teda, ei võta temaga ühendust – häbenen ja igatsen (see on vaimne tasand). Võtan sahtlist pildialbumi, otsin klassipildi üles ja vaatan seda – ta istub esireas (nägemine on meeleline tasand). Ma võtan julguse kokku ja helistan talle (kuulmine on meeleline tasand), kuid kohtumist kokku leppida ei julge. Ilus suvi on läbi saamas ja ma kohtun temaga täna, sest kätte on jõudnud uus kooliaasta. Me võtan julguse kokku, teretan ja kallistan teda taaskohtumise puhul (see on füüsiline tasand).
Tallinna Lastehaigla väikelaste osakond paarkümmend aastat tagasi. Kõrvalpalatis nutab laps ja mulle tundub, et pidevalt. Lähen noore ilmakodanikuga tutvust tegema. Ta on imearmas kuuajane tütarlaps, kes mind oma lähedal tajudes nutu kohe katki jätab.
Meditsiinilise personali käest kuulen, et tegemist on juba sünnitusmajas loobutud lapsega. Selle lapsukese kõik füüsilised vajadused (puhtad ja soojad riideid, täis kõht, oma voodi jne) on täidetud, kuid tal jääb vajaka emotsionaalses energiatasandis (lahkeid ja rahustavaid sõnu ta küll aeg-ajalt kuuleb, kuid need jäävad tema jaoks kaugeks) ning vaimne energiatasand (armastus, ema ja lapse suhe) puudub tal sootuks. Laps väljendab oma tasakaalutust valju ja lohutamatu nutuga.
Igal tegevusel, esemel, suhtel, aga ka meie igapäevatööl ja inimeses endas peavad need kolm tasandit olema tasakaalus. Toit, mis võrgutab meeli, paelub silmi ja täidab kõhtu. Armastus, mis pakub füüsilist kirge, meelelist naudingut ja vaimset ühtsust armastatuga.
Tavaliselt usaldab inimene esimest kahte tasandit (füüsilist ja meelelist), kuid vähem kolmandat, aga olulisemat tasandit. Gunnar Aarma on oma raamatus „Saada õnnelikuks” kirjeldanud, millest koosneb inimese terviklikkus – 10 % sõltub sellest, mida me sööme, 10 % sellest, kuidas me hingame, 10 % sellest, mida me füüsiliselt teeme (füüsiline ja meeleline) ja 70 % sõltub meie mõtetest (vaimne).
Iga energia on loodud kahe jõu – positiivse ja negatiivse – ühistööna. Need kaks jõudu liiguvad pidevalt, muutuvad ja võitlevad omavahel domineerimise eesmärgil. Kui üks neist tugevneb, kaob tasakaal. Toimub pidev protsess.
Juba eespool rääkisime, et inimene loob oma teekonna (tao) ise. Tao olemuse määrab aga energia (qi) kvaliteet. Energia omakorda moodustub kahest poolusest: kiiresti liikuvast yang-energiast ja rahulikust yin-energiast.
Yin– ja yang-energia olemus, millest kasvab välja energia sinusoidne liikumine.
Kuidas mõista yin- ja yang-energiat? Yang-energia samastub sõnaga feng ehk tuul. See on energia, mis tuleb ülevalt taevast. Ta on jõuline, seda on raske muuta, sest tuule suunda on raske muuta. Yin-energia samastub sõnaga shui ehk vesi. See on energia, mis tuleb maapinnast. Tegemist on rahuliku, voolava ja kergesti suunatava energiaga, see on nagu veenire, mis voolab maa peal.
Vastandite yin’i ja yang’i teooria on küll rohkem kui 3000 aasta vanune põhimõte, kuid sellele tugineb kogu tänapäeva füüsika. Igal asjal on vastand, olgu see siis tegelikkuses eksisteeriv või abstraktne, sest muidu poleks seda olemas.
Sõna yang tähendas algul mäe päikesepoolset külge ja yin varjus olevat külge. Kuna muistsel ajal töötasid mehed põllul päikese käes ja naised toas, varjus, hakkasid need terminid tähistama ka mehelikku ja naiselikku alget. Mehed kaitsesid kodu väljastpoolt tulevate rünnakute eest, naised hoidsid koduleegi vaikselt põlemas. Seetõttu on mehed oma olemuselt vähem usaldavad ja ratsionaalsed, naised aga usaldavad ja avatud.
Yang on pööratud väljapoole, yin on vastuvõtja. Need on võrdväärsed mõisted positiivse ja negatiivse või plussi ja miinuse mõttes, kuid ei sisalda endas hea ja halva tähendust.
Tervis feng shui mõistes on otseselt soetud organite yin’i ja yang’i tasakaalu otsimise ja säilitamisega. Ka taevase saatuse (horoskoobi) kirjeldamisel on oluline inimese sünnihetkel kaasa antud yin-yang olemuse kirjeldamine. Yin’i ja yang’i tasakaalutuse puhul tekib otsene vajadus inimese harmoneerimise järele värvide, vormide, materjalide, tegevuste ja kaaslaste abil.
