Андрій Курков

Приятель небіжчика


Скачать книгу

дістала! – зітхнув Дмитро. – Що в тебе?

      Я витяг пачку доларів і простягнув йому майже так, як він простягав бабусі водяний пістолет.

      – Тут п’ятсот п’ятдесят. З відсотками… – сказав я.

      Дмитро знову зітхнув. Йому, видно, не сподобався мій тон.

      – Слухай-но, – сказав він. – Ти ще не при тямі, чи що, після вчорашнього? Похмелитися тобі треба. Та й винен ти мені менше.

      – Як менше?

      Дмитро похитав головою і нормально, по-людськи посміхнувся – мені через цю посмішку відразу стало незручно, хоча я й не розумів, де я схибив.

      – Дивись! – сказав Дмитро. – Чотириста п’ятдесят – це борг.

      Я кивнув.

      – Після цього в тебе залишається п’ятсот п’ятдесят. От із цих грошей десять відсотків, розумієш?

      Я стенув плечима.

      Дмитро гмукнув.

      – Я завжди був проти подвійного оподаткування, – сказав він.

      Потім витяг з-під прилавка почату пляшку угорської «Палинки» і дві кришталеві чарки. Розлив.

      – Ти що, ображаєшся на мене? – запитав він, дивлячись мені просто в очі.

      – Ні. Зі мною щось коїться останнім часом. Вибач.

      – Ну, будьмо, – він підняв чарку. – Щоб усе в тебе було гаразд.

      Ми випили, і я відчув, як усередині в мене щось почало упорядковуватися, приходити до ладу. Я ніколи ще так виразно не відчував внутрішні зміни, як у цей день.

      – Хочеш пораду? – запитав Дмитро. – У тебе тепер є бакси. Треба їх розкручувати. Ти ж не збираєшся завтра вмирати, а щоб жити – завжди потрібні бабки. Розумієш? Є кілька варіантів. Найледачіший з них – віддавати бакси під місячні відсотки. Тільки не в усякі там трасти й фонди – ці дременуть із твоїми баксами через місяць. Є люди, я тебе познайомлю, нормальні люди. Вони беруть у тебе бакси під десять відсотків на місяць, а самі віддають лохам під заставу нерухомості під п’ятнадцять відсотків. Розумієш? Якщо лох платить відсотки, то тобі – десять, а їм – п’ять. Якщо лох не платить, то його хату чи гараж забирають і продають. І тоді тобі однаково десять, а їм двісті. Але – це їхня робота, а ти ні біса не робиш. Сидиш тільки й книжки читаєш. Га?

      Я кивнув і пообіцяв подумати.

      – Коли ти вже почнеш жити по-людськи? – цілком миролюбно зауважив Дмитро і налив по другій чарці.

      Ще до вечора я повернувся додому. Витяг із кишені баксову «решту», отриману від Дмитра, і залишив на кухонному столі. Потім уже роздягся.

      Мені тепер треба було боятися темряви. Це я вже розумів. У ситуації, котру я сам же й створив, був якийсь прикрий гумор. Через випадковість я продовжую жити, але за мною триває мною самим організоване полювання. І я не знаю, як його скасувати. Та й чи можна скасувати? Чи можна розповісти Дмитрові про все? Тоді, може, він сам доплатить Кості чи комусь, щоб довели справу до кінця, бо виходить, що я його дурив з коханцем дружини, дурив Костю, грав із ними, як із шаховими фігурами. Ні, треба знаходити інший вихід чи просто затягувати гру та в такий спосіб продовжувати день у день своє життя. Але й це мені не подобалося. Хоча тепер я дорожив кожним днем свого