uhkust oma keha eest hoolitsemise üle. Minu neli last on heaks näiteks selle kohta.
Kui Cara oli nelja-aastane, võttis ta eelkooli kaasa külmutatud brokolit, tooreid porgandeid, puuvilju ja rosinaid. Tema sõprade küpsised, krõpsud ja soolakringlid teda ei huvitanud. Ta uhkustas teiste ees: „Mina ei jää kunagi haigeks, sest ma söön tervislikult!“ Cara ei olnud kunagi haige, tal polnud kõrvapõletikku ega nohu, peale tuulerõugete mäletan ma vaid ühte viirushaigust tema esimese seitsme eluaasta jooksul.
Kord, kui Cara oli seitsmeaastane, läksin talle kohalikku spordiklubisse hommikusse treeningtundi järele. Teised lapsed sõid vahepalu, mida nende vanemad olid neile kaasa pannud: krõpse, küpsiseid ja komme, nagu tavaliselt. Me mõlemad märkasime, et kõik teised lapsed sõid rämpstoitu. Ta küsis minult: „Kas nende vanemad ei armasta oma lapsi?“
Ma vastasin: „Muidugi armastavad, Cara, need lapsevanemad lihtsalt ei tea, et see, mida nad oma lastele pakuvad, avaldab tulevikus nende tervisele ja heaolule nii halba mõju. Tulevikus saab minu üheks ülesandeks aidata inimestel teada saada, kuidas tagada oma lastele haigusteta elu, ning võib-olla saad sinagi mulle selles abiks olla.“ Selle raamatu kirjutamise plaan ja motivatsioon sündis suuresti just nendest olulistest vestlustest Cara ja minu teiste lastega.
Lapsed ei ole rumalad, nad mõistavad seda lihtsat põhimõtet, et sa oled see, mida sa sööd. Cara on praegu kümneaastane, kuid juba sel ajal, kui ta oli viiene, oli tal palju rohkem loogilist mõtlemist seoses hambapesu ja oma keha eest hoolitsemisega kui paljudel täiskasvanutel, keda ma tunnen. Lapsed mõistavad, et hoolitsev vanem nõuab neilt turvavöö kinnitamist, hammaste pesemist ja tervisliku toidu söömist. Lapsed mõistavad, et nende harjumuste kujundamisega väljendavad vanemad oma armastust ja et vastupidine käitumine tähendaks hoolimatust ja ohustaks tulevikus nende tervist.
Minu keskmisele tütrele, 13-aastasele Jennale, meeldib aidata mul välja mõelda, kuidas valmistada laste maitsemeelele sobivaid tervislikke toite. Küsisin temalt: „Kuidas saaksime panna lapsed sööma Kreeka pähkleid, mis sisaldavad nii paljusid tervislikke komponente, sealhulgas olulisi oomega-3-rasvhappeid? Ta aitas mul koostada õuna ja Kreeka pähkli üllatuse retsepti (vt lk 249). Samal õhtul sõid kõik minu lapsed seda magustoitu. Jennale meeldib, kui külla tulnud sõbrad aitavad tal välja mõelda tervislikke retsepte. Tema lemmik on virsiku smuuti. Ta segab omavahel kokku külmutatud või värsked virsikud, sojapiima, datlid ja linaseemned ning segab kokku isuäratava, kuid samas tervisliku vahepalajoogi. Ka tema sõbrad armastavad seda. Olen Jennale tänulik paljude selles raamatus toodud retseptide koostamise ja nende katsetamise eest oma sõprade peal. Ta on uhke selle üle, et on saanud mind aidata laste toidulaua tervislikumaks muutmisel.
Minu neli last, isegi kolmeaastane Sean, söövad iga päev rohelisi köögivilju. Nad on neid söönud imikueast alates. Viieaastaseks saades teadsid nad rohelistest köögiviljadestjuba palju. Nad olid õppinud, et rohelised köögiviljad on hädavajalikud meie keha immuunsüsteemi kilbi loomiseks, mis kaitseb meid ohtlike haiguste eest ja tagab meile tervise. Nad teavad, et rohelistes köögiviljades leidub ühe kalori kohta rohkem toitaineid kui üheski teises toidus ning et õhtusöögiks sööme me alati salatit ja aurutatud rohelist köögivilja. Neile kõigile meeldivad salatid ja rohelised aedviljad ning kööki sattudes näksivad nad sageli köögiletile valmis pandud tooreid või aurutatud ube või aurutatud artišokke. Lapsed õpivad kõige enam sellest, mida nende vanemad ja teised pereliikmed teevad või tegemata jätavad.
Kui pere kolib Taist Ameerikasse, ostavad ja söövad nad siiski Tai toitu. Inimesed armastavad tavaliselt kõige enam seda, millega nad on harjunud. Kümneaastasel lapsel väljakujunenud lapsepõlve toitumisharjumused püsivad tavaliselt kogu elu.
Mu tütrele Jennale ei meeldinud alguses hakitud käharalehine lehtkapsas, aga kui ta nägi meid kõiki seda regulaarselt söömas ja kuulis meid rääkimas, kui kasulik see on, otsustas ta seda paar korda proovida. Huvitaval kombel on sellest praeguseks saanud tema lemmik roheline köögivili. Meile meeldib see kõige enam kreemise India pähkli kastmega, mis koosneb toorestest India pähklitest, sojapiimast, sibulapulbrist ja köögiviljade kuivmaitseainest.
