patust kaugemal hoida, et mitte lisada kolhoosi kontole uusi prohmakaid.”
„Taga targemaks,” vihastas kapten ja tõukas tooli järsult lauast eemale. „Kurat, ega meie süüdi ole, et Olhonil ei osatud oma kraami ära peita.” Markoni kustutas koni konservipurgi kaanele ja teeskles raadiožurnaali lappamist.
„Noh, mina ka ei tea,” kehitas ta silmi peites õlgu, „kuid raadioeetris liiguvad jutud, et kolhoosis on asjad väga tõsised.” Otsustavalt pöördus Volmer uuesti laua juurde, haaras blanketi ja asus seda kindla käega täitma.
„Raadio RKK Sink.
SRTR Roobaku meeskonna nimel tänan kõrge tunnustuse eest, mis väljendub nii meie suunamises vahetuseks Luanda sadamasse kui ka paile eraldatud minimaalses valuutakoguses.
Parimate soovidega
SRTR Roobaku KP Jaak Volmer.”
Lugenud veel kord teksti, ulatas Jaak radiogrammi radistile, kes pani prillid ninale ja uuris kirjutatut. Siis võttis ta prillid eest, vaatas küsivalt kaptenit ja päris arupidavalt:
„Jaak, kas see pole ehk liiga järsk? Sink selliseid asju ei kingi.” Volmer tõusis toolilt, lükkas selle korralikult laua alla ja vaatas Laubre Peetrile otse silma.
„Vaata, Peeter, ma võin küll sule sappa saada, kuid meeskonna ees on mu südametunnistus puhas – vähemalt olen ma püüdnud asju õige rivi peale sättida.” Markoni istus töölaua taha ja vangutas kahtlevalt pead. „Litsid mehed need Vargamäe omad,” pomises ta klassiku sõnu, varnast kõrvaklappe haarates.
„Tead, Markoni,” muigas Jaak ja haaras raadioruhvi lingist, „sõitsin mõned aastad tagasi laevanduse suurtel kaubalaevadel, vedasime tehnikat, tsementi ja muud kila-kola Aafrikasse. Enamasti tulime Euroopasse tagasi tühjalt ning see andis meeskonnale hea võimaluse suures tühjas trümmis võrk üles panna ja võrkpalli mängida. Milline hea meelelahutus pikkadel igavatel merereisidel.” Kõrvaklapid kaelas, jäi radist huvitatult kuulama. „Ühel päeval tuli aga laevandusest radiogramm,” jätkas Volmer endisi aegu meenutades, „milles seisis mustaga valgel: keelata laevade trümmis võrkpalli mängimine. Seda sellepärast, et mingil alusel oli õllesoe motorist pallist mööda hüpanud ja peaga raudseina tabanud − töötrauma missugune.” Kapten astus üle läve ja peatus veel korraks: „Nii ka meie kolhoosis, et võib-olla peaks seoses babiidiafääriga kalapüügi üldse ära keelama.”
Oli selge ja ilmne, et vee temperatuur ei andnud võimalust kalal parvedesse koguneda. Mõtlikult oli kapten jälle kaardiga silmitsi, kui akustiku sassis pea kaardilaua lambi valgusringi ilmus.
„Jaak Aleksandrovitš, siin rajoonis kala ei ole, merevee temperatuur alla 27 plusskraadi siin ei lange.” Rjabuškin vakatas, oodates kapteni reaktsiooni. Endiselt uuris Jaak süvenenult kaarti, mõeldes sellele, et akustik Rjabuškin oli mõne nädalaga tugevasti muutunud. Muidugi ei saanud Saulusest Paulust ja kindlasti poleks Jaak usaldanud meest viinapudeliga kahekesi jätta, kuid Nikolai võbelev ja ärev pilk, mis varem meenutas peksasaanud vana peni, oli muutunud normaalse inimese silmavaateks. Akustik oli täitnud oma lubaduse ja maganud tervelt 12 tundi järjepanu pärast nende esimest õnnelikku nootamist kalmistul. Muidugi ei olnud nende järgnevad nootamised kõik õnnelikud ja seda ei saanudki nõuda, kuid asjad olid kindlalt liikunud paremuse poole. Kuidagi oli juhtunud nii, et pärast iga nootamist kaasas kapten ka Nikolai tehtu analüüsimisse. Endise sõjaväelasena tundus Rjabuškinile selline lähenemine võõras. Tema oli harjunud käske saama, neid täitma ja hiljem kuulma enda aadressil kriitikat, kuid Volmeri ärgitusel hakkas Rjabuškin tasapisi avanema, tuues esile puudujäägid oma töös ja vihjates delikaatselt meeskonna vigadele, tegemata seejuures erandit ka kaptenile. Kui Volmer hilines nootamiskäskluse andmisel, siis seda ta ka akustikult kuulis, kuid see oli rüütatud vormi, mis kõlas umbes nii: „Jaak Aleksandrovitš, millegipärast kala kiirendas oma liikumist kahe sõlme võrra ja see tähendab, et kui oleksime osanud seda ette aimata, oleksime pidanud alustama nootamist 200 meetrit varem.”
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.