Heinrich Weinberg

Meeleheite valem. Sari "Sündmuste horisont"


Скачать книгу

Ammu-ammu aega tagasi, mitmesaja aasta eest, kasutas Antonovi režiim – Venemaad, suurt osa Euroopast ja Kesk-Aasiast valitsenud diktatuur – seda maailma ressursside hankimiseks. Siin kasutati ulatuslikult sunnitööd. Gulag oli kunagi Venemaal olnud sunnitöölaagrite ühisnimetaja või midagi sellist. Lisaks sunnitöölistele oli siin veel ka geneetiliselt kohaliku kliima tarbeks kohendatud inimesi – lohaceid. Ja nii nagu Venemaa ja tolle gulagi-süsteemiga, läksid ka siin asjad käest ära. Mitte et see oleks tinginud hiiglasekasvu kaevuri raevu minu aadressil. Selle olin ikka ise täiesti ausalt siin ja praegu välja teeninud.

      Kärgatasid järgmised lasud, sekka kostsid karjatused ja purunevate nõude klirin ning puitpindade ragin. Siis korraga – suhteline vaikus. Hiivasin end üles, haarasin maast vedeleva tabureti ja läkitasin selle kaevuri pea suunas. „Ma sul teen jänkit!” karjusin. Mul oli õnne ja taburet tabas mõnusa krõmpsatusega vihast punetavat larhvi, lennutades hiiglase tagurpidi vastu baariletti. Mitte et mul olnuks midagi konkreetselt jänkide vastu või et ma üldse võtnuks kuidagi südamesse rahvusküsimusi, mis siinkandis näisid olevat vaat’ et olulisemadki kui peresidemed; lihtsalt kuidagi tasa-targu oli mullegi külge hakanud Ryani valulik reaktsioon sellele, kui teda jänkiks nimetati. Ja noh – mulle ei meeldi, kui mind sõimatakse.

      Võtsin oma relva välja ja see taltsutas jalust maha niidetud kaevuri sõpru hetkeks. Kuid ainult hetkeks. Ilmselgelt tegid viin ja veri oma töö ning nad tormasid mulle peale. Suutsin maha võtta neist ühe, ülejäänud kaks jooksid mu lihtsalt pikali, umbes nii nagu siinkandis jäähokiks nimetatud mängus oli kombeks vastasvõistkonna liikmeid rammida. See neetud jäähoki ja minu mitte ülearu kõrge arvamus parasjagu ekraanidel üle kantavast jääl toimuvast möllust, mis sarnanes esmapilgul rohkem tapatalgutele kui sportlikule mõõduvõtule, oligi põhjuseks, miks möll siiapoole ekraane edasi kandus. Odava alkoholi korralik doos vähendas piisavalt taktitunnet, huumorimeelest ja eneseirooniast ning neuronitevahelisest ühendusest rääkimata. Rusikad algavad enam-vähem sealtmaalt, kus sõnad lõppevad.

      Proovisin end nende löökide rahe alt eemale veeretada ja samal ajal oma nägu kaitsta. Adrenaliinitulva tänuväärne kõrvalmõju seisneb selles, et pole aega isegi oma võimalikke vigastusi tajuda, organism lülitab mingid aistingud välja ja eeldusel, et sul on mingisugunegi lihasmälu, siis tegutsed automaatselt, mõtlemata. Minu lihasmälu eest olid Jhed ja Thessa „Tähetolmul” toimunud treeningute käigus hästi hoolt kandnud.

      Midagi sattus mulle käe alla – maha pudenenud pussnuga. Asisin selle pihku ja raiusin umbropsu enda ümber. Nuga jäi kuhugi kinni, üldise möllu sekka kostis läbilõikavat ulgumist ja käepide väänati mu sõrmede vahelt välja. Löögid lõppesid. Hingetuna taarusin jalule, sülitasin verd ja toetusin poolenisti letile. Seal seisis tohutute mõõtmetega pooltäis õllekann – mul puudub igasugune arusaamine, kuidas pealtnäha tavalised inimesed suudavad endisse sellises koguses õlut mahutada –, haarasin selle sangast ja istutasin kannu taas lähenevale viimasena püsti seisvale ambaalile küljelt vastu pead. Tema liikumiskurss muutus ja ta varises minust möödudes räpasele kõrtsipõrandale külili.

      Istusin talle otsa ja tõmbasin taskust noa ning klõpsasin selle lahti. Ma teadsin võrdlemisi hästi, kuidas inimesed töötavad – nii et oli aeg praktikas kontrollida, kas sellel värdjal on ikka kõik osad ilusasti omal kohal! Korraga nägin maas lamava oimetu kaevuri asemel vaimusilmas enese ees lõhki lõigatud Carinat, oma naist, kelle mõrvas mind süüdistati ja mistõttu olin oma kodumaailmas Spotilt maapakku läinud. Ma peatusin, kõhklesin, adrenaliini lahtudes hakkasin tundma valutavaid kohti oma kehas. Carina. Thessa… Pime raev kerkis sügavaimast hingesopist tõusulainena ja tumestas mu mõistuse. Hetk veel ja ma oleksin oma noale tööd andnud, sest sealsamas, selles tunnete ja mõtete virvarris olin teinud otsuse. Elu ja surma vahel on mõtteline silmapilk.