Minu vanim tütar Talia, kes õpib keskkoolis, on heaks näiteks nii lastele kui ka lapsevanematele, kes arvavad, et kui oma lapsi väiksena liiga tervislikult toita, hakkavad nad vastu ja vanemaks saades kujuneb neil toiduga hoopis ebatervislik suhe.
Temaga on hoopis vastupidi, keegi ei sunni teda tervislikult toituma, see on tema enda valik. Ta kasvas armastavas keskkonnas, kus söödi tervislikke, mitte ebatervislikke toite. Kasvades sai ta ka toitumisalase baashariduse, seega on ta teadlik toidu mõjudest inimese tervisele ja heaolule tulevikus.
Talia on mõistlik. Tema toitumine ei ole alati täiuslik, kuid üldiselt koosneb see tervislikust taimepõhisest toidust, välja arvatud mõni üksik erand paar korda kuus. Ta on ka aru saanud, et tema sõpradele ei meeldi, kui neid toitumise teemal õpetatakse või neile moraali loetakse. Ta ei püüa teisi oma toitumise usku pöörata, vaid on neile suurepäraseks eeskujuks. Ilma et Talia oleks oma sõpru mõjutanud, on need hakanud sööma tervislikumat lõunat, tegema paremaid toiduvalikuid ja küsima tema käest toitumise kohta.
Ühendades oma arstiteadmised ja selle, mida olen lapsevanemana õppinud, pakun teile käesolevas raamatus ajakohast meditsiinilist ja teaduslikku informatsiooni ning ka praktilisi nõuandeid, kuidas seda infot oma kodus parimal viisil rakendada. 1. peatükk annab ülevaate suurest hulgast toitumisalasest informatsioonist, mis on hädavajalik teie lapsele haigusteta elu tagamiseks, selgitades peamisi praeguste toitumistavadega seonduvaid probleeme ja võtmetegureid. 2. peatükk esitab parema toitumise põhialused, seostades need haiguste ennetamisega, ja annab ühtlasi selged juhised, mida järgida juhul, kui teie lapsed on haiged või peavad jagu saama mõnest terviseprobleemist. Lisaks kirjeldatakse tavameditsiiniga seonduvaid probleeme ning seda, kuidas retseptiravimite väär- ja liigkasutus võib meie lapsi kahjustada. 3. peatükk selgitab vähi ja autoimmuunhaiguste põhjusi ja annab teadusliku põhjenduse asjaolule, miks on täiskasvanueas avalduva vähi põhjuseks enamasti see, mida me lapsepõlves sööme. 4. peatükk räägib probleemidest, mis tekivad lapsevanematel seoses oma laste toitmisega, ja pakub lahendusi lapsepõlves esinevatele toitumisega seotud probleemidele. Antakse nõu, kuidas toime tulla valiva sööjaga ja kuidas täpselt hakata paremini toituma kogu perega. 5. ja 6. peatükk on teie pere uus kokaraamat. See pakub teile tervislikke toitumisplaane ja retsepte laste peal järele proovitud hõlpsasti valmistatavatest toitudest, mida lapsed armastavad.
Oma neljale lapsele isa olemine on minu elu kõige nauditavam ja tähendusrikkam osa. Meie lapsed on meie maailma kõige olulisem ja armastatum osa. Neile õnneliku ja tervisliku elu võimaluse andmine on üks suurimaid kingitusi, mida saame neile teha.
Kuulikindlad lapsed.
Tagage oma lapselehaigusteta elu
1
Kvaliteetse toitumise mõistmine
Selleks, et paremini mõista, kuidas meie inimkehad on loodud toitaineid omastama, peame vaatama oma metsikute eellaste poole. Geneetilise informatsiooni põhjal erinevad gorilla ja inimese DNA vaid 1,8 protsendi võrra. Šimpansid on inimestele veelgi lähemal ning nende DNA erineb meie omast vaid 1,6 protsendi võrra. Inimestel ja suurtel primaatidel on mitmeid sarnaseid füüsilisi ja sotsiaalseid omadusi: nais- ja meesisendite keha suuruse erinevus, perena elamine ning järeltulijate eest hoolitsemine emade poolt veel tükk aega pärast imikuiga. Šimpansid sõltuvad emast seitsmenda eluaastani. Primaadid on ka väga intelligentsed.
Kõik primaadid (kaasa arvatud inimesed) vajavad teatud määral kindlaid toitaineid, et tagada keha normaalne toimimine ja suurepärane tervis. Kõik primaadid tunnevad magusat maitset ja näevad värve ning neil on suur vajadus antioksüdantide, fütokemikaalide ja muude taimset päritolu toitainete järele, nagu C-vitamiin, K-vitamiin ja folaat. Magusalembus ja värvide nägemine tõmbavad meid küpsete ja värskete puuviljade poole, mis on kõikide primaatide loomuliku toitumise väga oluline osa. See primaatide loomupärane vajadus mitmekesise toitumise järele tagab nende organismile laialdase varustatuse toitainetega ja võimaldab