Harvard Business Review

Juhi käsiraamat


Скачать книгу

lisavahendite taotlust allkirjastama? Ehk suudate veenda mõne teise üksuse juhti lahendama karile jooksnud projekti küsimust? Kui te väljaspool osakonda edu saavutate, usub meeskond, et saate asjadega hakkama.

      Tutvuge olemasolevate ideedega

      Oma positsiooni kindlustamiseks vestelge inimestega nii asutuses kui ka väljaspool. Lugege artikleid ja uurige aruandeid. Siis rääkige sellest kõigest oma meeskonnaga – ükskõik kas koosolekutel, liftis või meili teel. Juhina võib teid tabada kriitika, et te ei tea, mis tegelikult toimub, ega hooli sellest, mida eesliini töötajad peavad tegema. Säärase kahtluse kõrvaldamiseks veetke näiteks üks hommik oma tarneüksuse tööd jälgides või vaadates, kuidas teie insenerid riket kõrvaldavad. Näidake neile, et te tahate näha seda, mida nemad näevad. Sellest, mida te näete, püüdke hoolega õppida ja üritage seda ka teistega jagada.

      Selgitage oma otsuseid ja tegevust

      Andke selgelt teada teid ajendavatest motiividest ja väärtustest ning kirjeldage oma otsustusprotsessi. Ärge muretsege selle pärast, et te oma tegusid liigselt õigustate. Selle asemel keskenduge oma asjatundlikkuse ilmutamisele ja laiema organisatsioonilise konteksti edasiandmisele. Neist jutuajamistest on eriti palju abi siis, kui olete kollektiivis uus ja otsite võimalust, kuidas kõigiga tuttavaks saada. Kuid keskenduge käsil olevale teemale, et te ei takerduks oma kogemuste kõigi külgede üksikasjalikku ega asjakohatusse arutellu.

      Rääkige ausalt sellest, mida teate, ja sellest, mida ei tea

      Kunagi pole mõtet teeselda, et teate midagi, mida te tegelikult ei tea. Kui peaks selguma, et olete eksinud, jätab see teist paremal juhul lihtsalt rumala mulje, aga halvemal juhul panete meeskonna raskesse olukorda. Kui vaja, paluge asja selgitada, ning kuulake rohkem ja rääkige vähem. Ärge oma kogemusi väga jõuliselt afišeerige. See näitab ebakindlust ja kutsub esile alluvate ebaterve konkurentsi. Enesekindlust saate näidata sellega, et lasete teistel avalikult teie teadmisi täiendada.

      Hankige toetust

      Võib-olla siiski ei usalda meeskond teid veel päriselt. Keda nad siis usaldavad? Leidke inimesed, kelle arvamus teie valdkonnas loeb ja kelle seisukohad teie omi toetavad. Tsiteerige näiteks mõnd erialaajakirja, saavutage mõne ettevõttes töötava mõjuka isiku heakskiit või palgake sõltumatu asjatundja. Nende usaldusväärsus kinnitab teiegi oma ja näitab, et soovite tööle rakendada kõik, mis eduni viib. Nende kaasamine jätab eriti mõjusa mulje siis, kui nad esindavad mõnd sellist valdkonda, mida te pole oma kõige tugevama küljena esile tõstnud.

      Paluge teistel oma ideed proovile panna

      Arvatavasti teate, mida tähendab see, kui keegi armub omaenda ideedesse ega ole valmis kuulama kriitikat – või hoopis liigub oma ideedega liiga kaugele ja liiga kiiresti edasi. Näidake, et tervitate uusi mõtteid ja soovite oma ideed põhjalikult proovile panna.

      Teiste usalduse saavutamiseks teadlikult pingutamine võib esialgu isegi piinlik või lausa manipuleeriv tunduda. Pidage aga meeles: teie eesmärk ei ole inimesi veenda, et olete keegi, kes te ei ole. Pigem on teie eesmärk neile näidata, kes te tegelikult olete. Ja sellele tasub aega ning vaimujõudu pühendada küll, nagu te peagi näete.

      Usaldusväärne eestvedamine

      „Inimesed usaldavad teid siis, kui olete ehe ja usaldusväärne, mitte kellegi teise koopia,“ kirjutab ettevõtte Medtronic endine juhatuse esimees ja tegevjuht ning Harvardi ärikooli professor Bill George. George ja tema kaasautorid populariseerisid seda põhimõtet usaldusväärse eestvedamisena ning väitsid, et kõige tõhusamatel liidritel kujuneb tööst nende sügavalt isiklik üritus. Nad tegutsevad kirega ja käituvad kooskõlas oma väärtustega ning viivad ellu muudatusi, rajades avatud ja tähendusrikkaid suhteid oma ettevõtte töötajatega, kes hakkavad neid sügavalt usaldama. Niisugune usaldus põhineb asjaolul, et võimu maski taga märgatakse päris inimest, kelle motiivid, väärtused ja eesmärgid on kõigile avalikult näha. Selline ehedus on tugeva iseloomu oluline osa.

