Ярослав Гашек

Пригоди бравого вояка Швейка


Скачать книгу

на Сальмовій вулиці.

      Глава V

      Швейк у поліційному комісаріаті на Сальмовій вулиці

      Після гарних сонячних днів у божевільні над Швейком знову нависла чорна хмара. Інспектор австро-угорської поліції Браун влаштував зустріч Швейкові з жорстокістю римських намісників доби ласкавого імператора Нерона. Так само жорстоко, як вони свого часу говорили: «Киньте цього негідника християнина левам», – інспектор Браун наказав:

      – Киньте його за ґрати!

      Ані слова більш, ані слова менш. Лише очі пана поліційного інспектора Брауна заяскріли при цьому особливою протиприродною насолодою.

      Швейк уклонився і з гідністю промовив:

      – Я готовий, панове. Гадаю, «за ґрати» означає – до камери, а це не так уже й погано.

      – Не дуже-то в нас розперізуйся, – зауважив поліцай, на що Швейк відповів:

      – Я дуже скромна людина й буду вдячний за все, що ви для мене зробите.

      У камері на нарах в апатичній позі сидів замислено якийсь чоловік. Він, свідчили його очі, не вірив у те, що скреготіння ключа в дверях може означати для нього вихід на волю.

      – Моє шанування, добродію, – мовив Швейк, сідаючи біля нього на нари. – Чи не знаєте випадково, котра година?

      – Я вже живу поза царством годин, – відповів замислений чоловік.

      – Тут непогано, – вів далі розмову Швейк. – Ось і нари зроблено зі струганих дощок.

      Серйозний панок не відповідав. Він підвівся й почав швидко походжати невеличким простором поміж дверима й нарами, немовби поспішаючи щось урятувати.

      Швейк тим часом зацікавлено оглядав видряпані на стінах написи. В одному з них якийсь в’язень присягався небом, що оголошує війну поліції не на життя, а на смерть. Текст проголошував: «Начувайтесь! Влетить і вам!» Один в’язень написав: «Ідіть під три чорти, півні!»[51] Інший просто стверджував факт: «Я тут сидів 5 червня 1913-го, й зі мною поводилися пристойно. Йозеф Маречек, крамар із Вршовіце». Та був тут і напис, що вражав своєю глибиною: «Змилосердься, великий Боже…» – а під цим: «Поцілуйте мене в ду…». Літери «ду…» були, однак, перекреслені, а збоку написано великими літерами: «ФАЛДУ». Поруч якась поетична душа написала вірші:

      Ой сиджу я під вербою

      побіля потоку

      та згадую із журбою

      свою чорнооку.

      Панок, що бігав поміж дверима й нарами, немов на змаганні з марафонського бігу, нарешті зупинився, задиханий, знову сів на своє місце, стиснув голову в долонях і раптом заволав на все горло:

      – Випустіть мене! Ні, вони мене не випустять, – промовив він сам до себе. – Не випустять, та й годі. Я тут уже від шостої години ранку.

      На нього раптом найшла щирість, він випростався й запитав Швейка:

      – Чи ви часом не маєте при собі ременя, щоб я міг покласти цьому край?

      – Від усієї душі радий вам прислужитися, – відповів Швейк, знімаючи ремінь. – Я ще ніколи не бачив, як люди в камері вішаються на ремені. Прикро лише одне, – говорив