ja kenade vuntsidega, sugugi mitte eriti suur. Nende poeg, Väike Mikey oli mustajuukseline hiiglasekasvu noormees, umbes kolmekümnene, ja tema juures polnud miski väike. Väikese Mikey naine Siobhan hoolitses sinisesse riietatud vastsündinu eest. Beebi Mikey.
Kuusepuu vilkus ja säras. Kristy MacColl ja Shane MacGowan jutustasid muinasjuttu New Yorgist. Mulle anti taldrik vorstipirukatega ja õlu. Ma põrnitsesin õllepudelit, justkui poleks ma sellist kunagi varem näinud.
„Aeg on juba kohvi jaoks liiga hiline,” ütles proua Murphy. „Sa pead magada saama.”
Ma noogutasin ja pomisesin Murphydele tänusõnu Scouti järele vaatamise eest ja nad vaidlesid ühel häälel vastu, et tüdruk ei tüüdanud neid, vaid oli väiksematele lastele kaaslaseks ja rõõmuks. Nad olid kõige lahkemad inimesed, keda teadsin.
Ma arvan, et nad moodustasid väikese perekonna. Eirates kõiki Iiri katoliku stereotüüpe oli Väike Mikey nende ainus laps. Kuid kolm põlvkonda Mikeysid tundus olevat üks võimas suguvõsa, võrreldes minu, Scouti ja Staniga.
Murphyd olid üksikettevõtjatest torulukkseppade perekond ja ma märkasin, et isegi täna ei olnud neil tegelikult puhkepäev. Suur Mikey pidas oma iPadiga nõu, et välja selgitada, millal nad saaksid graafikusse sobitada naisterahva Barnetist, kelle kodus oli toru lõhkenud, samal ajal rääkis Väike Mikey mehega Camdenist. Temal oli boiler katki läinud. Ja kui minu mobiil hakkas vibreerima, teadsin kohe, et ka minu enda tööpäev polnud veel läbi saanud.
Vaatasin sõnumit ning see oli ebameeldiv. Mu vasaku silmalau lihas hakkas tõmblema. Asetasin käe silmale, et seda Murphyde eest varjata.
Suur Mikey ja Väike Mikey vaatasid mind kaastundlikult.
„Pühad,” ütles proua Murphy. „Kiire aeg.”
Suur maja asus Highgate’i väravaga piiratud kogukonnas.
Väraval oli silt „Aed.”
See oli Londoni kõrgeim koht, kaugel põhja pool Londoni finantspiirkonnast. Siin üleval oli õhk värske, puhas ja magus. Ma seisin väljaspool elektroonilisi väravaid, ametitunnistus käes ja hingasin sõõmu õhku, mis tundus tulevat mägedest.
Politseinik pani mu nime kirja ning elektroonilised väravad hakkasid avanema. Konstaabel Edie Wren kõndis kõrgetel kontsadel minu poole. Naise punased juuksed olid üles pandud ja tundus, et ta oli teel restorani kohtingule, kui talle helistati.
Ma vaatasin veelkord väravatagust kogukonda. „Kas need majad on kõik sellised, mis lukku keerati ja siis tühjalt seisma jäeti?”
Nüüd, mil Londonis oli rohkem miljardäre kui ükskõik millises teises maailma linnas, nägime palju hinnalist kinnisvara, mis osteti ära ja jäeti tühjalt seisma, samal ajal kui selle väärtus kasvas miljonite võrra.
Rikastel oli alati mõni teine koht, kuhu minna.
„Mõned seisavad tühjalt, kuid mitte see, mis meid huvitab,” ütles Wren. „See on perekond, Max.” Ta kõhkles hetke. Tundus, et ta ei suuda seda kõike uskuda. „Vanemad. Kaks teismelist last. Väga osavalt tehtud. Paistab, et nad kõik on hukatud.”
Väravad meie taga sulgusid.
Kompleksi kuulus kuus suurt maja. Meie lint oli neist ühe ümber tõmmatud ja teisel pool panid kohtumeditsiinieksperdid endale valgeid kaitseülikondi selga ning politseinikud trampisid jalgadega vastu maad, et sooja saada. Talvine pimedus hakkas võimust võtma ja meie autode sinised tuled tungisid läbi hämaruse.
Teisel pool kogukonda ümbritsevat kõrget müüri märkasin ma kaugusesse ulatuvat hooldamata rohelist metsatukka. Kuid puude vahel ja võssakasvanud metsaaluse keskel olid suured ristid ja kivist tahutud inglid, samuti vilksatasid iidsed võlvkambrid. See oli surnuaed, mis kuulus nüüd loodusele.
Highgate’i kalmistu.
