Ганна Гороженко

Лицарка Корони


Скачать книгу

Острозький перевів погляд на сина.

      – А я бачу, що Борзобагаті вирішили нас, Острозьких, здивувати своїм багатством! – ці слова Януша викликали регіт, через що Василь збагровів ще більше.

      – Ваше світлосте, звісно, до ваших статків Борзобагатим далеко, та ми не могли образити ваші стіни недбалим та злиденним виглядом, – вступилась за мужа Анна.

      Старий Острозький на це хмикнув:

      – Януше, гадаю, ти з нашими гостями не засумуєш. Головне, гостріть свої язики, а не шаблі, – Костянтин Костянтинович підвівся і неквапливо рушив у бік виходу. Вже наблизившись до дверей він несподівано розвернувся:

      – Сокольським і Борзобагатим тут раді. Як я розумію, ви рушаєте до Вільна. Якщо вам знадобиться і там наша гостинність та підтримка – Острозькі її нададуть.

      Двері зали відчинились, і постать старого князя за ними зникла. Василь Борзобагатий та Анна Скокольська застигли в поштивому поклоні посеред величезної зали із кольоровими фресками на стінах та кількома гігантськими мармуровими камінами.

      – То в нас сьогодні особлива вечеря, на якій ми частуватимемо молодих! – проголосив Януш під схвальні оплески службових шляхтичів.

      Князь підвівся зі стільця, який більше походив на трон, і наблизився до все ще зчервонілого Василя, поклав руку йому на плече і повів до сусідньої зали. За ними рушила й решта. На виході Анна перетнулась із русявим Жабокрицьким, той засоромлено опустив додолу очі. Княгиня ж навпаки – не відводила від нього свого настирного зацікавленого погляду. Сіроокий шляхтич це відчув, несподівано наблизився якнайближче і зазирнув у темне провалля її чорних, як ніч, зіниць.

      Розділ VII

      У трапезній залі вигравали на дудках музики. На високих мідних та срібних канделябрах миготіли свічки, хоч надворі було ще сонячно. Панство збиралось уздовж столів, але сідати не поспішало, допоки не звелить голова роду Острозьких – Костянтин. Трапезна вражала убранством: на стінах французькі гобелени зі сценами з давньогрецьких міфів, попід ними численні скрині, в яких зберігається срібний посуд, під ногами – яскраві східні килими. Жіноцтво, затягнуте у корсети та сукні за європейською модою, різнобарвною і галасливою юрбою стояло окремо від панів. Чоловіки ж, вбрані у довгі жупани з візерунчастих тканин, підперезані широкими пасками та у високих чоботах, розбились на невеликі групи і розсіялись кімнатою. Поміж ними швендяв князівський блазень у сірому, він то зненацька щипав гостей, то закидався гострими зауваженнями – від чого то з одного, то з іншого кута залою ширився регіт.

      Молоді Борзобагаті увійшли у трапезну, та на них ніхто знов не звернув уваги. Анна попрямувала до жіночого гурту. Помітивши її, панни зашушукались. Посередині юрми у чорній гаптованій золотом сукні з коштовного шовку, під якою, безсумнівно, було модне вертугадо, стояла донька князя Костянтина, Катерина. Її волосся було складене у зачіску на італійський манер – русі коси прикривали шию та вуха, чоло здавалось неприродньо високим, ймовірно,