Yinja yang on vastasseisus, kuid samal ajal nad ka sõltuvad teineteisest. Nii nagu me ei oska hinnata külma, kui ei tea, mis on soe. Me ei tea, mis on rõõm, kui puudub kurbus.
Inimene on terve ja õnnelik vaid siis, kui tema energiad on tasakaalus. Energia ei ole kaua ühesugune, sest yin’i ja yang’i tasakaal on pidevas muutumises. Yin- ja yang-energia vahekord on aga iga inimese ja iga ruumi jaoks erineva tähendusega. Nii nagu looduses, ei saa ka inimesed ja kodud vastaspooluseta läbi. Kui naises on liiga palju yang’i, muutub ta mehelikuks, ja vastupidi. Harmooniline ja tasakaalustatud yin’i ja yang’i suhe peab olema nii meie kodus, kontoris kui ka aias, rääkimata meist endist.
Järgnevas tabelis võib näha yin- ja yang-energia vasteid looduses, inimeses jne.
Feng shui ülesanne on luua selline olukord, kus energia (qi) voolab pehmelt ja kindlas suunas, tagades inimese füüsilise, meelelise ja vaimse tervise. Kui energia liikumine kodus on harmooniline, siis on inimesed heatujulised ja optimistlikud ning täis elujõudu. Kui energia liikumine pidurdub, muutub ebaühtlaseks, siis tekib inimestel probleeme oma igapäevaelus ja kaugeleulatuvate plaanide õnnestumisega.
Hea energia liikumine aias tagab taimede hea kasvu, kõikide elusorganismide elu sellel territooriumil. Nii luuakse harmooniline ökosüsteem.
Energia vaba ringlemine firma kontoris loob rõõmsa ja heatahtliku atmosfääri kollektiivis, tagab projektide eduka, õigeaegse lõpetamise ja vähendab stressiohtu. Aga kui energia „jääb kinni”, siis võib ettevõte pankrotistuda.
Feng shui eesmärk on õppida tundma energia omadusi ja liikumist ning suunata neid meie jaoks tööle. Feng shui praktika toimub läbi harmoneerimise ehk tasakaalustamise ehk halva vähendamise ja hea rohkendamise kaudu, kus suund on just eelkõige hea rohkendamisele. Miks? Feng shui õpetus ütleb, et sarnane tõmbab sarnast.
Algupärane feng shui pööras tähelepanu maastiku tundmaõppimisele ja ehitiste paigutamisele maastikul. Hiljem hakati seda kasutama ka siseruumides. Interjööris sümboliseerivad põrand ja mööbel vett ehk shui’d ja lagi on seotud tuule ehk taeva ja valgusega – seega feng.
Hiinlastel on ütlus, et tähtis on edu, kuid niisama oluline on ka inimese isiksus. Meie elu mõjutab see, kuidas me suhtume iseendasse ja ümbritsevasse. Feng shui teadmiste omandamine annab meile võimsa instrumendi maailma tajumiseks ja juhtimiseks. Sellisel juhul on feng shui üks faktoritest, mis mõjutab meie elu.
Hea feng shui on see, kui inimene armastab ja austab kõigepealt iseennast. Järgmisesse ringi kuulub tema kaaslane eluteel. Pärast laste sündi pöörab üks kaaslane tihti enam tähelepanu lastele ja seetõttu jääb suhte hea energia soiku. Kuid ainult terves ja tasakaalus suhtes saavad olla loovad ja õnnelikud järglased. Kolmandasse ringi kuuluvad lapsed, neljandasse vanemad, õed-vennad, viiendasse sõbrad jne.
Feng shui põhialuseid võib rakendada kultuurilistest, looduslikest või ühiskondlikest erisustest sõltumata, sest need on omased kõikidele põlisrahvastele.
Oluline on ka feng shui muutuv iseloom. Lõplikult täiuslikku, ideaalset feng shui’d pole olemas ega saagi olla, sest aja möödudes muutuvad meie vajadused ja arusaamad.
Sama kehtib ka kodu ehitamise kohta. Kui meil on väikesed lapsed, siis vajame enam ruumi. Lapsed kasvavad aga suureks ja lendavad pesast välja ning nüüd on maja muutunud meie jaoks liiga suureks. On olemas reaalne oht, et liiga suur maja hakkab seal elavate inimeste eluenergiat vähendama. Miks? Kuidas energiad toimivad? Füüsikast on tuntud ühendatud anumate mõiste. Inimese ja kodu energiatasemed on üldjuhul enam-vähem võrdsed. Inimene, kes oma kodu aktiveerib, kaunistab ja paremaks teeb, tõstab sellega kodu