Politseinikud koputasid teiste majade ustele, kus akendel vilkusid jõulukaunistuste tulukesed. Keset teed, mis oli meie autode poolt ummistatud, küsitles noor mustanahaline uurija inspektor Curtis Gane eraturvameest. Gane märkas mind, noogutas ning asetas käe turvamehe õlale. Mees oli šokist keeletu. Tal ei olnud kingi jalas.
„Turvamees teatas politseisse,” ütles Wren. „Ta tegi oma tavapäraseid ringe, märkas, et esiuks oli lahti ning astus sisse.”
„Ja tegi tervele majale tiiru peale,” ütlesin mina.
„Sinna ei saa me midagi parata,” ütles naine. „Kohtumeditsiinieksperdid võtsid tema mõõdud ja neid on lihtne teistest eristada.” Ta viitas elektroonilistele väravatele. „Ta ütles, et keegi ei pääse ilma tema teadmata sisse.”
„Siis tulid nad tagant,” ütlesin mina. „Müüri tagaosas asub Highgate West kalmistu.”
„Sinna on Karl Marx maetud, eks?”
„Marx on Highgate East kalmistul. Teisel pool Swaini põiktänavat, rahvale avatud poolel. Aga müüri tagaosas olev Highgate Westi kalmistu on avalikkusele suletud. See tehakse lahti vaid juhuslikeks giidiga ringkäikudeks ja matusteks.”
Wren vaatas kahtlustavalt metsas oleva surnuaia poole. Hämaruses oli võimalik näha vaid kivist ingleid, kes langetasid oma päid.
„Kas nad ikka veel siia matavad?”
Ma noogutasin. „Mina tuleksin sellest suunast,” ütlesin ma ja tõmbasin kätte paari kaitsekindaid.
Me näitasime lindi juures oma töötõendeid ja ma registreerusin veelkord. Olime väga vara kohale jõudnud ja kohtumeditsiinieksperdid polnud veel sisse läinud. Kõik olid tööks valmis, valgete riietega nagu jänkud, sinised kindad käes, kuid nad pidid ootama peainspektorit, kes tegevuspaiga üle vaataks ja kuritöökoha fotograafi, kes kõike seda jäädvustaks – puutumatult, rikkumatult, nii kohutavalt segipaisatuna, nagu me selle eest leidsime. Sest kui me kõik korraga sisse läheksime, ei näeks see koht enam endine välja.
Digiraadiotest kostis ebaselget elektroonilist jutuvada. Taamal lõhestasid karget õhku sündmuspaigale kihutavate kiirabiautode sireenid, nende vilkurid muutsid õhtupimeduse siniseks. Kõik peavad ootama peainspektor Pat Whitesone’i, et saada luba esimeseks otsustavaks pilguheitmiseks kuritööpaigale.
Just enne seda, kui me jõudsime avatud esiukse juurde, kus ootasid kaks politseinikku, jäi Wren seisma.
„Vaata,” ütles naine.
Sügavale põõsastikku oli lükatud puidust teivas. Umbes kümne jala pikkune ja valmistatud bambusest. Teiba ühes otsas oli S-tähe kujuline hõbedavärvi metallitükk. Lihunikukonks ja teivas, mis sarnanes algelise õngeridvaga. Levinud viis sissemurdmiseks.
„Õngitses,” ütles Wren. „Nii ta sisse pääseski.” Uurija pöördus, et kutsuda kedagi kohtumeditsiiniekspertidest. „Kas me saaksime selle teiba kaasa võtta ja sisse pakkida, palun?”
Bambusritv oli libistatud läbi kirjakasti ja lihunikukonksuga saadi kätte võtmekimp, mis oli lohakalt ukse kõrvale visatud.
„Kõik arvavad, et on kaitstud,” ütlesin ma ja raputasin pead.
Majas oli kohutav bensiinihais.
Valged helgiheitjad valgustasid pikka heledat esikut, mis viis kahekorruselise massiivse aatriumini, suure avatud ruumini, mille tagaosas oli klaassein. Keegi oli püüdnud seda põlema panna. Kaks tuletõrjujat uurisid mustakstõmbunud osa, mis võttis täielikult enda alla ühe kõrge seina ja pool köögipõrandat, samuti söögisaali. Seal seisis söögilaud kaheteistkümnele inimesele. Klaasseina taga oli kõik must.
Inspektor Whitestone kummardus poolpalja keha kohale. See oli teismelise poisi laip, ainsa haavaga lauba keskel. Poisi jalad olid veidra nurga all välja sirutatud ja ta silmad olid ikka veel avatud.
„Max,” ütles Whitestone vaikselt, võttis prillid eest ja hõõrus silmi. Oli olnud raske päev ja ma nägin tema näol pinget. Kuid ta hääl kõlas rahulikult, professionaalselt, olles valmis tööd edasi