Romans Arzjancevs

Šrilanka. Kursa darbs


Скачать книгу

s

      Romans Arzjancevs

      Mācību centrs «Dīžāīņā STUDIJA» «POĒTIKA»

      Kursa darbs

      Pasniedzējs :

      Nodošanas datums :

      Vērtējums:

      Rīga, 2017

      © Romans Arzjancevs, 2017

      ISBN 978-5-4485-3192-7

      Grāmata izveidota intelektuālajā izdevniecības sistēmā Ridero

      Ievads

      Informācija par valsti

      Platība – 65 600 km2

      Iedzīvotāju skaits – vairāk nekā 21 miljons (2016.g.)

      Galvaspilsētas – Šri Džajavardanapūra Kote (administratīvā), Kolombo (tirdzniecības).

      Valūta – Šrilankas rūpija.

      Oficiālās valodas – singāļu un tamilu.

      Reliģija – dominē budisms.

      Vēstures fakti

      Salas vēsture ir datējama ar 5.gs. p.m.ē.

      Pirmie salas iedzīvotāji ir vedoīdi. Līdz pat mūsdienām ir saglabājušās nelielas grupas, kas dzīvo mežos. Vedoīdus izkonkurēja iezemieši no Indijas – singāļi, bet salas ziemeļu daļā apmetās tamili.

      Ar budisma parādīšanos ir datējama arī salas rakstības vēsture (ap 3.gs. p.m.ē.).

      16.gs. sākās portugāļu kolonizācijas periods.

      17.gs. portugāļus no salas padzina holandieši, un teritorija kļuva par Nīderlandes koloniju.

      18.gs. sala nokļuva Lielbritānijas valdījumā.

      1948.g. Šrilanka (tad saukta par Ceilonu) kļuva par neatkarīgu valsti.

      1972.gadā Ceilona tika pārdēvēta par Šrilanku.

      Nacionālā virtuve

      Kottu – ceptu dārzeņu, dažādu garšvielu un siera vai vistas gaļas maisījums.

      Lampraiss – rīsi ar gaļu un dārzeņiem, cepti banānu lapās.

      Kiribats – kokosriekstu pienā vārītu rīsu pudiņš.

      Roti – maize no kokosriekstu skaidiņām, miltiem un ūdens.

      Kavums – pīrādziņi, kas pagatavoti no rīsu miltiem un kokosriekstu sīrupa.

      Aggala – ceptas mīklas bumbiņas ar sīrupu un pipariem.

      Araks – alkoholisks kokosriekstu dzēriens.

      Viesnīcu specifika

      Atpūtai paredzētās Šrilankas viesnīcas atrodas salas rietumu krastā, netālu no labākajām pludmalēm. Perfekti attīstītu kūrortu ir maz – visbiežāk visas izklaides un pakalpojumi tiek organizēti viesnīcas ietvaros. Dažas atrodas netālu no pilsētām. Šrilankas viesnīcās var pasūtīt dažādas ēdienreizes – no brokastīm līdz “all inclusive” (viss iekļauts cenā) ēdienreizēm. Pārsvarā ir smalku smilšu pludmales (lai gan ir arī dažas klinšainas pludmales), tajās nav iespējams pasūtīt atpūtas krēslu un lietussargu (tos, tāpat kā dvieļus, izsniedz pie viesnīcas baseina).

      Noderīga informācija un padomi

      Darba laiks. Šrilankā sestdienas, svētdienas un katra pilnmēness diena ir brīvdiena. Bankas strādā no plkst.9.00 līdz plkst.13.00 no pirmdienas līdz piektdienai. Naudu ērtāk mainīt lidostā. Pēc naudas maiņas darījuma čeks ir jāsaglabā līdz brauciena beigām, jo tas būs nepieciešams, lai samainītu pāri palikušo valūtu. Bankomātus atradīsiet lielākajās pilsētās. Veikali strādā no pirmdienas līdz piektdienai no plkst. 10.00 līdz plkat.18.00.

      Tējas nauda. Tējas naudas atstāšana Šrilankā ir ļoti izplatīta. Restorānos apkalpošanas maksa bieži tiek iekļautas cenā, bet parasti šo naudu saņem vadība, tāpēc tējas naudu dod arī konkrētajam darbiniekam. Tējas naudu cer saņemt autovadītāji, gidi, viesnīcas apkalpojošais personāls. Parasti tējas naudas apmērs ir 100 Šrilankas rūpijas.

      Transports. Sarežģītu satiksmes apstākļu dēļ neiesaka izmantot vietējo autobusu un vilcienu satiksmi, nomāt automašīnu. Pirms brauciena ar taksometru vai ar tā saucamo tuktuku iepriekš vienojieties par maksu.

