Christine Watkins

Ostrzeżenie


Скачать книгу

J. Ratzinger, III Tajemnica Fatimska. Komentarz teologiczny, cyt. za: http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/documents/rc_con_cfaith_doc_20000626_message-fatima_pl.html.

      12

      Papież Benedykt XIV, Heroic Virtue, t. 3: A Portion of the Treatise of Benedict XIV. On the Beatification and Canonization of the Servants of God, London 2017, s. 390.

      13

      Tamże, s. 394.

      14

      Profetyczne słowa papieża Piusa IX, zob. R.G. Culleton, The Prophets and Our Times [Prorocy naszych czasów], Rockford 1974, s. 206.

      15

      A. Cenni, I Ss. Cuori di Gesu e di Maria. La Salvezza del Mondo. Le Loro Apparizioni, Promesse e Richieste, https://gloria.tv/post/weJm4vJJ4bd12pV8cvAv9ucMT.

      16

      E. Waugh, Two Lives: Edmund Campion and Ronald Knox [Dwa życia: Edmund Campion i Ronald Knox], New York 2005, s. 113.

      17

      S. Gobbi, Do Kapłanów, umiłowanych synów Matki Bożej, tłum. E. Bromboszcz, Katowice 2018, orędzie 574.

      18

      E. Kindelmann, Płomień Miłości Niepokalanego Serca Maryi, Wrocław 2006, s. 27.

      19

      Tamże, s. 29.

      20

      Tamże, s. 23.

      21

      E. Kindelmann, The Flame of Love, Drexel Hill 2015–2018, s. 45.

      22

      Św. s. M.F. Kowalska, Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej, Kraków 2016, nr 83.

      23

      A. Cenni, I Ss. Cuori di Gesu e di Maria….

      24

      Luz de María de Bonilla, Venga a Nosotros Tu Reino [Przyjdź królestwo Twoje], rok 2014, s. 290, https://www.revelacionesmarianas.com/libros/en/2014.pdf.

      25

      M. Kelly, Words from God [Słowa od Boga], Batemans Bay 1993, s. 70.

      26

      E. Waugh, Two Lives…, s. 113.

      27

      J. Iannuzzi, Antichrist and the End Times [Antychryst i czasy ostateczne], Pittsburgh 2005, s. 33; T.W. Petrisko, The Miracle of the Illumination of All Consciences [Cud oświecenia wszystkich sumień], Pittsburgh 2002, s. 27.

      28

      R.G. Culleton, The Prophets…, s. 206.

      29

      A. Cenni, I Ss. Cuori di Gesu e di Maria…

      30

      E. Kindelmann, Płomień Miłości…, s. 33.

      31

      M. Kelly, Words from God, s. 70.

      32

      J. Garza, Heaven’s Messages for the Family: How to Become the Family God Wants You to Be [Przesłanie niebios dla rodziny: jak stać się taką rodziną, jakiej chce Bóg], Herndon 1998, s. 329.

      33

      Luz de María de Bonilla, Venga…, przesłanie z 5 marca 2013 roku, s. 56, https://www.revelacionesmarianas.com/libros/en/2013.pdf.

      34

      Nagranie wystąpienia ks. Michela Rodrigue’a z 12 i 13 lipca 2018 roku w Barry’s Bay w Ontario. Więcej zob. www.CountdowntotheKingdom.com.

      35

      A. Cenni, I Ss. Cuori di Gesu e di Maria…

1

Wśród wiodących naukowców, którzy badają doświadczenia z pogranicza śmierci z perspektywy medycznej czy neuronaukowej, są Sam Parnia, szef badań AWARE na Uniwersytecie w Southampton, Steven Laureys z Coma Research Group na Uniwersytecie w Liège oraz Bruce Greyson, profesor psychiatrii na Uniwersytecie Wirginii. Jednymi z ostatnich najobszerniejszych, ogólnodostępnych badań dotyczących doświadczenia z pogranicza śmierci, tym ciekawszych, że nie bazowały na wyraźnie chrześcijańskiej perspektywie, są God and the Afterlife: the Groundbreaking New Evidence of Near-Death Experiences [Bóg i życie pozagrobowe. Przełomowe nowe świadectwa o doświadczeniach z pogranicza śmierci] autorstwa lekarza Jeffreya Longa oraz Paula Perry’ego (New York 2016), będące analizą tysiąca relacji z doświadczeń z pogranicza śmierci, przedstawionych w Near-Death Experience Research Foundation (nderf.org).

2

Potwierdzenie można znaleźć zarówno w pismach żydowskich, jak i chrześcijańskich: „Bo Pan Bóg nie uczyni niczego, nie objawiwszy swej tajemnicy sługom swym, prorokom” [Am 3, 7]. „W ostatnich dniach – mówi Bóg – wyleję Ducha mojego na wszelkie ciało, i będą prorokować synowie wasi i córki wasze, młodzieńcy wasi widzenia mieć będą, a starcy – sny” [Dz 2, 17]. [Cytaty biblijne według: Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Biblia Tysiąclecia, wyd. 5, Poznań 2015 – przyp. red.].

3

W gałęzi filozofii znanej jako epistemologia, czyli nauka o tym, skąd coś wiemy, rodzaj rozumowania, do którego się tutaj odnoszę, nazywany jest rozumowaniem abdukcyjnym (które, co śpieszę dodać, nie ma w tym kontekście nic wspólnego z przybyszami z kosmosu! [słowa abduction w j. ang. używa się także w odniesieniu do doświadczeń uprowadzenia przez istoty pozaziemskie: alien abduction – przyp. red.]). Naukowcy co prawda czasami uznają ten rodzaj umysłowego działania za mniej pewny w kwestii dostarczania dowodu, w przeciwieństwie do stricte matematycznej dedukcji lub do indukcji (czynienie naukowych obserwacji, formułowanie hipotez i przeprowadzanie testów), ale w rzeczywistości jest to rodzaj myślenia, który rządzi większością naszych codziennych procesów podejmowania decyzji (chyba że mieszkamy w laboratorium!). Ujmując to praktycznie: jeżeli wierzymy w coś (tymczasowo), bo wydaje się to najlepszym dostępnym wytłumaczeniem, to nie można tego uznać za nieracjonalne. Teoria, która kryje się za abdukcją, powstała w czasach szkockiej filozofii „zdrowego rozsądku” Thomasa Reida w XVIII wieku, a do współczesnej logiki wprowadził ją amerykański filozof Charles Sanders Peirce.

4

Wśród osób, które zyskały międzynarodowy rozgłos i które twierdzą, że osobiście doświadczyły czegoś zbliżonego do oświecenia, są polscy księża i autorzy: ks. Adam Skwarczyński i o. Augustyn