в якій зазначені його дані: ім’я та точний час застосування турнікета;
– кожні 30 хвилин треба послабляти трохи турнікет, щоб надходило кровопостачання до кінцівок;
– повне зняття турнікета тільки в лікарні.
Зупинка кровотечі за допомогою турнікета САТ
Турнікет САТ було розроблено для надання допомоги військовослужбовцям, однак, враховуючи його ефективність, зараз його використовують в цивільних умовах.
3.4. Домедична допомога в разі травм
3.4.1. Поранення грудної клітки
Ушкодження грудної клітки поділяють на закриті (забиття, здавлювання, перелом ребер) і відкриті (поранення). Поранення, в свою чергу, поділяють на проникаючі (супроводжуються порушенням цілісності плеври) та непроникні (без порушення цілісності плеври). Ушкодження грудної клітки можуть сполучатися з ушкодженням внутрішніх органів грудної порожнини – легень, серця.
При проникаючих пораненнях і розривах легень виникає пневмоторакс (надходження повітря в плевральну порожнину). При ушкодженні судин грудної стінки чи легень і кровотечі у плевральну порожнину виникає гемоторакс.
Види пневмотораксу:
– відкритий: повітря в момент вдоху заповнює плевральну порожнину, а в момент видиху виходить із неї;
– закритий (напружений): виникає при травмі грудної клітки, що супроводжується розривом легень або бронхів. До розриву легень найчастіше призводить зміщення уламків при переломі ребра чи різке напруження легень у ділянці коренів у момент удару. Через розрив легень або бронхів у плевральну порожнину потрапляє повітря, в результаті чого легеня стискається та тисне на центральні судини і серце.
Якщо при розриві трахеї чи бронхів повітря потрапляє в середостіння – розвивається емфізема середостіння.
– клапанний: повітря в момент вдоху надходить у плевральну порожнину, а при видиху через зсув тканин у рані та її закриття не виходить назовні. При цьому виникає напружений пневмоторакс, який призводить до здавлювання судин і серця.
Ознаки пневмотораксу:
– прискорене дихання;
– грудна клітка випинається з боку ураження, не бере участі в диханні;
– надування судин в області шиї;
– зміщення зони кадика в протилежну сторону від поранення.
Допомога при пневмотораксі:
– Використовується повітря – непроникний (оклюзивний) матеріал, який фіксується клейкими смужками з трьох сторін, четверта сторона залишається вільно відкритою, дозволяючи йому функціонувати як клапан.
У разі, коли є рани грудної клітки в місці проекції серця, висока імовірність його ушкодження. При потраплянні крові між листками перикарда (зовнішніх серцевих оболонок) спостерігається здавлювання серця (тампонада). При розвитку тампонади серця з’являється синювате забарвлення шкіри обличчя та шиї, пришвидшений слабкий пульс, зниження артеріального тиску.
Травми живота
Розрізняють закриті та відкриті травми живота. Серед