Koncepcja wychowania fizycznego dla wszystkich etapów edukacji Zdrowie-Sport-Rekreacja
– piłka ręczna
Cele kształcenia:
Doskonalenie podstawowych umiejętności technicznych i założeń taktyki piłki ręcznej w stopniu pozwalającym na udział w rywalizacji sportowej na poziomie szkoły i poza szkołą.
Utrwalenie umiejętności współpracy w grupie i umiejętności podporządkowania się określonym regułom działania w zespole.
Utrwalenie zasad kultury kibicowania i dopingowania swoich faworytów – kulturalny kibic.
Rozbudzanie zainteresowania piłką ręczną, rozgrywki ligi krajowej i światowej, czołowe zespoły i zawodnicy.
Fakultet sportowy – pływanie
Cele kształcenia – wymagania ogólne:
Podniesienie umiejętności pływackich do poziomu umożliwiającego rywalizację sportową na szczeblu szkoły i rejonu.
Utrwalanie świadomości znaczenia aktywności ruchowej w wodzie i podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie zajęć w wodzie.
Ukazanie walorów zdrowotnych i rekreacyjnych pływania.
Fakultet sportowy – lekkoatletyka
Cele kształcenia:
Przygotowanie do udziału w rywalizacji sportowej w konkurencjach lekkoatletycznych.
Rozwijanie ambicji, wytrwałości w dążeniu do celu, wiary we własne siły.
Ukazanie walorów zdrowotnych i rekreacyjnych lekkiej atletyki.
Fakultet sportowy – narciarstwo
Cele kształcenia:
Rozwijanie wytrwałości w dążeniu do celu, kształtowanie ambicji.
Ukazanie walorów zdrowotnych i sportów zimowych.
Kształtowanie umiejętności narciarskich w stopniu umożliwiającym uprawianie rekreacyjne narciarstwa oraz udział w rywalizacji sportowej.
Rozbudzanie zainteresowania sportami zimowymi.
Fakultet rekreacyjny
Zajęcia rekreacyjne przeznaczone są dla wszystkich uczniów bez względu na ich sprawność. Głównym celem jest rozbudzenie potrzeby i chęci ruchu, czynnego wypoczynku, aktywności fizycznej przez wskazanie różnych, ciekawych i atrakcyjnych form. W ramach tego fakultetu należy zapoznać uczniów z jak największą ilością różnorodnych gier i zajęć rekreacyjnych. W planowaniu pracy nauczyciel powinien rozbudowywać treści, które dla uczniów są najciekawsze. Można dodatkowo zaproponować zajęcia takie jak: gry rekreacyjne i terenowe, biegi na orientację, atletykę terenową, narciarstwo, pływanie, ćwiczenia na siłowni, aerobik, oraz wszelkie inne formy ruchu na poziomie rekreacyjnym.
Cele kształcenia:
Wdrażanie do aktywnego wypoczynku, podnoszenie aktywności ruchowej przez różnego rodzaju formy rekreacji.
Kształcenie potrzeby ruchu i aktywnego wypoczynku.
Ukazanie pozytywnego wpływu zajęć ruchowych na zdrowie fizyczne i psychiczne.
Fakultet taneczny i innych zajęć ruchowych przy muzyce
Zajęcia tego fakultetu skierowane są głównie do uczniów zainteresowanych różnorodnymi formami tańca oraz ćwiczeniami rytmiczno–tanecznymi. W ramach tego fakultetu mogą być organizowane zajęcia obejmujące jedną lub kilka form tańca. Zajęcia powinny się odbywać w pomieszczeniu przystosowanym do prowadzenia zajęć rytmiczno-tanecznych, w miarę możliwości wyposażonych w duże lustra.
Cele kształcenia – wymagania ogólne:
Udział w różnorodnych formach aktywności fizycznej połączonej z muzyką.
Dbałość o estetykę ruchu. Rozwijanie zdolności rytmiczno-tanecznych, harmonii i piękna ruchu.
Fakultet turystyczny
Zajęcia fakultetu turystycznego powinny rozbudzać zainteresowania turystyczno-krajoznawcze, łączyć się z elementami krajoznawstwa i ekologii. Realizacja zajęć może się odbywać w powiązaniu z działalnością szkolnego koła PTTK. W zależności od warunków środowiskowych szkoła może prowadzić zajęcia turystyki kwalifikowanej: pieszej, rowerowej, górskie, kajakowej itp. Wszelkie zajęcia powinny być realizowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Sportu w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz.U. z 2001 r. Nr. 135, poz. 1516) oraz innymi obowiązującymi przepisami.
W pierwszej kolejności uczniowie powinni poznać walory turystyczno-krajoznawcze najbliższej okolicy.
Uczniowie w ramach zajęć z tego fakultetu mogą zdobywać odznaki turystyczne.
Cele kształcenia – wymagania ogólne:
Udział w aktywności fizycznej opartej o różnorodne formy turystyczne połączone z elementami krajoznawstwa i ekologii.
Opis założonych osiągnięć uczniów
W edukacji fizycznej występują dwa procesy – kształcenie fizyczne, a w nim kształtowanie ciała (umiejętności i sprawności) i kształcenie na temat ciała (wiedza), oraz fizyczne wychowanie (wartości, postawy, przekonania).
Dlatego w programie założone osiągnięcia uczniów dla kolejnych szczegółowych wymagań edukacyjnych określają, jakie umiejętności, wiadomości i postawy zdobędzie uczeń po realizacji materiału nauczania.
Podstawa programowa wychowania fizycznego cele kształcenia przedstawia w formie wymagań ogólnych, natomiast treści na-uczania zostały zapisane w postaci wymagań szczegółowych. Aby uświadomić każdemu nauczycielowi jego odpowiedzialność edukacyjną, w programie „Zdrowie • Sport • Rekreacja” wymagania szczegółowe zgodne z podstawa programową, czyli obowiązkowe osiągnięcia ucznia, które po zakończeniu czwartego etapu edukacyjnego powinien mieść opanowane, są wyróżnione i zapisane kursywą w każdym bloku tematycznym w zakresie postaw, umiejętności i wiadomości. Pozostałe, przewidywane efekty edukacji, czyli założone osiągnięcia uczniów są spójne z zaplanowanymi do realizacji treściami, a ich opanowanie i przyswojenie przez uczniów wynika jedynie z realizacji wybranego programu nauczania i może być realizowane wybiórczo przez nauczyciela, wraz z modyfikacją treści nauczania.
Opisane wymagania szczegółowe, czyli efekty kształcenia – przewidywane osiągnięcia uczniów, odnoszą się do zajęć prowadzonych w systemie klasowo-lekcyjnym, w ramach sześciu bloków tematycznych określonych w podstawie programowej:
– diagnoza sprawności i aktywności fizycznej oraz rozwoju fizycz-nego;
– trening zdrowotny;
– sporty całego życia i wypoczynek;
– bezpieczna aktywność fizyczna i higiena osobista;
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив