Жюль Верн

Anioł kopalni węgla


Скачать книгу

ludzkich występujące z głębi przepaści i zwiększające się co chwila.

      Anna, oswajając się ze swem położeniem, przyszła powoli do przytomności i domyśliła się, że zbliża się już do kresu swej niebezpiecznej podróży.

      Nie śmiała się jednak poruszyć, wzniosła tylko oczy z przerażeniem ku przestrzeni, którą przebyła, i którą trzeba będzie jeszcze raz przebyć, aby wydostać się z tego okropnego miejsca, i zobaczyła malutki świecący punkcik: to była dla niej cała widzialna część nieba.

      – Drżąca, blizka omdlenia, z trudnością postąpiła ku odłamowi skały, na której upadła raczej, niż usiadła.

      Istoty jakieś dziwne krążyły koło niej, szły i wracały w otchłaniach krętych przejść, galeryi, korytarzy wązkich, ciemnych i wilgotnych, które schodziły się w punkcie wejścia do kopalni, lub wikłały, jak zakręty labiryntu.

      Krzyki, śpiewy dziwaczne rozlegały się pod sklepieniami, wstrząsanemi niekiedy hukiem, podobnym do wystrzałów armatnich.

      Były to wybuchy prochu, używanego do rozsadzania skał.

      Przy czerwonych błyskach latarni, umieszczonych w pewnych odstępach, Anna rozpoznała nakoniec, że ta gromada żyjąca, która ją otaczała, składała się ze zgiętych we dwoje kobiet, mężczyzn i dzieci, z worami węgli na plecach, oraz koni i mułów, zaprzężonych do ciężkich wózków.

      Oszołomiona, nie mogąc pojąć, co się wkoło niej dzieje, ujrzała nagle przysuwającego się ku niej Tomasza, męża Łucyi, który trzymając coś w rodzaju kosza płaskiego, rzekł:

      – Weź to, moje dziecko, włóż na ramiona i chodź za mną. Zaprowadzę cię do miejsca dla ciebie do pracy przeznaczonego.

      Rzekłszy to, zapuścił się w galeryę, zrazu na tyle wysoką, że mógł postępować razem z Anną, ale wkrótce przejście to zaczęło się stawać coraz niższem i ciaśniejszem, wreszcie Tom zatrzymał się, mówiąc:

      – Dalej, moje dziecko, nie mogę ci towarzyszyć, gdyż już nie zmieściłbym się w tem przejściu podziemnem. Musisz zatem iść sama aż do rębaczy, od których po napełnieniu kosza, wrócisz do miejsca, które ci już ukazałem.

      Rozdział II

      Anna pozostała sama wśród ciemnego podziemia; zdawało się biedaczce, że lada chwila wszystko runie na nią, że się zabłąka w labiryncie tym bez wyjścia i że już nigdy nie zobaczy jasnej, oświeconej słońcem przestrzeni nieba.

      Straciła zupełnie odwagę, chciała krzyknąć, ale głos jej zamarł w piersi. Zebrała jednak myśli i złożywszy pobożnie ręce, szepnęła:

      – Boże, nie opuszczaj mnie!

      Pokrzepiona modlitwą, ruszyła śmielej w dalszą drogę.

      Przejście stawało się coraz ciaśniejsze i niewygodniejsze, wreszcie Anna z wielką radością ujrzała się pośród jasno oświetlonej przestrzeni z nagromadzonemi wielkiemi stosami węgli, około których dzieci, od ośmiu do dwunastu lat, zebrane w dość wielkiej liczbie krzątały się pilnie.

      Była to chwila przeznaczona na przenoszenie węgli. Nikt nie zważał na Annę, nikt się nią nie zajmował; naśladując też swoje towarzyszki, podsunęła i ona ku robotnikom koszyk, który w jednej chwili napełniono ładunkiem. Jednocześnie dwóch silnych robotników ciężar ten włożyło jej na plecy.

      Anna ugięła się, ale na rozważanie nie było czasu, poszła więc za drugimi.

      W korytarzu, którym postępowała, często się potykała, potrącała o ściany. Idące za nią robotnice nagliły do pośpiechu; nieraz zdawało jej się, że traci siły. Doszła jednak do oznaczonego miejsca, i wysypując węgle, z uczuciem niewysłowionej radości pomyślała:

      – No, Bogu dzięki, pierwsza próba powiodła się, przezwyciężyłam samą siebie, stanę się teraz pomocą dla mego ukochanego ojca. Jakaż wielka radość napełnia moje serce!

      Po długich godzinach zajęcia nadszedł dla robotników czas posiłku południowego i godziny wytchnienia, których tak potrzebowali.

      Wnet wszystkie ręce wstrzymały się od pracy, drągi powbijano w stosy węgla, ładunki, złożone na prędce, leżały na samym środku drogi, tłum ludzi zapełnił galeryę, wiodącą do miejsca, zwanego przez górników: salą jadalną. Był to wspaniały olbrzymi pokój, z pysznemi gładkiemi kolumnami, w którym zdawało się, że złoto i błękit łączyło się z hebanem, że sklepienie przystrojone kropelkami wody, lśni się perłami rosy. Tysiączne pochodnie rzucały na tę scenę światło tak jasne, jak światło pająków i kandelabrów wielkiej opery paryskiej.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

      1

      młoda dziewczynka, która zapragnęła poświecić się pracy górniczej – dziś w wielu krajach prawo zabrania pracy kobiet w kopalniach, ale w czasie, w którym się akcya naszej powieści odbywa, nie było pod tym względem ograniczenia. [przypis autorski]

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

1

młoda dziewczynka, która zapragnęła poświecić się pracy górniczej – dziś w wielu krajach prawo zabrania pracy kobiet w kopalniach, ale w czasie, w którym się akcya naszej powieści odbywa, nie było pod tym względem ograniczenia. [przypis autorski]