будинків. Стіни з черепашника товсті, тож практичні одесити роблять у них ніші, де ховають різне добро.
Олесь відчинив стінну шафу, але там, як завжди, стрункими рядами стояли підручники. Жодного натяку на скарб не було. Костянтин Іванович витяг декілька книг і підняв клапоть шпалерів.
"Справжня схованка!" – подумав Олесь, наглядаючи, як дід дістає маленьку, старовинну на вигляд скриньку.
– Я й сам усе це випадково виявив – під час революції господарі зберігали там свій маєток.
– Великий маєток?
– Та так, пару мільярдів.
– Ти що, діду, жартуєш?
– Нітрохи. Там були переважно керенки. А на пару мільярдів керенками можна було за тої пори купити лише мішок картоплі.
– І все? – розчаровано поспитав Олесь.
– Ні, там були ще одеські гроші та облігації.
– А що це за одеські гроші?
– Слухай! Кожна революція мусить змінювати життя людей на краще, та найчастіше виходить навпаки. Так було і в сімнадцятому році.
В Україні одна влада змінює іншу. Економіка, а з нею
Й фінанси зазнають цілковитого рейваху. Пересуватися просторами імперії стає і важко, й небезпечно. Бракує і грошей. Уряди так хутко міняються, що гроші зі столиць, де їх друкують, деколи просто не доходять у провінцію. Трохи більше ніж за півтора року влада в Україні чотири рази переходила з рук до рук. Центральну Раду, що очолювала Українську Народну республіку менше року, змінив уряд гетьмана Скоропадського, а Республіка обернулася Українською Державою. Вже за шість місяців урядування в країні перейшло до Директорії, що її очолював С. Петлюра (14 листопада 1818 року), а 1 червня 1919 року тут запанувала радянська влада. А ще білогвардійці, німці й чимало самозваних правителів та отаманів. Та жити треба за будь-якої влади, й місцеві власті починають самі друкувати гроші. Декотрі роблять просто. Наприклад, Нестор Махно ставить на грошові знаки досить грубо виготовлений штамп. На штампі напис: "1. РЕВ. АРМІЯ УКРАЇНИ МАХНА/50 руб." Таким способом махновці обертають денікінські п'ятирублівки в п'ятдесятирублівки. Зиск очевидний, вартість банкноти збільшилася вдесятеро. Гроші стрімко знецінюються. У величезній кількості почали з'являтися так звані грошові сурогати, що їх почали друкувати всі, кому не ліньки. Серед тих, хто випускав гроші за тої пори, можна зустріти і Бердичівське товариство заохочення конярства, і загадкову "Новоросійську "Чашку чаю", й "Одеський трамвай", і навіть катеринославський кооператив із грізною назвою "Геть хвости".
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.