Марина и Сергей Дяченко

Сліпий василіск


Скачать книгу

маленький сквер в його кінці був темним і незатишним. Улії ніколи не вдавалося знайти спільну мову з цими деревами – вони здавалися їй потворними, вона здавалася їм небезпечною.

      Зараз у сквері не було тихо й не було темно. Горіли червоні вогники, крихітні, як іскри, але, на відміну від іскр, довговічні; Улія зрозуміла, що в парку Людва. Що вона розмовляє, курить, грає і співає.

      З цікавості вона підійшла ближче. Голоси зливалися – їй доводилося докладати зусилля, щоб зрозуміти, про що тут йдеться; здається, було якесь свято, і, замість того щоб зустріти його під дахом, у світлому вікні, ця Людва – молода – курила й співала в скверику.

      Улія знудилася й уже повернулася, щоб йти, коли щось змінилося. Молода Людва, як і раніше, сміялася і курила, але з її товщі раптом виринув звук, що змусив Улію почекати з відходом.

      Це була пісня.

      Улія залишилася спочатку просто тому, що їй сподобалася мелодія. Минула хвилина, інша, їй раптом стало легко й спокійно, легше й спокійніше, ніж за спиною в Переула летіти крізь Місто на мотоциклі; їй згадалися вогні над річкою, дихання старого Моста, лінії узбіч, що сходяться в точку – там, далеко, де всі щасливі. Їй пригадався тополиний пух, що покриває решітки водостоків, перезирці світлофорів опівночі, поточний по бульварах літній колір мобілів, блиск хрому та скла, святковий шум Міста, що прокидається на світанку – і вона посміхнулася, сама не знаючи навіщо.

      Пісня була проста і справжня. Улія ступила два кроки вперед, примружилася і заморгала, ніби намагаючись викинути з очей смітинки. Людва незвично роздрібнилася перед її очима, як фасад дробиться вікнами, якщо довго на нього дивитися. Улія побачила, що Людва складається з окремих… як їх краще назвати? І один із них стоїть на лавці з гітарою в руках, і його пісня, слів якої Улія не розуміє, утримала її і не дала піти…

      Той, що співав, замовк, і Людва – інша Людва – заплескала в долоні. На цей раз Улії вдалося розібрати окремі слова: ну, Сашко, ну, хлопче, ти даєш…

      Значить, цей окремий, що випав із Людви на здивованих очах Улії, значить, цей, що співав, називається Сашком, Хлопцем…

      Вона пішла вперед, нітрохи не роздумуючи.

      – Ти добре співаєш, – сказала Хлопцеві так само просто, як казала часом ліхтарям: усе, мовляв, скоро владнається.

      Він дивився на неї зверху, з лави, і, здається, не знав, що відповісти.

      Хто це, питала Людва за спиною Улії.

      – Заспівай ще, – сказала Улія.

      Він зліз із лави.

      – Ти хто? – запитав він. – Ми знайомі?

      – Я Улія, – сказала вона нетерпляче. – Будеш співати, чи мені піти?

      Людва щось бурмотіла. Трошки сміялася. Улія дивилася на Хлопця, і той чомусь ніяковів під її поглядом.

      – Гаразд, – сказав він нарешті. – Якщо жінка просить…

      І заспівав.

* * *

      Наближався світанок, рух майже зовсім згинув з вуличок і проспектів, а ця дивна Людва, що оточувала Сашка в сквері, усе лопотіла сміялася, і Улія не могла зрозуміти, чому Хлопець зволікає.

      – Ти не хочеш йти зі мною? Чому?

      Людва щось говорила.

      – Та