      Usaldusväärne liider töötab katsetades ja eksides välja oma isikliku stiili. Te saate välja arendada omaenda usaldusväärse eestvedamisstiili.

      Õppige oma elukäigust

      Omaenda elu tagamaade uurimine pakub teile tuleviku tarvis sihte ja inspiratsiooni. Kõik teie väärtused ja eesmärgid on kusagilt pärit. Praeguse mina ühendamine varasemate kogemustega aitab teil jõuda sügavama arusaamiseni sellest, miks te maailma sel viisil näete ja miks hoolite teile tähtsatest asjadest. Uurige minevikku ning õppige oma lugu selgelt esitama ja vabalt jagama.

      Mõistke oma välimisi ja sisemisi motiive

      Välimised motiivid on teie tegevuse eesmärgiks olevad välised tulemused: tunnustus, staatus, jõukus ja muu. Sisemised motiivid on need, mille poole püüdleb teie sisemine mina, näiteks isiklik areng või rahuldustunne, mida pakub teiste abistamine. Kõik liidrid tunnistavad, et välised mõjurid mängivad nende mõttemaailmas suurt rolli, ent tähtis on mõista sedagi, kuidas töö teile seesmiselt tähenduslike teemadega seostub. Kui olete need motiivid välja uurinud, saate otsida võimalusi neid järgida.

      Arendage eneseteadlikkust

      Kolleegidelt tagasiside saamine ja oma puuduste tunnistamine võib olla valus. Teiste inimeste – alluvate, kaastöötajate ja konkurentide – arvamustele peate siiski avatud olema, samuti arvestama, mida arvavad need, kellele te soovite muljet avaldada. Kui te ei tea, millisena teised teid näevad, võib teid muserdada igasugune negatiivne info, ükskõik kui tähtsusetu see ka ei ole. Mida selgemalt mõistate, missuguse mulje te teistele jätate, seda paremini suudate kriitikaga toime tulla. (Lähemalt saate eneseteadlikkuse jõust lugeda kolmandas peatükis „Emotsionaalne intelligentsus“.)

      Vastake kastis „Arendage endas usaldusväärse liidri omadusi“ esitatud küsimustele, et hakata mõtlema, kuidas saaksite juhi ja liidrina olla usaldusväärsem.

      Arendage endas Usaldusväärse liidri omadusi

      Usaldusväärse eestvedamise poole püüeldes peate oma identiteedi ja elueesmärgi üle järele mõtlema. Järgmised küsimused on teile selle juures abiks.

      1. Missugused inimesed ja sündmused teid teie varases nooruses kõige enam mõjutasid? Missugune see mõju oli?

      2. Kuidas te päevast päeva oma eneseteadlikkust arendate? Millal saate endale öelda, et just nüüd avaldub teie tõeline mina?

      3. Missugused on teie kõige tähtsamad väärtused? Kust need pärit on? Kas teie väärtused on pärast lapsepõlve oluliselt muutunud? Kuidas mõjutavad teie väärtused teie käitumist?

      4. Mis teid sisemiselt ja väliselt motiveerib? Kuidas te oma elus neid motiive tasakaalus hoiate?

      5. Missugune on teie tugivõrgustik? Kuidas meeskond teid kui liidrit õpetab? Kuidas peaksite oma vaatevälja avardamiseks meeskonda mitmekesistama?

      6. Kas teie elu moodustab terviku? Kas saate oma elu kõigis valdkondades – isiklikes asjades, töös, pereelus ja kogukonnas – olla üks ja seesama inimene? Kui mitte, siis mis teid takistab?

      7. Mida usaldusväärsus teie elus tähendab? Kas olete usaldus­väärselt käitudes liidrina tõhusam? Kas teil on tulnud oma usaldusväärsuse eest ka kõrget hinda maksta, ja kas asi oli seda väärt?

      Allikas: Bill George, Peter Sims, Andrew N. McLean ja Diana Mayer. „Discovering Your Authentic Leadership“ („Kuidas avastada endas usaldusväärne liider“). Harvard Business Review, veebruar 2007.

      Kuigi usaldusväärne eestvedamine on väärt eesmärk, võib selle teema lihtsustamine teid eksiteele viia. INSEAD-i ärikooli (Institut Européen d’Administration des Affaires) professor