повідно до ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов’язані розглянути звернення й дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Зазначена норма Конституції є нормою прямої дії, але детальний порядок практичної реалізації цього права громадянами України регулює Закон України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 р.
Під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Які бувають різновиди звернень?
Зміст і характер звернення обумовлено його видом.
Пропозиція або зауваження – звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
На практиці, на жаль, для пересічних громадян цей різновид звернення значення не має. Скоріш за все ви отримаєте відповідь типу «Уважно розглянули – обговорили – врахуємо у подальшій роботі». Інших результатів сподіватися не варто.
Заява – звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених чинним законодавством прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Клопотання – письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга – звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями або бездіяльністю, рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об’єднань громадян, посадових осіб.
Найпоширенішими є такі звернення громадян, як скарги і заяви.
Куди можна направляти звернення?
Звернення можна надсилати на адресу органів державної влади, місцевого самоврядування, об’єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації або безпосередньо на адресу посадових осіб відповідно до їх функціональних обов’язків. Причому подавати звернення бажано до тих органів, установ і тих посадових осіб, від яких залежить вирішення цього питання.
Якщо питання, порушені у зверненні, не входять до повноважень адресата, звернення слід пересилати за належністю відповідному органу або посадовій особі у строк не більше п’яти днів. Про це має бути повідомлено громадянина, що подав звернення.
Також звертаємо увагу, що за чинним законодавством скарги заборонено перенаправляти для розгляду тому органу (посадовій особі), дії або рішення якої оскаржують. Подібні дії особи, яка отримала ваше звернення, є прямим порушенням ст. 7 Закону України «Про звернення громадян».
Чи можна скаржитись усно?
Так, відповідно до чинного законодавства, звернення може бути усним або письмовим.
Усне звернення громадянин викладає на особистому прийомі, і посадова особа записує його в журналі (книзі) прийому. При цьому реєструють прізвище, ім’я та по батькові відвідувача, його адресу, суть питання, прізвище особи, яка веде прийом, і результати розгляду звернення. Наприкінці прийому громадянинові повідомляють про прийняте за зверненням рішення або, якщо вирішення питання належить до компетенції іншого органу, мають посприяти у з’ясуванні цього органу, визначенні його місцезнаходження, телефонів тощо.
Однак застосовувати усну форму звернень не рекомендуємо, оскільки, на жаль, практика свідчить про небажання посадових осіб державних органів вирішувати будь-які питання в подібному оперативному режимі. Скоріш за все ви марно витратите час, оскільки після усного прийому у вас не буде на руках доказів звернення до державного органу (посадової особи). Це стосується і випадків, якщо робота установи з громадянами побудована на особистому прийомі громадян з однотипних питань. Вам скоріш за все буде запропоновано заповнити письмову заяву встановленого зразка.
Отже, якщо маєте бажання особисто поспілкуватися із посадовою особою, підготуйте заздалегідь і належним чином оформлене письмове звернення.
Як правильно подати письмове звернення?
Письмове звернення надсилають поштою або передають до відповідного органу, установи особисто або через уповноважену особу, якщо повноваження цієї особи оформлено відповідно до чинного законодавства.
Якщо ви передаєте звернення безпосередньо до органу, вимагайте на копії звернення (сподіваємось, ви не забули взяти із собою копію?) відбитка штампу