Коллектив авторов

19. sajandi inimene


Скачать книгу

CGT9 ametiühingutegelasi „antipatriootideks“.

      ETTEVÕTJA JA ÄRIJUHT

      Youssef Cassis

      Poole sajandi jooksul enne I maailmasõda kujunes ettevõtja ja ärijuht majanduses kaalukaimaks jõuks. Ärimehed olid Euroopa industrialiseerimise ja majanduse rahvusvaheliseks muutumise protsessis ühteaegu nii mootoriks kui ka produktiks. Majanduslik edukus 1880. aastatel tagas neile hea elujärje. Lääne-Euroopas tõrjusid nad kõikjal suurmaaomanikud kõrvale ja said ise kõige jõukamaks elukutsegrupiks. 1914. aastale eelnenud aega langesid aga ka nende ühiskondlikud ja poliitilised õpiaastad; see oli aeg, mil kogutud rikkus muundati sotsiaalseks staatuseks ja poliitiliseks jõuks.

      19. sajandi teisel poolel sai ärimeestest seega üks Euroopa ühiskonna väljapaistvamaid gruppe. Kas nad moodustasid uuenenud maailma uue eliidi? Võib-olla, kuigi sellele mõttele reageeriti mitmeti. Näiteks paiskas Thomas Carlyle1 ärimeestele näkku, et nad on ebaausad ja kitsid, kuid Joseph Schumpeter2 arendas teooria, mis määras nad „destruktiivseteks loojateks“, kelle saavutused moodustavad majandusliku arengu tuuma. Need hinnangud ei välistanud teineteist: hoolimata tohututest majanduslikest edusammudest ilmutasid ärimehed üldiselt vähe loomingulisust, kui küsimuse all olid neid mittepuudutavad sotsiaalsed, poliitilised ja kultuurilised vajadused. Et ärimeeste gruppi ajaloolisest perspektiivist täielikult mõista, tuleb arvestada mõlema aspektiga.

      Mitmekesisus ja muutumine

      Eelpool kasutati täiesti teadlikult üldmõistet „ärimehed“ tähistamaks mehi, kes seisid majanduslike ettevõtmiste tipus. Laiemat ühisnimetajat oleks raske leida – peale tõsiasja, et tegu oli pea eranditult meestega. Enne 1914. aastat polnud suuremate aktsiaseltside eesotsas või partnerina olulisemates eraettevõtetes ühtki naist. Naised võisid küll isa või vanaisa ettevõtte ja vara pärida, kuid nad ei tohtinud ise firmat edasi juhtida. Kaks väga tuntud näidet on Angela Burdett-Coutts (1814–1906), kes päris ka kuningale teenuseid osutanud pangast Coutts&Co. 50%, ja Bertha Krupp von Bohlen und Halbach (1886–1957), kes sai pärast isa Friedrich Alberti surma 1902. aastal legendaarse metalli- ja relvatööstuskontserni ainuomanikuks.

      Muidu aga moodustasid ärimehed erakordselt heterogeense grupi. Ärimees võis olla keskmise