Liina Metsküla

Nutika reisimise ABC


Скачать книгу

e>

      SISSEJUHATUS

      Ö eldakse, et aega jagub ja homme on ka päev. Paljude asjade puhul need ütlused kehtivadki. Reisimine ei ole aga üks neist.

      Ma räägin selle raamatu lehekülgedel lugejaga nagu oma sõbraga. Pean siin sinuga maha vestluse, mida olen tegelikult oma elus juba korduvalt teinud. Ma vastan küsimustele, miks sa peaksid minema reisima, miks võiks seda kohe teha, kust raha saada, kuhu ja miks minna. Samuti annan palju praktilist nõu. See raamat on ühtaegu nii inspireeriv kui ka kasulik lugemine.

      Miks reisida täna, mitte homme?

      • Homme pole sul ka piisavalt palju raha.

      • Homme on sul samuti vaja arved maksta.

      • Homme on sul samad hirmud mis täna.

      • Homme pole sa ikka veel kindel, kas teed õige otsuse.

      • Homme ütled sa sedasama mis täna. See on suletud ring. Mine kohe!

      Kui sa, hea lugeja, mõtled nüüd, et seda kõike on mul arvuti ees klõbistades lihtne öelda, siis ma vastan: millest ma selles raamatus räägin, olen ise läbi teinud. Veelgi enam, oleksin tahtnud teada kõike seda, mida nüüd kirja panen, kaheksa aastat tagasi, kui ise alustasin.

      I

      REISI KOHE!

      M õni inimene ütleb, et reisimine on aja ja raha raiskamine – käid korra reisil ära ning aeg ja raha on läinud. Nende hinnangul tuleks selle asemel raha koguda, et osta näiteks uus televiisor. Eks uus televiisor võib samuti tore olla, kuid lõppude lõpuks: kui õnnelikuks sind teeb igal õhtul laia teleri ees vedelemine?

      Teine tüüp inimesi peab reisimist aga investeeringuks oma ellu. Nemad ei taha majatäit asju, vaid usuvad hoopis, et maailma nägemine teeb paremaks inimeseks. Mina kuulun ilma mingi kahtluseta nende viimaste hulka ja mul on hea meel, et taoliste inimeste arv suureneb pidevalt.

      Minu pere on olnud väga toetav. Pärast keskkooli lõppu olen kodust ära olnud väiksemate ja suuremate perioodide kaupa, seega on nad juba enam-vähem harjunud, et mingil hetkel tuleb mul jälle hull idee pähe ning ma kaon nelja tuule poole. Vanaema oli alguses üsna skeptiline – ta ei mõistnud, miks on vaja “raha raiskamas käia”, kui saaks kodus “tavalise inimese tööd teha” ja raha teenida. Pärast minu viimast reisi – üheksa kuud eri riikides – muutus tema suhtumine kardinaalselt. Hoidsime ju ema-isa vahendusel kogu aeg ühendust ning ta teadis kõike, nägi läbi minu silmade kohti, mida tema pole kunagi näinud. Kui ma olin paar nädalat kodus olnud, tuli ta minu juurde ning ütles: “Liisu, nüüd ma saan aru, miks sa teed, mida sa teed. Ja ma toetan sind täielikult. Ma näen, et sa saad hakkama, ning ongi õige just praegu reisida, kui oled noor.” Mulle oli see väga oluline muutus meie suhtlemises.

      Mari-Liis, 23

      MIKS SA PEAKSID REISIMA MINEMA?

      nool Kasvatad oma iseseisvust. Kui vähegi otsustad minna reisima üksi või kaaslasega (see tähendab ilma turismigrupita), teed endale pikemas perspektiivis teene. Kõik tekkivad probleemid pead lahendama ise. Ööbimispaiga pead ise üles leidma. Kohalikega pead suhtlema ise, räägid sa kohalikku keelt või mitte. Reisimine muudab sind palju iseseisvamaks ja aitab sul hirmu võita, sest paneb sind silmitsi olukorraga, kus nendid: kas ma teen selle ära või jääbki tegemata.

      nool Su maailmapilt laieneb. Reisides näed, kui erinev on meie kodumaa kogu ülejäänud maailmast. Sa õpid iga päev midagi juurde. Kas oleksid sa Eestis teadnud, et maailma kõige suurem bioluminestseeruv laht asub Puerto Ricos ja kõrgeimad palmipuud kasvavad Kolumbias Cochora orus? Samuti avastad sa suure tõenäosusega endas asju, mida ei arvanud oskavat või suutvat.

