aru saama, et see on vaid väike test, et näha, kui kaugele sa oled jõudnud. Kui hakkad kordama oma jaatusi, uusi kehtivaid väiteid enda kohta, annad endale võimaluse reageerida erinevalt. Olgu tegemist tervisega, rahaprobleemiga või suhtlemisraskustega – kui reageerid antud situatsioonis erinevalt varasemast, siis oled poolel teel probleemi lahendamisele ja võid peagi siirduda teiste teemade juurde.
Pea meeles, et me tegeleme korraga ühe probleemikihiga. Võid jõuda siledale platoole ja mõelda: “Sain hakkama!” Siis aga kerkib pinnale jälle sama vana probleem, sa saad haiget, haigus tuleb tagasi või su olukord ei parane mõnda aega. Uuri, millised on selle põhjas varjuvad tõekspidamised. Võib-olla pead probleemiga veel töötama, sest oled jõudnud järgmise, sügavama kihini.
Ära lase tekkida tundel, et sa pole piisavalt tasemel, kuna kerkis pinnale probleem, mille lahendamisega sa oled juba tegelnud. Kui avastasin, et ma pole sugugi halb inimene, kuigi pidin järjekordselt vana probleemiga tegelema, oli mul edaspidi palju kergem edasi liikuda. Õppisin endale ütlema: “Louise, sa saad hakkama. Vaata, kui kaugele sa oled juba jõudnud. Sul on vaja veel harjutada. Ja ma armastan sind.”
Usun, et me kõik oleme otsustanud kehastuda sellel planeedil teatud