      Mind tabas küljelt löök, korraga oli kogu mu keha täis kõrvetavat piina ja hetk hiljem värisesin neurolaengu järellainetuses hiiglasekasvu kaevuri kõrval põrandal. Tundsin midagi sooja mööda jalakülge voolamas. Saast küll!

      Kostsid haugatavad käsklused, rütmiliselt valjenev ja vaibuv helisignaal, mida tekitasid kohaliku miilitsa sõidukid, ning hambuni relvis sama raevuka olemisega tüübid, nagu mind äsja tümitanud kaevurid, lohistasid mu hoolimatult kõrtsist välja laia väliskoridori. Nad hiivasid mind püsti ja kui seepeale oigasin, sain niigi tuikava külje roiete vahele kostituseks närvikatkuriga järjekordse hoobi. Gulagi kaevandusasula Stara Kopalnia rikkamad ninamehed on endale palganud turvateenistuse, kes nime poolest on küll miilits, kuid olemuselt on lihtsalt teistest tugevam jõuk. Enamasti tugevam.

      Gulag on just parasjagu täpselt nii perssekukkunud koht, kui nime järgi oletada võiks. Ja kui kellegi oletused polegi täpsed, siis pigemini on see veel hullem.

      „Lõuad pidada, jobukäkk!” röökis miilits sülge pritsides mulle näkku.

      „Nahhui, täis kust ennast, va litapoeg!” käristas teine.

      Ma kerkisin otsekui imeväel maast lahti ja lendasin väikesesse puuri, mille tagasein tuli vastu enne, kui mu hoog otsa sai. Pimedus.

      ***

      Stara Kopalnia kaevandusasulal oli kaks suurt ja mitmeid väiksemaid väljapääse, kõik need olid tugevalt kindlustatud – lähenemisteede ja hõljukite maandumisväljakute üle valvasid ähvardava ilmega tornid, mäekülgedes olid tumedad avaused, milles võis aimata relvade suudmeid, lisandusid sihtimissüsteemide radarite kompleksid ja isegi jalaväelastele mõeldud terrassid. Kellelgi ei pidanud tekkima vähimatki kahtlust, et vaenulike kavatsustega pole siin mõtet niisama vehkima tulla – kes iganes selles mäemassiivis ka ei pesitseks, ta on valmis tülinorijale vastu vahtimist andma.

      Kõik see oli mälestus möödunud aegadest, mil süsteemis möllas vihane sõjategevus. Sissetungijate eesmärk oli ainsa eluks vähegi kõlbuliku planeedi hõivamine, mistõttu ei kasutatud suure jõuga massihävitusrelvi. Ja nagu pahatihti juhtub, siis territooriumi okupeerimine ei pruugi osutuda võimalikuks, kui selle põlisasukate suhtes ei rakendata totaalset genotsiidi. Uues kujunenud normaalsuses olid Stara Kopalnia taolised kindlustatud ja valdavalt maa-alused asundused tavalised ning planeedi uued valitsejad piirdusid valitud väheste punktide kontrolliga ja lõikasid kasu üldisemast anarhiast, mis süsteemis valitses.

      Lähenevas õhtuhämaruses „vänderdas” mägedevahelises läbipääsus maandumisplatvormi poole vigastatud mootori ja räsida saanud kerega hõljuk. Piloot nägi kurja vaeva selle vajalikul kõrgusel hoidmisega ja abipiloot nägi kurja vaeva, et sõimata vastutavat värvavavalve turvaametnikku, kes põikpäiselt ei tahtnud neile maandumisluba anda, ähvardades niigi kätte ära lagunema kippuva sõiduki sootuks ribadeks lasta, kui nad otsekohe orupõhjas mustavasse metsa ei suvatse kukkuda.

      Viimaks sekkus reisijate ja lasti veoks mõeldud keskmisest sektsioonist kokpitti trüginud lühikest kasvu tüse insener Anatoli Saarinen, kes sõimas omakorda pikalt ja põhjalikult lennujuhti ja valvepealikku, kuni hõljuk lõpuks maandumisväljakule prantsatas. Saarinen jätkas oma tiraadi, tegemata välja abipiloodist, kes kohemaid turvarihmad valla päästis ja temast mööda trügis; ta sõimas igaks juhuks valvepealikku veel natuke, kuni viimaks heaks sõimuks vormitavad ideed otsa said.

      Piloot vaatas Saarinenile otsa ja see kehitas õlgu, pühkis otsaesiselt higi ja keeras ringi, jättes piloodi juhtkonsooliga õiendama. Hõljuki sisemusest oli väljunud juba trobikond inimesi – abipiloot asus assisteerima väravast välja tormanud päästemeeskonda suitsevate mootorite ohutustamisel, kaks äravahetamiseni sarnast naisterahvast, riietatud sõjaväe välivormi laadsetesse riietesse, tõstsid samas kõrval hõljuki sisemusest varustust välja.

      Saarinen väljus hõljukist ja jäi ringi vahtima. Temaga koos oli pardameeskonnas võõramaalane Cleavland Morrison Buckheart, kes oli täiesti ootamatult saabunud Saarineni töökojas seisva vana, kuid vähemalt ühe ülekande tarbeks kasutuskõlblikuks osutunud portaali kaudu, koos dr Leathercordi, Ryani-nimelise kosmosepiloodi ja nonde kloonnaistega, keda teised tihti ühiselt Carina-kloonideks nimetasid. Nad põgenesid mingi Gildiks nimetatud organisatsiooni käsilaste eest, kuid samas oli neil kange tahtmine tagasi oma