      nool Kasvatad tolerantsust. Paraku tundub, et eestlased üldiselt tolerantsusega ei hiilga. Üks asi, mis tolerantsust kasvatab, on reisimine. Puutudes kokku nii paljude inimeste, kultuuride ja religioonidega, õpid sa teistega arvestama ja nägema maailma selle mitmekesisuses.

      nool Hakkad olemasolevat hindama. Inimene kipub iga asja üle virisema. Vaadates oma kodust natuke kaugemale (isegi Euroopast kaugemale), tuleb tunnistada, et tegelikult ei ole meie elul viga midagi. Ma ei taha öelda, et elu siin oleks lust ja lillepidu. Loomulikult on ka Eestis vaesust, kuid võrreldes enamiku paikadega maailmas on elu siiski hea.

      nool Sa koged pööraseid seiklusi. Reisides on sinu elu suure tõenäosusega mitu korda huvitavam, kui elades kodumaal. Üks nädal reisides võrdub mitme kuuga Eestis. Kahtlemata on ka stabiilsus elus üliolulisel kohal, kuid kõigile mõjub värskendavalt astuda aeg-ajalt välja mugavustsoonist.

      nool Jõuad endas kergemini selgusele. Kui oled juhtumisi jõudnud oma elus punkti, kus ei tea enam, kuidas edasi minna, võib abi olla reisimisest. Uute inimestega tutvumine ja uute kohtade nägemine aitab sul endas selgusele jõuda.

      nool Küsid endalt: kas õnn võrdub rahaga? Jõudnud asjades selgusele, võid endalt küsida, kas õnn võrdub rahaga. Kas sa tahad nädalas 50 tundi tööd rügada, et sul oleks olemas KÕIK materiaalne? Või tahad sa elada väiksema hulga asjadega, aga olla vaba?

      Reisimine või teel olemine on mitte iial lõppev elukool. Iga inimene, riik, situatsioon õpetab sulle midagi. Eestis elasin oma igapäevases mugavas mullis, teadmata, kuidas elu mujal maailmas käib. Olles külastanud hulga riike ja olnud nii kaua kodunt, oma mugavast mullist eemal, tunnen, et reisimine muudab mind iga päevaga paremaks inimeseks.

      Eks nende aastate jooksul olen palju õppinud ja omajagu muutunud. Aga just tänulikkus on see, mida siinkohal esile tõstaksin. Ei möödu ühtegi hommikut, kui ma ei oleks oma elu eest tänulik. Tänulik selle eest, et mul on võimalus olla siin, kus praegu olen, ja teha just seda, mida praegu teen. Ja muidugi, ma ei suuda iial olla piisavalt tänulik oma vanematele selle suurepärase töö eest, mis nad tegid minu ja mu venna kasvatamisel.

      Maailmas ringi reisides olen taibanud, kui vähe on tegelikult õnneks vaja ja et midagi ei saa võtta iseenesestmõistetavalt, sest kõik hea võib vaid ühe hetkega ära kaduda ja lihtsalt läbi saada. Seepärast tulebki nautida igat väikest hetke ja olla kõige eest tänulik.

      Kadri, 26

      MILLAL OLEKS ÕIGE AEG REISIMA MINNA?

      Sul on ilmselt soov minna reisima või välismaale tööle, kuid küsid endalt, millal oleks selleks kõige õigem aeg. Kas see aeg üldse tuleb? Mina arvan, et sobivaim aeg on täpselt siis, kui tunned, et nüüd on sul vaja minna ja maailma avastada. Kõige sagedamini tekib selline maailma vallutamise tunne just noortel, kui nad on lõpetamas kooli või ülikooli. Üks etapp nende elus saab läbi ja enne “tõsise elu” alustamist (ehk tööleminekut) võiks maailma näha.

      Näiteks Ameerika Ühendriikides on ülimalt levinud võtta pärast keskkooli lõpetamist vaba aasta, mille jooksul noor inimene peaks jõudma selgusele, mida ta tahab edasi teha. Kuigi Eestis seda nii palju ei harrastata, on taoline tendents üha enam tekkimas. Kui kahtled, miks minna noorena reisima, siis siin on mõningad argumendid.

      nool See aitab elus selgusele jõuda. Nagu mainitud, on reisimine hea vahepaus gümnaasiumi ja ülikooli (aga ka ülikooli ja töölemineku) vahel – üks