МОНЕТ
Перші металеві гроші виглядали не так, як нинішні. Спочатку люди просто використовували як гроші шматочки металу. Потім почали вводити певні стандарти ваги для цих шматочків, щоб полегшувати підрахунки й обмін. А щоб легше було дотримати стандарти, стали надавати шматочкам металу певну форму. У різних землях ця форма могла бути дуже різноманітною. Так, на Русі у давнину використовували срібні злитки певної форми і ваги (близько 200 г) – гривні. Європейським аналогом гривні була марка срібла. Вагу і форму гривні, а також вміст у ній срібла визначав князь, що правив країною. Як саме виглядали ті давні гривні можна дізнатися, зайшовши в Національний музей історії України – деякі гривні збереглися до наших днів. Подібні зливки у ті часи були в обігу й у багатьох країнах Європи.
В інших країнах перші металеві гроші могли виглядати зовсім по-іншому. У ряді країн Азії і Африки в якості грошей використовували смужки або палички з золота, міді, срібла або заліза.
■ Срібні гривні – зливки срібла, що використовували в різних князівствах Київської Русі. Національний музей історії України.
У деяких країнах в якості грошей використовували мідні вироби у вигляді вістрів для стріл. Це були саме грошові зливки, а не справжні вістря – на відміну від бойових, ніхто навіть не намагався їх заточувати. Просто злитки металу певної форми і визначеної ваги. Зустрічалися й інші форми металевих грошей. Так, у Північному Причорномор’ї довгий час були дуже уживані монетки у вигляді маленьких бронзових дельфінів.
■ Виготовлені з міді монети-«стрілки». Північно-Західне Причорномор’я, VII–V ст. до н.е.
■ Виготовлені у вигляді фігурок дельфінів бронзові монети з Північно-Західного Причорномор’я, VII– V ст. до н.е.
Нарешті в VII ст. до н. е. в Лідії, стародавній державі, яка існувала тоді в центральній частині сучасної Туреччини, було виготовлено перші монети. Цар Лідії Крез, який, згідно з давніми легендами, володів незліченними скарбами, випустив тоді гроші у вигляді золотих кружечків із зображеннями з обох сторін. Це були найперші у світі монети. Ідея виявилася вельми вдалою, і згодом чи не всі сусідні держави, а потім і всі, хто торгував з ними, і нарешті всі більш-менш розвинені держави також стали карбувати такі кружечки, тільки з іншими зображеннями. Форма невеликого кругляка виявилася ідеальною для металевих грошей. Спочатку з потрібного металу відливалися або висікалися кружечки певної форми.
При цьому певна його форма дозволяла дотримуватися і однакової ваги усіх кружечків. Після цього металеві кружки розігрівали, з тим, щоб вони стали м’якшими, а потім затискали між двох штемпелів і, б’ючи по верхньому штемпелю, наносили одночасно на обидві поверхні кружечка потрібні зображення.
■ Монети Лідії, виготовлені з золота й електра (сплава золота зі сріблом), VII–VI ст. до н.е.