які не зовсім відповідають їхній статі. Тож приємно, що Lego сьогодні виробляє і жіночі фігурки так званих чоловічих професій. Наприклад, серед асортименту Lego вже є фігурка хімічки в лабораторії. На жаль, вона з макіяжем – що, на думку вченої, якій належить ідея виготовлення таких фігурок, не дозволено, оскільки макіяж може впливати на хімічні реакції, – і так само прикро, що у фігурки немає захисних рукавичок. До персоналу інституту досліджень від Lego додали також фігурки палеонтологічки та астрономічки.
У Швеції один виробник іграшок випустив гендерно-нейтральний каталог іграшок, у якому хлопчики тримають у руках фен або ж у костюмі Спайдермена гуляють із дитячим візочком. Прекрасно! Але ж і дітей, які залюбки втілюють свої фантазії у грі відповідно до статі, теж не можна позбавляти того, що їм належить. Тож у мене виникає занепокоєння, коли у Швеції знаходить підтримку рух, який пропагує «гендерно-нейтральне виховання». Відповідно до його постулатів, батьків після народження дитини не можна запитувати, хлопчик у них чи дівчинка («бо жодної різниці немає»), діти мають носити нейтральний одяг, а замість ляльок чи машинок, які б могли давати їм таке задоволення, обмежуватися нейтральними щодо статі іграшками. Так дітей позбавлять значної частини радощів. Окрім того, немає жодних підстав вважати, що так вони переглянуть свої гендерно зумовлені вподобання до ігрової поведінки, адже йдеться про давні еволюційні й генетично закладені шаблони. Тож питання постає не тільки про те, що поганого в зумовленій статтю поведінці, але й про те, якої шкоди може завдати гендерно-нейтральне виховання.
Отже, ця справа нерідко виходить за розумні межі. Один місцевий політик навіть запропонував заборонити хлопчикам мочитися стоячи. У Швеції також замислилися над уведенням у мову нейтрального особового займенника «hen» замість «hon» (вона) чи «han» (він). У бік критиків, які присвятили цій темі критичні статті, полетіли погрози. Один із них навіть мусив залягти на дно. Якби гендерно-нейтральне виховання потребувало дозволу, то жодна комісія з питань етики не підтримала б такої пропозиції. Однак із власними дітьми батьки мають право експериментувати багато в чому.
Тост за статеві відмінності! Бо яке без них було б життя? Навесні 2014 року ми з дружиною та чотирирічним онуком, що мешкає в Парижі, поїхали у Діснейленд. Точно не той парк, куди б мене тягнуло щороку, враховуючи навіть видатні професійні паради з усіма відомими персонажами та діснеївськими історіями. Цього дня ми всюди наштовхувалися на дівчаток у сукенках принцес. Серйозність і радість, з якою вони носили ці вбрання, чітко показала, що так вони вирушили в інший світ – світ, який я б не хотів у них забирати. На зустріч із суворою реальністю у них іще буде вдосталь часу.
Статеве дозрівання і дорослішання
Перехідний вік: період життя, коли діти перестають ставити запитання і починають оспорювати відповіді.
Перехідний