      Ierobežojumi. Tempļa apmeklējuma laikā nepieciešams noaut apavus, nav atļauts valkāt īsus svārkus, šortus, blūzes bez piedurknēm. Tempļos nedrīkst pagriezties ar muguru pret Budas statuju – Jums jābūt uzmanīgiem fotografēšanas laikā, kā arī neizmantojiet zibspuldzi. Par aizliegumiem brīdina speciālas zīmes. Nedrīkst pieskarties otra cilvēka galvai. Nefotografējiet valdības ēkas, militāri apsargājamus objektus. Palūdziet atļauju, pirms fotografēt vietējos iedzīvotājus. Nedzeriet ūdeni no krāna – pērciet to tikai specializētos veikalos.

      Suvenīri. Dārgakmeņi un pusdārgakmeņi: safīri, rubīni, kaķa acis, topāzi, cirkoniji, ametisti, akvamarīni; batikoti audumi; tēja; garšvielas (kanēlis, muskatrieksti, ingvers, kardamons, krustnagliņas, pipari); ziloņu figūriņas.

      Interesanti zināt

      Apmeklējiet nacionālos dabas parkus, tējas plantācijas un garšvielu plantācijas.

      Izbaudiet īstu Ceilonas tēju (vietējie iedzīvotāji ir pieraduši dzert stipru tēju ar pienu) un nacionālos ēdienus.

      Nepalaidiet garām iespēju iepazīt budismu – tā nav tikai reliģija, bet gan dzīvesveids, filozofija.

      Pavērojiet mazo zilonēnu barošanu un peldināšanu Pinnavalā.

      Iepazīstiet vietējo iedzīvotāju ikdienu.

      Tropu paradīze

      Tropiskā sala atrodas Indijas okeānā, pie Indostānas pussalas dienvidu gala. Šrilankas ziemeļus un Indijas dienvidus atdala Polka jūras šaurums 35 km platumā, bet savieno Ādama tilts – sēkļu un koraļļu salu virkne. Saskaņā ar leģendu Ādams, izraidīts no paradīzes uz zemi (uz Šrilankas salu), nogāja pa šo tiltu uz kontinentu. Salas forma ir iedvesmojusi tās pirmatklājējus un iemītniekus salīdzināt to ar pērli, dārgakmeni, ar mango augli.

      Salas platība ir 65 tūkst. km2, garums – 434 km, maksimālais platums – 225 km. Tās salīdzinoši nelielajā teritorijā ir atrodama vienreizēja ainavu daudzveidība. Šeit skatienu pārsteidz neskaitāmi zaļie toņi: gaiši zaļās kokospalmas un blāvāki dūmakā tīti mitrie meži, līdzenumos rīsu lauki no smaragdzaļa līdz iedzeltenam, kalnos – tumši tējas krūmi, bet piekrastē un upju tuvumā – mangrovju un bambusa audzes, kaučuka koku piesātinātais zaļums. Zaļš – kur vien paskaties, līdz pat tirkīza krāsas okeāna viļņiem. Plašas pludmales lagūnās ir aizsargātas ar koraļļu rifiem, smilšu sēkļiem. Līči, plūdēniem apveidiem iespiežoties krastā, aicināt aicina nopeldēties.

      Augu valsts daudzveidību nodrošina purvainie rajoni dienvidu un rietumu piekrastē, sausās savannas ziemeļos un ziemeļaustrumos, garenie sālsezeri un zāļainie klajumi dienvidaustrumos.

      Dienvidos un centrā slejas pauguru grēdas un tā dēvētie salas kalni (piemēram, Sigīrija), kuru augstums sasniedz 2000 m un vairāk. Visaugstākie no tiem ir Pidurutalagala (2524 m) un Ādama smaile (2245 m), kur dodas svētceļnieki, godājot šo kalnu kā svētu. Plato un aizas, ielejas un gravas, kalnu virsotnes un tējas krūmiem apauguši pauguri – pateicoties tiem, Šrilankas centrālā kalniene skaitās viena no visskaistākajām Āzijas ainavām.

      25 lielas upes sākas kalnos un nes savus ūdeņus uz piekrasti, daudzas no tām, pārvarot krāces, veido ūdenskritumus. Visgarākā un nozīmīgākā Šrilankas upe ir Mahaveli-Ganga.

      Klimats un tūrisma sezonas

      Pateicoties tropiskajam musonu klimatam, vidējā gaisa temperatūra uz salas ir 30°C, gaisa mitrums līdz 90%. Piekrastē cauru gadu pūš viegla brīze. Kalnos, piemēram, Nuvara-Elija apvidū,